Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita slv_ppsc's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.03.2013
    Postari in forum
    78

Mi se intareste burtica

buna fetele,

eu de cateva zile (am 24 sapt.) tot am burta tare, mai ales cand stau pe scaun sau in picioare.
    cateodata mai si doare in partea superioara (cred ca asta ar fi stomacul umflat si cam... negolit, sunt si putin constipata).
    problema e ca intarirea asta a intregii burti parca il face pe bebe sa se miste tot mai putin si nu prea energic.
    sunt acestea deja contractii? au ele efecte asupra colului sau il "deranjeaza" pe bebe? e normal ca intarirea asta a burtii sa tina asa mult?
    de exemplu, azi si ieri am simtit asa ore bune, de-abia cand m-am intins acasa in pat, s-a mai relaxat burta...
    ati avut si voi, a trecut cu no-spa?

vb maine cu doctorul, dar as fi vrut sa aflu si din experientele voastre. Please!

Membru inregistrat la
    31.03.2013
    Postari in forum
    78
    ah, si inca ceva... si dimineata, cand ma trezesc, burta e tare si umflata mai mult intr-o parte.

Floricica Nou Venita ela2013's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.04.2013
    Postari in forum
    181
    Buna! Mie mi se intarea burtica in mers, destul de rar stand pe scaun, chiar dc petrec mai bine de 8 ore in fata calculatorului. Cateva zile chiar am apelat la no-spa de 2 ori pe zi. Insa cel mai bine e sa vb cu doctorul tau si eventual sa te duci la un consult. Si eu tot de pe la 24-25 de sapt am inceput sa simt intarituri la burtica, si din cate am inteles erau acele false contractii. La mine tineau cateva secunde, poate cateva minute cand nu ma asezam jos si nu ma relaxam.

Important e sa te dai jos din pat intorcandu-te pe o parte, altfel incordezi muschii burticii si nu e ok, sa bei multe lichide, si sa te odihnesti! Este foarte importanta odihna! mie mi se scurtase colul, iar placenta si bebe coborasera jos si doctora mi-a zis sa ma odihnesc, sa stau cu picioarele ridicate, sa nu fac efort deloc. Zis si facut si la urmatoarea eco colul meu isi revenise 5 mm si bebe si placenta erau in partea superioara, adica foarte bine, iar contractiile sunt mai rare decat in per de oboseala si stres.

Ai grija de tine si de bebe, relaxeaza-te si vb cat mai rpd cu doctorul tau! El va sti cel mai bine ce se te sfatuiasca :)

sadia
    Guest
    Esti cumva obosita,sau mai stresata(tu oricum esti...)...in ultimul timp?Se mai misca copilul,si iti poate da si asta impresia de burta tare,iar daca simti doar intr.o parte acolo s-a pozitionat capusorul....cel putin asa fost la mine,dupa spusele dr .

Membru inregistrat la
    31.03.2013
    Postari in forum
    78
    poate ca statul la birou ma oboseste, imi mai iau acum concediu.am fost azi si-am vb cu doctorul si mi-a zis sa iau nospa si supozitor uscosin la nevoie, sa urmaresc daca ma lasa si apoi vedem daca e vorba de contractii sau altceva.
    merci, fetele!

Floricica Debutanta Hayeti's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.06.2011
    Postari in forum
    1.068
    Citat Postat de slv_ppsc Vezi mesajul
    buna fetele,

eu de cateva zile (am 24 sapt.) tot am burta tare, mai ales cand stau pe scaun sau in picioare.
    cateodata mai si doare in partea superioara (cred ca asta ar fi stomacul umflat si cam... negolit, sunt si putin constipata).
    problema e ca intarirea asta a intregii burti parca il face pe bebe sa se miste tot mai putin si nu prea energic.
    sunt acestea deja contractii? au ele efecte asupra colului sau il "deranjeaza" pe bebe? e normal ca intarirea asta a burtii sa tina asa mult?
    de exemplu, azi si ieri am simtit asa ore bune, de-abia cand m-am intins acasa in pat, s-a mai relaxat burta...
    ati avut si voi, a trecut cu no-spa?

vb maine cu doctorul, dar as fi vrut sa aflu si din experientele voastre. Please!
    Draga mea,

Si eu am trecut printr-o faza similara...tot in jurul saptamanii 24 colul mi s-a scurtat, am experimentat 3 zile de contractii dureroase, iar din acel moment, pe tot parcursul sarcinii burta nu mi s-a mai relaxat deloc, desi am luat No-Spa, Ginipral si Uscosin sup. pana aproape de nastere.
    La mine situatia a fost de asa natura ca nu am avut posibilitatea de a sta in repaos, chiar imi amintesc si acum imi da mana sa rad ca m-a amenintat doctorita ca ma tine cu forta in spital, pt. ca stie ca eu nu voi sta locului. Am reusit cu greu sa stau mai cuminte vreo 2 zile...dar erau chestiuni de la care nu aveam cum sa ma sustrag.

Sigur ca aceste contractii il deranjeaza pe bebe...imagineaza-ti ca tragi peste tine o manusa si incearca sa te misti intr-o suprafata care nu are peretii elastici. Cam asta este ce simte si puiul tau....

Dar zic sa nu te stresezi foarte tare...impreuna cu doctorul tau veti gasi o metoda sa administrati aceasta problema....

Cu toate contractiile, eu am mers la serviciu pana in 5 decembrie (in 21 am nascut) si am continuat sa fac treaba la fel ca inainte, sambata stateam in picioare de la 8 dimi la 12 seara, ieseam cu cateii, faceam curatenie, gateam 6, 7 feluri de mancare, spalam, intindeam rufe, noaptea mai calcam...pana si in dimineata plecarii la spital am dat cu aspiratorul si mopul in toata casa!

Membru inregistrat la
    31.03.2013
    Postari in forum
    78
    Wow, Hayeti, cum ai rezistat?? Meriti un premiu! :)Avand si exemplul tau, parca mai capat curaj.
    Voi incerca, totusi, sa nu exagerez cu eforturile. Ce bun ar fi un pat la birou (sau macar o canapea)! :)))

Floricica Debutanta Hayeti's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.06.2011
    Postari in forum
    1.068
    Citat Postat de slv_ppsc Vezi mesajul
    Wow, Hayeti, cum ai rezistat?? Meriti un premiu! :)Avand si exemplul tau, parca mai capat curaj.
    Voi incerca, totusi, sa nu exagerez cu eforturile. Ce bun ar fi un pat la birou (sau macar o canapea)! :)))
    Dumnezeu ne-a purtat e grija, iubita....chiar nu aveam incotro...e o poveste lunga...dar la cate lucruri puteau merge prost cu sarcina...si care nu s-au intamplat...numai asta poate fi explicatia...Iar de efortul propriu-zis...sa ma fi vazut cu carutul de piata plin cu 30 de kg!! Si ma imbarbatam singura, ca sigur bebe va fi Hercule sau Ulise ....
    Ideea este sa pastrezi un echilibru in toate, sa-ti cunosti limitele, dar in acelasi timp sa nu consideri sarcina o boala...

Floricica Nou Venita carmeny's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.12.2009
    Postari in forum
    6
    IN sarcina, astfel de momente mai apar, fie din cauza lichidului amiotic prea mult, fie datorate pozitiei fatului care incepe sa se aseze din ce in ce mai sus, mai comod pentru el si mai incomod pentru tine. Cred ca trebuie sa te linistesti. Mie una mi se intampla intarirea burtii doar cand eram foarte agitata sau nervoasa.....Si bineinteles o vizita la medic nu strica.
    Pentru constipatie incearca niste prune uscate si seminte de in si nu uita bineinteles de ....pepene...yami+ ca este plin de vitamine. Multa sanatate va doresc si tie si lui bebe!

Floricica Nou Venita Amalia.Tudorache810's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2013
    Postari in forum
    65
    buna,si eu am 23 de sapt.si acum cateva zile mi s a intarit burtica,insa nu e ceva de speriat,cum a zis carmeny mai sus, astfel de momente mai apar, fie din cauza lichidului amiotic prea mult, fie datorate pozitiei fatului care incepe sa se aseze din ce in ce mai sus.important e sa nu ai dureri foarte mari .. eu nu iau no spa la ora fixa..ci numai atunci cand simt un discomfort,o usoara durere. incearca sa te intinzi cand simti ca esti obosita sau cu burtica tare,si nu te mai supara.oricat de dificil ar suna :)) supararea nu face bine ;) uite eu de exemplu,cand stau mult pe scaun,sau la calc,ma doare burtica..si simt ca trebuie sa ma intind.daca nu ma pot intinde macar sa fac putina miscare.sper ca totul e in regula cu bebita si ca ai vb cu dc.tau.

Membru inregistrat la
    31.03.2013
    Postari in forum
    78
    fetelor, va multumesc mult.da, am vb cu doctorul si mi-a zis de repaos, sa nu stau mult in picioare, sa evit efortul si sa vad daca ma lasa cand iau no spa, iar daca sunt acasa iau si supozitor uscosin.
    acum am o sapt de concediu si ma voi odihni mai mult, asta-i clar!

pe mine ma ingrijora, de fapt, nu atat intarirea burtii, cat durata ei (cat stau in picioare, apoi ma mai ia si daca stau pe scaun) si asocierea cu dureri ca la intinderrea ligamentelor, senzatia de "tinere", strangere a burtii + dureri de mijloc.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari