Ultimele discutii din forum
    syg
    syg este offline.
    Floricica Nou Venita syg's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.11.2011
    Postari in forum
    27

Iritatie a pielii in ultima luna de sarcina

dragele mele,va rog sa ma ajutati ,nu stiu cum dar m am pricopsit cu o iritatie de piele groaznica si ma mananca de mor .primele semne au fost niste bubite pe sani ,ca pielea de gaina dar cu niste mancarimi de nu mai suportam hainele pe mine .am crezut initial ca sunt de la nervi ,nu puteam dormi noaptea si ma scarpinam,apoi acestea sau inmultit mi au iesit si pe piept pana la baza gatului ,sub brate,axila, si mai nou imi ies pe burtica .am fost la medic si mi a zs sa ma dau cu fenistil si cu mixtura mentolata ca sa mi aline mancarimile dar degeaba .nu stiu ce sa mai fac ...aceste bubite sunt exact ca pielea de gaina putin rosii ,dar ma mananca de moooor.va rog ajutati ma ......!

Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    Pai si nu te-ai gandit ca e posibil sa fie pojarel (rubeola)? Pojarelul (nu pojarul) seamana cu niste bubite mici, rosii, care te mananca, nu pustule cu lichid (cum sunt la pojar).

Floricica Nou Venita AyanaMariaNesibe's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.06.2011
    Postari in forum
    113
    Ai vb cu medicul din ce cauza e posibil sa-ti fii aparut? Eu in timpul sarcinii am avut multa apa, si mi aparut ceva asemanator, dar numai la nivelul mainilor. Atunci mi s-a spus ca e de la apa din corp. Intradevar, la o perioada scurta dupa sarcina, mi-a trecut.

Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    Daca nu e pojarel, in caz ca ai avut in copilarie, iti amintesti sa fi mancat ceva mai altfel in ziua precedenta sau poate te-ai dat cu vreo crema de corp, gel de dus, ceva nou? E posibil sa fie si o reactie alergica la un anumit produs. Sau ai cumva o anxietate legata de sarcina, de nastere, ceva ce nu iti da pace de ceva vreme? Si de la asta poate sa iti apara asa ceva, pe fond nervos.

syg
    syg este offline.
    Membru inregistrat la
    16.11.2011
    Postari in forum
    27
    ma confrunt cu nebunia de vreo sapt chiar 2,doar ca erau foarte putine bubite.de vreo 2 zile sau inmultit si nu mai rezist .nu am avut nici un fel de boala cat am fost mica .ma gandesc la varianta sa fie pe sistem nervos??eu desi sunt in 9 luni locuiesc singurica,sotul meu este plecat ,vine abia pe 24.12 acasa si in ultima perioada de cand dr mi a zs sa ma astept sa nasc undeva pana in 20.12 desi initial imi spusese ca voi naste dupa 25 m a cam stresat ideea pt ca ma gandesc ca nu ma descurc singura daca imi vine sorocul .....:((

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    Citat Postat de syg Vezi mesajul
    dragele mele,va rog sa ma ajutati ,nu stiu cum dar m am pricopsit cu o iritatie de piele groaznica si ma mananca de mor .primele semne au fost niste bubite pe sani ,ca pielea de gaina dar cu niste mancarimi de nu mai suportam hainele pe mine .am crezut initial ca sunt de la nervi ,nu puteam dormi noaptea si ma scarpinam,apoi acestea sau inmultit mi au iesit si pe piept pana la baza gatului ,sub brate,axila, si mai nou imi ies pe burtica .am fost la medic si mi a zs sa ma dau cu fenistil si cu mixtura mentolata ca sa mi aline mancarimile dar degeaba .nu stiu ce sa mai fac ...aceste bubite sunt exact ca pielea de gaina putin rosii ,dar ma mananca de moooor.va rog ajutati ma ......!

eu am avut pe picioare cam la fel si aveam niste nervi... :))) mi-a zis medicul ca e normal. mi-a dat alcool mentolat si mi-a zis sa imi iau gandul de la asta...si au disparut. zicea ca e pe fond nervos..bla bla... cert e ca gasisem atunci pe undeva pe net un articol care vorbea despre asa ceva si era o chestie banala... cauta bine, s-ar putea sa gasesti.

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    Am avut si eu dar pe burtika doar.Nu puteam dormi noaptea.Tot pe fond nervos erau.Au trecut de la sine...
    dar la tine pare ceva mai serios..daca ai asa multe.Totusi mai bine mergi din nou la medic.sarcina usoara in continuare!

siminaa
    Guest
    syg cred ca ai ce am avut si eu ... sau cel putin asa cred ... eu lafel am avut mie imi aparea la sani ..intre ..catre gat ...adevarul ca sunt foarte naspa ma scarpinam si mai tare le faceam...am fost la medic si mia zis ca este o iritare a pieli ..in principiu zice ca se face la sani pe gat pe piept si pot sa se intinda si pe fata ....mia zis ca e din cauza calduri din cauza transpiratiei ...eu iam zis ca de felul meu nu transpir si in al doilea rand nu trece zi fara sa nu fac bae ...si in fine asa a ramas mia dat o crema cu care miau mai trecut ..arata ca niste besicute dupa ce le scarpini? pe mine ma luau mancarimile seaara ..au disparut un timp acum le am iar ....deocamdata dau cu apa calduta usor fara sa le scarpin nu vreau sa folosesc creme sau altceva sami dauneze la bebe...dar sa ai grija ca te poti trezi cu ele pe fatza foarte multe

siminaa
    Guest
    posibil sa fie un material care te irita?

syg
    syg este offline.
    Membru inregistrat la
    16.11.2011
    Postari in forum
    27
    hey!mi a spus dr ca este o iritatie de piele aparuta din cauza ficatului care zicea el este mai sensibil in ultima luna ,si mi a dat sa iau tavegyl....sti cumva daca face rau lui bebe???

siminaa
    Guest
    deci e o iritatie cum mia zis si mie ...asta nu stiam caºi de la ficat :( si e ceva rau? adica nu stiu mie mia zis cai doar o iritatie da nu ca ar fi ficatul de vina ...si habar nu am de crema daca face rau ...sa intrebi intai medica ta sau medicul ...eu zic sa nu te dai pana nu sti sigur...eu inainte de a afla ca sunt gravida imi iesise o pata mare pe fatza imi daduse o crema dupa ce mia trecut aflasem ca sunt gravida am intrebato daca are ceva a strambat din nas si a zis nu are nimik dar sa nu te mai dai cu nimik ...

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari