Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Sarcina extrauterina

Sarcina extrauterina mai poarta denumirea si de sarcina ectopica si se reprezinta un procent de 2% dintre sarcini. In cazul unei sarcini extrauterine, oul fecundat se stabileste in afara uterului.

Pentru graviduta semnele sunt acelasi ca la o sarcina normala insa incepand cu saptamana 608 de sarcina pot sa apara dureri abdominale, dureri in timpul contactului sexual, ameteli, senzatii de lesin si chiar hemoragii interne.

Tratamentul sarcinii extrauterine se poate fface fie chirurgical laparoscopic (insa creste riscul unei noi sarcini extrauterine) sau medicamantos (insa pot sa apara complicatii si sa se recurga in final tot la tratamkentul chirurgical)

Floricica Senior cami29's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.06.2010
    Postari in forum
    3.920
    eu am trecut printr-o sarcina extrauterina,dar sa tratat medicamentos cu metotrexat,nu au aparut complicatii decat o imflamatie care a fost tratata cu antiinflamatoare

Floricica Avansata mysasha's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.07.2009
    Postari in forum
    1.635
    eu am 2 la activ cu extirpare de trompe :)

Floricica Senior cami29's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.06.2010
    Postari in forum
    3.920
    Citat Postat de mysasha Vezi mesajul
    eu am 2 la activ cu extirpare de trompe :)
    imi pare rau ca ajuns la extirparea ambelor trompe,banuiesc ca nu sa mai putut face nimic si sarcina era mai avansata

Floricica Nou Venita bejera's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.03.2012
    Postari in forum
    2
    si eu am avut o sarcina extrauterina si am pierdut si o trompa dar acum sunt iar insarcinata in 14 saptamani

Moderator Floricica Avansata Monica Eliza Rares's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    1.503
    Am o prietena care a patit la fel iar acum are doi copii frumosi.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari