Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita elenamih's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.02.2009
    Postari in forum
    5

Medicatie in timpul sarcinii

buna tuturor...desi am cont de ceva timp nu prea am timp sa conversez cu restul lumii ...
    iata povestea mea,vi incerca sa fiu cat mai la subiect...am o printesa de 4 ani si de mai bine de un an tot incercam sa mai avem un bebe...fara rezultat.
    Ca ultima varianta am apelat la tratamente naturiste precum branca ursului si diverse ceaiuri si tincturi,inainte de asta facand un test de sarcina care a iesit negativ ....supa ce am apucat sa iau aproximativ 20 de pastile de branca ursului si o spatamana de ceaiuri..simtind anumite schimbari la persoana mea,si neavand menstruatie am mai facut un test surpriza,a venit mosul mai devreme...acum nush exact ca complicatii pot survenii din cauza produselor naturiste pe care le am luat..si cum asta nu ar fi de ajuns in momentul in care am facut testul mai eram si racita de vreo cateva zile si apucasem sa iau ceva si pt raceala
    A mai intampinat cineva o problema asemanatoare??imi poate spune cineva ceva....mai am de asteptat vreo cateva zile pna sa ajung la medic,deoarece nu am gasit sa fac programarea mai curand

multumesc si sper ca imi poate raspunde cineva

Floricica Nou Venita Layla's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.11.2012
    Postari in forum
    7
    Felicitari pt bebe! :)
    ce medicamente ai apucat sa iei? periculoase pt primul trimestru de sarcina sunt antibioticele.cu asta ma confrunt si eu acum. suspectam o sarcina dar toate testele imi iesisera negative pt ca de disperare le facusem prea devreme. de ieri la razboiesc cu o otita la ambele urechi, asa ca seara am mers la farmacie si mi-am lua augmentin. totusi, inainte sa iau pastila, am mai facut un test....pa-ba-bi-bam! 2 liniute. prin urmare nu ma mai pot trata pt otita...si am niste dureri foarte puternice si neplacute.
    singura medicatie care se poate lua in primul trimestru sunt antiinflamatoarele (dar nu cele nesteroidiene-aspirina), cum ar fi nurofen, ibupren.

Membru inregistrat la
    20.02.2009
    Postari in forum
    5
    buna,poi felicitari si tie...si imi pare sincer rau pt durerile pe care le induri eu am apucat sa iau doar un paracetamol...dar eu imi fac griji din cauza tincturii de tataneasa si cretisoara pe care le- am luat,si acele pastilute de branca ursului..chiar daca nu au fost decat cateva,dar am inteles ca sunt interzise in sarcina..acum astept sa ajung la medic sa vedem cum este bebe si ce anume pot face pt a combate raceala care ma chinuie de dinainte de a afla de sarcina ....

pt voi multi pupici si insanatosire grabnica,sa ne auzim cu bine

Floricica Nou Venita Layla's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.11.2012
    Postari in forum
    7
    Din ce am vazut, tataneasa este intr-adevar contraindicata pe timp de sarcina, probabil din cauza efectelor pe sistem nervos. Acidul folic (vit B9) previne malformatiile de tub neural si oricum este indicat ca femeile sa ia acid folic cu 3 luni inainte de a ramane insarcinate.Pe de alta parte, tataneasa contine si colina si am gasit un articol foarte interesant despre administrarea de colina in timpul sarcinii:
    Colina, un aminoacid, poote proteja creierul pe tot parcursul etii ' de la stadiul de embrion pana la batranete. Infr-adevar, daca o mama consuma suficienta colina pentru a satura creierul fetusului, copilul ei poate sa se bucure de un intelect superior si chiar sa nu-si faca griji pentru pierderea memoriei la batranete. Este o noua descoperire remarcabila facuta in laboratoarele cu animale, desi nu au fost inca intreprinse studii umane.
    Ce au aflat cercetatorii este fenomenal: colina administrafa femelelor de cobai in perioada de gestatie si-a pus o amprenta permanenta asupra creierului fetal ' dictand celulelor cum sa se organizeze pentru a modela si interconecta creierul, in esenta cladind o capacitate suplimentara a memoriei\", ce dureaza toata ata. Intr-o serie de experimente, oamenii de stiinta de la Centrul Medical al Duke University au hranit femelele gestanfe de cobai cu cantitati normale de colina, cantitati suplimentare de colina sau cu o alimentatie lipsita de colina si au studiat apoi functionarea mintala si creierele puilor.In mod clar, cobaii care au primit cantitati mari de colina in stadiul de fetus au prezentat creiere net superioare; ca pui si ca adulti au manifestat memorie si capacitate de invatare mai bune. intr-adevar, analizele postmortem au aratat circuite cerebrale extrem de eficiente in transmiterea mesajelor. Neuronii din hipotalamus, centrul cerebral de prelucrare a memoriei, reactionau imediat la cel mai mic stimul electric, indicand disponibilitatea creierelor de a invata rapid. Oricat de incredibil ar parea, suplimentarea unei singure substante nutritive, colina, a permis naturii sa compuna un creier de o calitate extraordinara.
    Pe de alta parte, cobaii privati de colina in ute-ro au prezentat creiere lente si probleme de memorie in ata adulta.
    In plus, efectele produselor naturiste se vad abia dupa administrari indelungate. Parerea mea este sa nu iti faci probleme ca stie foarte bine corpul unei gravide ce sa accepte si ce sa elimine.
    Va doresc sa fiti sanatosi! :) pupici

Membru inregistrat la
    20.02.2009
    Postari in forum
    5
    buna,mersi pt articol ,este intr-adevar foarte interesanta aceasta teorie...cat despre acid folic,din fericire am luat ffff mult timp inainte de a ramane insarcinata ,cred ca undeva in jur de 5-6 luni si sper sa aiba numai benefecii asupra bebelului .
    sa ne dea Doamne Doamne numai bebei frumosi, sanatosi si mancaciosi :D pupici

mada_lyna
    Guest
    nu stiu despre celelalte plante pe care le-ai luat, dar despre branca ursului iti pot spune. BU se ia de catre femeie, doar pina incepe ovulatia, adica din prima zi de menstruatie pina in a 12-14-a, adica pina la inceperea ovulatiei, sau diferit,in fnc de femeie. dak ai luat asa cum scrie pe prospect, atunci nu ai de ce sa iti faci grija. dak nu,nu stiu exact care sunt complicatiile.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari