Ultimele discutii din forum
+ Raspunde
Pagina 1 din 12
1 2 3 4 5 6 7 11 ... Ultima paginaUltima pagina
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Diagnostic de Sindrom Down in sarcina

Diagnostic de Sindrom Down in sarcina – ce faci cand ti se spune ca bebelusul tau ar putea avea acest sindrom?

Testele de diagnosticare a sindromului Down sunt disponibile inca din primul trimestru de sarcina prin intermediul testului de translucenta nucala ce consta in masurarea lichidului din spatele gatului, iar acumularea de lichid in acea zona este prezenta la bebelusii cu sindrom Down.

Tot in primul trimestru de sarcina se pot face teste de sange in care sa fie analizate nivelul HCG-ului (gonatrofina corionica umana) si cel al proteinei plasmatice.

In cel de-al doilea trimestru de sarcina se poate efectua triplul test realizat prin corelarea datelor obtinute in urma unei ecografii, a greutatii si inaltimii mamei si a unei probe de sange. In baza acestor date se obtine un procentaj de risc pentru ca bebelusul sa se nasca cu sindrom Down. De asemenea, pentru diagnosticarea riscului de sindrom Down se foloseste si amniocenteza (recomandata in general in urma rezultatelor de la triplu test).

Un alt test se poate fectua incepand cu saptamana 20 de sarcina si consta in prelevarea de sange ombilical

Cred ca este un moment extrem de greu pentru viitorii parinti si as vrea sa va intreb, cum ati reactionat, sau cum credeti ca ati reactiona in fata unui posibil diagnostic de sindrom Down in timpul sarcinii?

Floricica Nou Venita nicavictorita's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.11.2008
    Postari in forum
    225
    " sa afli asa ceva dar mai bine cand poti face ceva decat sa nasti un copil cu probleme care sa se chinuie toata viata"
    cine ti-a spus asa ceva?!
    eu am o minune de baiat cu SD de 2.6ani.cine ti-a spus tie ca" se chinuie"?!problema nu-i la cei cu 47de cromozomi...ci la cei cu 46...pacat.conceptiile astea-s cel mai greu de infruntat..adica,cam ce crezi tu ca ai face daca ai afla prin 24 de sapt(de ex),ai intrerupe sarcina...adica ai ucide pruncul tau?!de ce pt ca ai prejudecati?!el are dreptul la viata,D-zeu i-a dat-o ,nu TU!ce-i cu tonul de mila!ti-a cerut mila cineva?sunt doar niste copii...poate mai iubitori si mai intelegatori decat vei intelege vreodata.decat sa oferi MILA parintilor si copiilor cu SD,mai degraba ai incerca sa-i cunosti si sa-i vezi asa cum sunt in realitate
    si apropos,de teste si examene pt depistarea SD-ului,credeti-ma pe cuvant ca numai D-zeu decide,se poate sa iasa totul negativ la teste,si la nastere sa aiba SD.....

Floricica Debutanta mamica1's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.11.2010
    Postari in forum
    835
    ma bucur pentru tine...iarta-ma stiu ca sunt persoane care renunta pentru ca asa li se spune de catre dr. poate ca trebuie dezvoltat subiectul asta ca si noi necunoscatorii sa fim mai intelegatori.
    inca o data iti cer scuze...adevarul e ca astea sunt conceptiile....crudul adevar
    Citat Postat de nicavictorita Vezi mesajul
    " sa afli asa ceva dar mai bine cand poti face ceva decat sa nasti un copil cu probleme care sa se chinuie toata viata"
    cine ti-a spus asa ceva?!
    eu am o minune de baiat cu SD de 2.6ani.cine ti-a spus tie ca" se chinuie"?!problema nu-i la cei cu 47de cromozomi...ci la cei cu 46...pacat.conceptiile astea-s cel mai greu de infruntat..adica,cam ce crezi tu ca ai face daca ai afla prin 24 de sapt(de ex),ai intrerupe sarcina...adica ai ucide pruncul tau?!de ce pt ca ai prejudecati?!el are dreptul la viata,D-zeu i-a dat-o ,nu TU!ce-i cu tonul de mila!ti-a cerut mila cineva?sunt doar niste copii...poate mai iubitori si mai intelegatori decat vei intelege vreodata.decat sa oferi MILA parintilor si copiilor cu SD,mai degraba ai incerca sa-i cunosti si sa-i vezi asa cum sunt in realitate
    si apropos,de teste si examene pt depistarea SD-ului,credeti-ma pe cuvant ca numai D-zeu decide,se poate sa iasa totul negativ la teste,si la nastere sa aiba SD.....

Moderator Floricica Senior ankag's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561
    Citat Postat de nicavictorita Vezi mesajul
    "
    el are dreptul la viata,D-zeu i-a dat-o ,nu TU!

Astea sunt motivele pentru care eu in sarcina nu am vrut sa fac multe din analize. Am facut doar analizele care sa imi arate daca sunt sanatoasa sau nu, daca trebuie sa tratez ceva... o infectie urinara, vaginala, un deficit de fier, calciu, etc. Plus ecografiile normale.

Floricica Avansata anacristea's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.12.2009
    Postari in forum
    1.641
    Citat Postat de mamica1 Vezi mesajul
    multumesc pentru cartonas rosu nu cred ca era necesar dar fiecare cum crede.
    SD=retard mintal...nu am fost in aceasta situatie dar cand iese asa ceva la teste dr dau ca si solutie avortul.
    fiecare e liber sa aleaga. nu ti-am dat mila mea.
    oare acesti copii nu sufera ca sunt refuzati de societate....la gradi va mai fi cum va maI FI DAR OARE LA SCOALA SE VA PUTEA INTEGRA???
    cum te vei simti cand ceilalti vor rade de el? o solutie sunt scolile speciale...
    nu ai decat sa-mi dai cate cartonase vrei nu se va rezolva nimic
    Ridicarea in slavi a eugeniei nu-si are rostul, de-asta ai meritat cartonasul rosu. Daca ai fi fost in situatia asta era dreptul tau sa optezi pentru incetarea sarcinii (nici eu nu stiu sigur cum as fi reactionat...) dar sa jignesti mamele ce au dat nastere unor copii cu sd sau pe micutii nevinovati ,e foarte urat. Unele utilizatoare au fost banate pentru abateri mai putin grave ...asa ca ciocu' mic si joc de glezna...
    Cat despre mentalitatile romanesti, se vor schimba pana vor creste copiii nostri...Asa era si in UK pana in anii '70...
    Modificata de anacristea; 07.12.2010 la 18:15:35.

Floricica Nou Venita nicavictorita's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.11.2008
    Postari in forum
    225
    la scoala,toti copii rad de toti copii,la randul lor...asta-i adevarul.sunt,cruzi,da...dar sunt asa pt ca asta-i educatia pe care-o primesc.Puiul meu e la cresa Normala...e un copil normal...pacat ca .....in fine,despre asta vorbeam:ai vazut cum ai reactionat,ai dat inapoi,apoi mi-ai sarit cu argumente...pe ce baza?il cunosti,te-ai informat macar putin?daca-l vezi pe strada,nu-i vezi si cromozomul in plus,sa stii...vezi,doar copilul.ai aratat exact mentalitatea cu care au de luptat copii astia in viata...pt informatia ta,sunt persoane cu sd care au terminat o facultate,chiar si in RO,uita-te pe youtube si vezi jocurile olimpice speciale din 2008,e un tanar cu sd care canta la nu stiu cate instrumente...garantezi ca copilul tau va putea face asta?nu sunt exagerari,sunt mentalitati invechite...e un copil normal,trebuie sa stea intre semeni cu 46 de cromozomi ...ca tine.deja l-ai catalogat ca trebuie sa mearga la scolile speciale,ai vreo idee ce presupune o scola speciala?ai vreo idee ce inseamna retard mental usor(majoritatea celor cu SD au usor..)?e chiar asa de usor sa sustii niste afirmatii pe ce cunostinte?pe niste carti?copilul tau e descris intr-o carte?inseamna ca are mai multe copii ale lui?!e un om!e o fiinta ca si tine,ca si copilul tau...poate copilul tau s-ar putea juca cu un copil cu SD,si tu sa nu-ti dai seama ca are ceva.mie mi s-a intamplat chestia asta,sa fie tratat ca un copil(normal),pt ca asta e....invata s-o faci si tu!tu poti shimba ceva,informandu-te si educandu-ti copii in spiritul a ceea ce ai invatat din informatii in loc sa sustii ceva de care oricum n-ai habar.pacat....iti doresc sa ai un copil la fel de iubaret,frumos si istet ca al meu...

Floricica Avansata anacristea's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.12.2009
    Postari in forum
    1.641
    Pascal Duquenne , un actor cu sd a luat premiul de interpretare masculina la Cannes in '96, Nathalie Nechtschein are sd dar asta n-a impiedicat-o sa fie textiera unor piese ale lui Celine Dion, Pablo Pineda, un actor spaniol cu sd, a luat premiul revistei "El pais" ca personalitate a anului in 2004, a obtinut o diploma universitara in psihopedagogie, si intentioneaza (si sunt convinsa ca va reusi) sa inceapa o cariera in invatamant...
    Modificata de anacristea; 07.12.2010 la 20:44:05.

Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Citat Postat de gabitzza Vezi mesajul
    Cred ca este un moment extrem de greu pentru viitorii parinti si as vrea sa va intreb, cum ati reactionat, sau cum credeti ca ati reactiona in fata unui posibil diagnostic de sindrom Down in timpul sarcinii?
    Nu am fost pusa in situatia asta. Daca m-ai fi intrebat acum 5-6 ani, as fi spus fara sa ezit ca aleg avortul, si probabil as fi actionat in consecinta. Astazi nu stiu ce sa iti spun, intre timp am cunoscut cativa copilasi cu SD, si nu stiu cum, inexplicabil, cand ii privesc pe ei, dar si pe altii ca ei, ma inseninez si simt efectiv cum mi se umple sufletul de caldura. Mi se par de o inocenta extraordinara, pe care nu o pierd niciodata, nici adulti fiind.
    Si am stat si m-am gandit mult si la problema: ce grade de gravitate poate avea un handicap/boala, si mai ales de la ce punct incolo poti spune: nu, nu pot sa il aduc pe lume fiind asa. Era pe aici pe forum cineva care spunea ca a descoperit la ecografia de la 6-7 luni ca bebelusului ii lipsea palma, sau o parte din manuta, si umbla disperata sa faca avort. Pe mine m-a socat, desi sunt pro-choice. M-a socat motivul.
    Deci nu as sti ce sa iti spun, pentru ca sunt foarte multe lucruri, precum si contextul, care ar atarna in luarea unei decizii. Pot expune acesti factori, dar nu stiu cum as reactiona.

Floricica Novice gongi's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.11.2010
    Postari in forum
    508
    imi pare foarte rau mamica 1 dar nici eu nu sunt de acord cu spusele tale. acesti copii trebuie ajutati de catre noi ceilalti considerati "normali" sa se integreze in societate nu trebuiesc marginalizati si trimisi la scolile speciale. si ei sunt la fel de normali ca si copilul tau chiar au unele capacitati mai dezvoltate decat el.
    probabil ca daca ai avea un astfel de copil special mentalitatea ta nu ar mai fi asta......... pana atunci invata ti copii tai sa fie intelegatori si sa nu i discrimineze pe altii......si stii cum poti face asta? nemai discriminand nici tu pe nimeni.... FI un EXEMPLU pentru ei!!!!
    Modificata de gongi; 08.12.2010 la 16:13:01.

Floricica Avansata hande's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    1.594
    Citat Postat de mamica1 Vezi mesajul
    multumesc pentru cartonas rosu nu cred ca era necesar dar fiecare cum crede.
    SD=retard mintal...nu am fost in aceasta situatie dar cand iese asa ceva la teste dr dau ca si solutie avortul.
    fiecare e liber sa aleaga. nu ti-am dat mila mea.
    oare acesti copii nu sufera ca sunt refuzati de societate....la gradi va mai fi cum va maI FI DAR OARE LA SCOALA SE VA PUTEA INTEGRA???
    cum te vei simti cand ceilalti vor rade de el? o solutie sunt scolile speciale...
    Da,ai dreptate nu meritai cartonas rosu pt ca o simpla apreciere negativa nu-ti va schimba tie modul de a gandi...e trist!Copiii cu SD nu sunt refuzati de societate,pt ca din fericire "societatea" asta de care vorbesti tu nu are in componenta doar oameni cu astfel de idei...,iar copiii care rad de cei cu SD sunt copiii unor parinti ca tine,care prin ideile proprii stirbesc inocenta propriilor copiii...niciodata un copilas nu va sti ca altul are SD pana cand un adult nu-i va spune,se vor juca si vor vorbi fara sa faca diferente intre ei.
    Si de ce ar fi o solutie scolile speciale?O solutie la ce?Ai cunoscut vreodata un copil cu SD?Daca nu,iti pot spune ca intr-adevar acesti copii sunt speciali,dar nu prin prisma SD...sunt copii care iubesc fara limite,fara sa faca diferenta...si asteapta doar iubire...Tie cine iti da dreptul sa-i judeci,poate faptul ca ai tai copii sunt nascuti fara vreo problema medicala?Stii tu ce ne va oferi viitorul noua si copiilor nostri?Vom fi intotdeauna sanatosi?Daca da,slava lui D-zeu,daca nu ce-ar trebui sa se intample?Sa ne evite ceilalti?Sa fim considerati "altfel"??????

Floricica Avansata hande's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    1.594
    Citat Postat de gongi Vezi mesajul

imi pare foarte rau mamica 1 dar nici eu nu sunt de acord cu spusele tale. acesti copii trebuie ajutati de catre noi ceilalti considerati "normali" sa se integreze in societate nu trebuiesc marginalizati si trimisi la scolile speciale. si ei sunt la fel de normali ca si copilul tau chiar au unele capacitati mai dezvoltate decat el.
    probabil ca daca ai avea un astfel de copil special mentalitatea ta nu ar mai fi asta......... pana atunci invata ti copii tai sa fie intelegatori si sa nu i discrimineze pe altii......si stii cum poti face asta? nemai discriminand nici tu pe nimeni.... FI un EXEMPLU pentru ei!!!![/QUOTE]

Asa e,ar trebui sa dam exemplu copiilor nostri,desi cand am citit postarile userului "mamica 1" m-am ingrozit de "normalitatea" unora...

+ Raspunde
Pagina 1 din 12
1 2 3 4 5 6 7 11 ... Ultima paginaUltima pagina
load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari