Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita alec55a's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.01.2009
    Postari in forum
    72

Nelamurit Multivitaminele luate in sarcina te ajuta sa nasti un bebelus cu greutate normala

Un studiu realizat in Londra a aratat ca multivitaminele luate in perioada sarcinii minimalizeaza riscul nasterii unui bebelus sub greutatea normala.

Studiul este primul care arata ca multivitaminele special concepute pentru gravide au efect asupra greutatii bebelusilor nascuti de mame din tarile dezvoltate, in conditiile in care de obicei medicii nu le recomanda gravidelor sa ia alti suplimenti nutritivi cu exceptia acidului folic.

In cadrul experimentului, 400 de britanice insarcinate, impartite in doua grupe, au primit ori multivitamine (11 vitamine si 5 minerale) ori placebo, fara ca vreuna dintre femei sa stie ce primea.

Analizele de la debutul studiului au aratat ca majoritatea femeilor, indiferent de grupa in care au fost repartizate, aveau deficiente serioase la capitolul vitamine si minerale, iar 72% dintre ele aveau carenta de Vitamina D. 13% erau anemice si 12% nu aveau parte de suficienta tiamina, necesara nervilor si muschilor.

S-a aratat ca femeile care au luat suplimentul si-au imbunatatit nivelul de fier si Vitamina D pana in cel de-al treilea trimestru. 55% dintre femeile care luau placebo erau anemice in ultima parte a sarcinii, comparativ cu 36% din grupa celor care luau suplimente.

Cea mai semnificativa descoperire facuta de doctori a fost insa ca femeile care luasera multivitamine aveau mai putini nou-nascuti cu greutate redusa. Doar 9% dintre cei nascuti de mamele care luat suplimente aveau greutatea sub medie, comparativ cu 13% din cei veniti pe lume din mamici care luasera placebo.

Puteti sa cititi mai multe despre acest studiu pe Ziare.com.

Voi ce credeti, multivitaminele luate in sarcina pot ajuta la nasterea unui copil cu greutate mai mare?

Floricica Cu Vechime miha1983's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.09.2008
    Postari in forum
    5.986
    eu am luat centrum materna dinainte de sarcina cu 3 luni ca nu ramaneam insarcinata deci am luat in total 12 luni de multivitamine. l-am nascut pe dani cu 4 kg si fara probleme mari de sanatate. acuma nu stiu daca se datoreaza numa vitaminelor ca a avut greutate mare la nastere. in schimb de cand am inceput sa iau vitamine m-am ingrasat foarte mult. am luat in decurs de 1 an cam 35 kg in plus. poate fi o coincidenta sau poate doar organismul meu a reactinat asa la vitamine. eu am ales sa iau vitaminele sa fie dani sanatos ca dupa sarcina puteam sa slabesc si asa s-a si intamplat.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari