Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata oanamylove's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.01.2011
    Postari in forum
    1.399
    Da Ale21 mersi de sfat, dar mai e o problema la mine si anume ca eu ma stric la stomac pe fond nervos, stres, oboseala si voiam sa stiu daca se transmite si la ea..iar cu alimentatia mea mi-e foarte greu, ca nu am pofta de mancare si nu prea pot manca sanatos..acum vad ca are dureri de burtica si asa mi-e mila de ea, ca tot imi vine sa renunt sa-i mai dau ca am impresia ca-i fac rau..sa nu mai zic ca mai si fumez..deci asta e rusinea mea..dar chiar nu stiu ce cale sa aleg..

Moderator Floricica Veterana maryann32's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.04.2008
    Postari in forum
    20.696
    Oana, e foarte important sa nu iti pierzi increderea in tine si in laptele tau. Niciun lapte nu e mai bun ca cel de mama. Daca pleci cu ideea asta, poti sa treci peste neplacerile alaptarii.
    Incearca sa iei niste vitamine, cele prenatale stiu ca sunt cu folos utilizate si in timpul alaptarii, te ajuta si la efort si poate iti dau si pofta de mancare.
    Daca mananci nesanatos iti fasi si tie un deserviciu, nu numai bebelusului, poate si din aceasta cauza ai stomacul deranjat.

Multa putere si nu te lasa!

Floricica Avansata mire.t's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.05.2011
    Postari in forum
    1.765
    Citat Postat de oanamylove Vezi mesajul
    Da Ale21 mersi de sfat, dar mai e o problema la mine si anume ca eu ma stric la stomac pe fond nervos, stres, oboseala si voiam sa stiu daca se transmite si la ea..iar cu alimentatia mea mi-e foarte greu, ca nu am pofta de mancare si nu prea pot manca sanatos..acum vad ca are dureri de burtica si asa mi-e mila de ea, ca tot imi vine sa renunt sa-i mai dau ca am impresia ca-i fac rau..sa nu mai zic ca mai si fumez..deci asta e rusinea mea..dar chiar nu stiu ce cale sa aleg..
    Incearca sa te calmezi. Nu esti prima mamica din lume cu un copil-care suge si adoarme. Trebuie sa ai rabdare cu ea. Fa-ti un program de alimentatie- si mananca regulat -si pe cat posibil mai sanatos.Odihneste-te langa ea. E doar un sfat care te ve ajuta si pe tine, dar si micuta ta va fi linistita si fericita. Chiar daca fumezi,macar incearca sa mananci mai bine si sanatos. Stand flamand si nervoasa -ai sa ii transmiti starea ta.

Floricica Nou Venita Ale21's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.04.2011
    Postari in forum
    209
    Si eu fumez,am fumat si pe timpul sarcinii....stiu cum e,si eu daca ma enervez imediat fac diaree,si asta stiu cum este.Nu ii faci rau copilului daca tu ai stomacul deranjat,el se imunizeaza.La spital nu ai primit carticele despre alaptare??citeste sa vezi ce mare ajutor sunt.Trebuie sa lasi toate treburile deoparte (chiar daca nu are cine sa le faca in locul tau) si sa stai doar langa bebe sa observi toate nevoile si sa il intelegi cat mai bine.

Floricica Nou Venita Ale21's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.04.2011
    Postari in forum
    209
    Citat Postat de mire.t Vezi mesajul
    Incearca sa te calmezi. Nu esti prima mamica din lume cu un copil-care suge si adoarme. Trebuie sa ai rabdare cu ea. Fa-ti un program de alimentatie- si mananca regulat -si pe cat posibil mai sanatos.Odihneste-te langa ea. E doar un sfat care te ve ajuta si pe tine, dar si micuta ta va fi linistita si fericita. Chiar daca fumezi,macar incearca sa mananci mai bine si sanatos. Stand flamand si nervoasa -ai sa ii transmiti starea ta.
    S-a demonstrat ca nu mancarea ajuta la producerea laptelui si nici lichidele.S-a studiat un grup de femei din Londra care alaptau si s-a facut comparatie cu un grup de femei din cea mai saraca tara africana si nu s-a observat nici o diferenta.Deci de mancat mult si bine nu ajuta lactatia...somnul odihnitor pe timpul nopti ajuta ca prolactina sa isi fac mai bine treaba.

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Eu am mancat foarte prost pe toata perioada alaptarii. Putin, rar si nu neaparat alimente foarte hranitoare. Si totusi se pare ca laptele meu a fost bun pentru Irini. Suficient stiu sigur ca a fost, dar cred ca si hranitor, de vreme ce bubulina mea lua in greutate mai mult decat media pentru varsta ei...
    Inainte de toate, mamica trebuie sa fie odihnita, relaxata si bine-dispusa...

Moderator Floricica Cu Vechime savuanamaria's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.07.2010
    Postari in forum
    7.818
    Buna ziua. Eu am nascut de 2 saptamani si i-am dat lapte micutei mele, dar adoarme la san f repede si se ineaca foarte des si asa imi tot vine ideea sa renut sa-i mai dau la san, c nu mi se pare ca se alimenteaza f bine. Plus de asta nu fac fatza unui regim de alimentatie adecvat pt alaptare, tot timpul am sta prost la capitolul asta cu alimentatia mea, si de foarte multe ori am diaree sau crampe abdominale. Sincer mi-e frica ca va avea si fetita, ca deja a inceput sa aiba dureri de burtica..Iar eu ca s-o hranesc bine stau non-stop cu ea, ca o pun la san, in 10 min max adoarme si nu o mai pot trezi, se trezeste ea dupa 15 min si vrea iar si tot asa. Am incercat sa ma mulg si sa-i dau din sticluta si acum vad ca nu prea mai vrea sanul...Sincer nu stiu ce sa mai fac, ma epuizeaza total si eu cred ca pe ea. Singura modalitate sa-i fac program e sa-i dau numai la biberon. Ce ma sfatuiti sa fac?
    Aceeasi problema o c-am am si eu....puiul meu are 3 saptamani si nu pot sa ii dau exclusiv la san!
    De ce?Pentru ca adoarme repede....si nu il mai pot trezi....noaptea este un chin...inca pentru noi....ma trezesc ma mulg ii dau si apoi incerc sa vad daca mai vrea san...nu il ia....am incercat si invers...mai intai san apoi muls si dat cu biberonul....adoarme dupa ce suge si nu mai ia nici biberonul....:((((....l-am lasat doar cu sanul...insa se trezeste des....la 30 de min incepe din nou sa planga....i-am dat asa cand a vrut el...insa mi-a vomitat....care este solutia?Eu nu mai stiu....ma multg momentan si ii dau cu biberonul.....stiu ca nu este bine.....dar nu stiu daca este ok sa si vomite....este clar ca in 30 de min nu are cum sa digere stomacelul lui deasta vomita....sunt si eu foarte obosita....de mancare nu mai vb....sunt singura aproape toata ziua....si abia reusesc sa fac o supita ....si asta foarte rar.....si atunci ce sa fac?Cum sa las toate treburile....si atunci eu ce mananc...nu mai vb de sotul....saracul ca manca doar prostii de cand am venit din spital....:((((....Ce pot face?

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Irini voma atat de mult incat de multe ori mi se parea ca da afara mai mult decat manca. Voma dupa fiecare supt... Sugea putin timp, 3-4 minute sa zicem, dar cu putere si cand ragaia, o facea atat de tare incat dadea afara si o mare cantitate de lapte... Cand am renuntat sa o mai bat pe spate si sa o pun pe o parte pe un plan usor inclinat, parca situatia s-a mai ameliorat, dar tot varsa mult. Nu mai aveam in casa niciun coltisor neatins... peste tot erau pete de lapte... pe covoare, in pat, pe pereti, pe perdele... M-am stresat si m-am consumat mult in ciuda incurajarilor primite de la pediatra... M-am linistit de tot doar cand am trecut la diversificare si am mai scapat de cosmarul varsaturilor.

In orice caz, m-am linistit dupa prima luna, cand am vazut ca a luat in greutate mai mult de 1kg.
    Si ea avea un program haotic de supt. Uneori dormea 4-5 ore fara probleme, alte ori vroia sanul din 30 in 30 de minute (si i-l dadeam).

Acum, daca as mai avea un bebelus as fi mult mai relaxata, nu m-as mai stresa asa... cu una cu doua.

Irini are 2 ani si chiar si acum vomita foarte usor. Daca plange, daca tipa, daca manaca prea repede, daca ceva nu ii place, daca nu ii place vreun miros... Poate ca unii copii sunt mai sensibili... sau poate au reflux gastroesofagian...

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    Citat Postat de savuanamaria Vezi mesajul
    Aceeasi problema o c-am am si eu....puiul meu are 3 saptamani si nu pot sa ii dau exclusiv la san!
    De ce?Pentru ca adoarme repede....si nu il mai pot trezi....noaptea este un chin...inca pentru noi....ma trezesc ma mulg ii dau si apoi incerc sa vad daca mai vrea san...nu il ia....am incercat si invers...mai intai san apoi muls si dat cu biberonul....adoarme dupa ce suge si nu mai ia nici biberonul....:((((....l-am lasat doar cu sanul...insa se trezeste des....la 30 de min incepe din nou sa planga....i-am dat asa cand a vrut el...insa mi-a vomitat....care este solutia?Eu nu mai stiu....ma multg momentan si ii dau cu biberonul.....stiu ca nu este bine.....dar nu stiu daca este ok sa si vomite....este clar ca in 30 de min nu are cum sa digere stomacelul lui deasta vomita....sunt si eu foarte obosita....de mancare nu mai vb....sunt singura aproape toata ziua....si abia reusesc sa fac o supita ....si asta foarte rar.....si atunci ce sa fac?Cum sa las toate treburile....si atunci eu ce mananc...nu mai vb de sotul....saracul ca manca doar prostii de cand am venit din spital....:((((....Ce pot face?

Multa, multa rabdare... Si incearca sa te organizezi, nasterea unui copil schimba viata, dar nu trebuie sa ti-o dea asa peste cap. Si a mea¡ ( si cred ca 80% dintre bebelusi ) adormea la san, insa insistam putin si continua sa sugapana se satura. Miscam sanul putin ca si cum as fi vrut sa i-l iau si iar incepea si tot asa. Dupa vreo luna nu am mai avut probleme, cand era de mancat, manca si cand era de dormit, dormea. Si inca o chestie: ei nu pot manca mult, stomacelul lor e mic si daca ai decis sa alptezi la cerere, atunci fa-o la cerere. Este nevoie de o perioada de timp intre mese, asa cum ai spus, pentru a se digera ce a mancat, insa nu atat de drastica, de 3 ore, ca la cei hraniti artificial. Dupa fiecare alaptat, asigura-te ca a dat tot aerul afara, si asta e un motiv pentru colici si pentru regurgitare. Vomita sau regurgiteaza? Ca sunt doua chestii diferite... Cat despre alimentatia ta, eu as zice sa o revizuiesti putin, nu din cauza ca iti trebuie nu stiu ce ca sa poti alapta, ci din cauza sanatatii, pe care ti-o vei distruge, mai ales ca si fumezi. Fumatul in timpul alaptarii e foarte controversat, unii medici interzic total mamelor fumatoare sa alapteze, altii sustin ca studiile stiintifice au demonstrat ca nu trece in lapte decat o cantitate infima de nicotina si monooxid de carbon. Aici se recomanda mamelor fumatoare sa reduca la cel mult 5-6 tigari pe zi si sa nu fumeze cu mai putin de o ora inainte de a alapta (nu o lua ca litera de lege, ti-am spus doar ce am auzit).

Eu, personal, nu am mancat nici mult si nici la ore regulate pe perioada alaptarii, insa asta nu mi-a afectat cantitatea de lapte. Poate calitatea, desi ma indoiesc, copilul a crescut absolut normal, fara completare cu biberonul. Ce am observat este ca laptele imi scadea cand eram obosita sau cand nu consumam suficiente lichide (macar 2 l /zi), iar daca eram agitata, nervoasa sau stresata, copilul se agita foarte tare, ca si cum i-as fi dat cofeina, nu lapte.
    Si eu am fost putin in panica la inceput, eram absolut singura, nu ma ajuta nimeni, sotul lucra foarte mult, il mai neglijam si eu si nu zicea nimic saracul... Dar pana la urma am scos-o la capat, cu putina disciplina. Iti spun ca se poate si - daca poti - nu renunta la ce ai inceput, nimic nu e mai bun pentru copilasul tau decat lapticul de la tine! Mult succes!

Membru inregistrat la
    26.01.2011
    Postari in forum
    1.399
    Buna fetelor. multumesc inca o data pt sfaturi. Snowdance eu eram cu fumatul:) Savuanamaria exact ca la tine e si la mine, vomita des, intr-o seara nu am putut dormi nici eu nici ea, deoarece cerea incontinuu de mancare si se ineca si vomita foarte repede. Atunci i-am facut o portie de lapte praf si i-am dat ca nu lua cu atata pofta si s-a linistit. Aseara a dormit bine, i-am dat lapte praf la biberon si a mancat f bine, la interval de 3-4 ore. De dimineata i-am dat san si iar l-a apucat lacoma si iar se ineca si am stat 2 ore sa-i dau sa manance si nici acum nu mi se pare satula. I-am dat completare cu lapte praf. Eu chiar vreau s-o alaptez, dar noaptea am vazut ca nu vrea pieptul, i-e lene sa traga..iar ziua nu mai vrea biberon cu lapte praf..off nu stiu cum sa fac sa se hraneasca si ea ca toti copiii..poate am gresit eu, dar eu am vrut s-o vad manancand oricare ar fi fost metoda de alimentare. Eu am nascut-o la 37 de saptamani cu 2700 si am scos-o cu 2560 din spital, si vazand-o asa micuta am vrut sa-i dau sa pape bine ca sa creasca.

Membru inregistrat la
    26.01.2011
    Postari in forum
    1.399
    Aaa si acum avea 3200 sambata cand am cantarit-o..la aproape 2 saptamani.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari