Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita gianinapopescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.12.2013
    Postari in forum
    7

Nefericire Am pierdut sarcina la 20 de saptamani.

Buna seara,
    Am pierdut sarcina la 20 de saptamani, am fugit la spital cu sangerarare si mi-a zis k sarcina nu mai poate fi salvata pt. k am colul deschis si punga cu lichid e jos..ati patiti cumva vreuna din voi ca si mine sau asemanator?? ma intereseaza opiniile voastre daca v-ati confruntata cu astfel de probeleme si din ce cauza ati patit resp. probl?si mai ales ce ati facut pe viitor ca sa reusiti sa avetiun copil?la ce doctor ati mers? ma gandeam la un dr bun in tm.dar nu stiu sa ma decid am cateva nume de dr din tm dar nu stiu care ar fi mai bun pt genul asta de probleme..ast rasp vostru rpd..e prima data knd scriu pe un forum sper sa ma ajutati cu opinii si sfaturi bune!multumescccc o seara buna si numai bine!

Floricica Nou Venita catalina_buga's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.06.2013
    Postari in forum
    212
    imi pare rau pentru pierderea ta, medicii nu ti-au spus o cauza care a dus la pierderea sarcinii? nu stiu ce sa zic. ma gandesc ca problema o fi fost colul prea slabit..sau vre-o infectie ce l-a deschis.. eu am aflat la 20 de sapt ca,colul meu masura 1,57mm si era deschis dinspre interior(ca o palnie) dupa analiize medicii au gasit e-coli si ureaplasma si au constatat ca ele au dus la deschiderea colului..am fost internata o luna cu diagnostic risc de avort spontan am ajuns la timp la spital si mi s-a administrat antibiotice apoi a trebuit sa am mare grija pentru a nu se deschide colul.. mult repaos la pat.. multumim lui Dumnezeu am ajuns in sapt 35+..iar colul e la fel de scurt.. nu vreau sa imi imaginez ce se putea intampla daca nu ajungeam la spital atunci ..probabil ajungeam in situatia ta :( culmea.. cu o luna inainte colul masura 3.5mm si deodata... cine s-ar fi gandit...

Floricica Avansata mary1313's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.11.2012
    Postari in forum
    1.950
    Imi pare rau ptr pierderea puiutului tau!!!Si eu am pierdut acum 5 ani o sarcina la 20 sapt din motive necunoscute....aveam dureri in permanenta de burta si scurgeri cu firicele de sange.Am stat aproape toata perioada aceea in spital si sub supravegherea lor am piedut sarcina...mi s-au rupt membranele!!!Acum sunt insarcinata dupa 5 ani am reusit,dupa multe investigatii si depistarea pierderii si anume trombofilia care cu tratament poti duce sarcina cu bn pana la capat.Cu medicii tare greu pana am dat de un medic cu suflet,nu cu buzunarele largi.Orice intrebare ai,poate iti pot fi de ajutor!!!

Floricica Avansata GeorgianaR's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.03.2013
    Postari in forum
    1.999
    Buna!Imi pare tare rau pentru pierderea ta.De multe ori,cauzele pot fi date de trombofilie,analizele costa cam mult,dar,este posibil sa le faci si gratuit,cu trimitere de la medicul de familie,la Fundeni,dr Uscatescu,alta cauza probabila ar fi vreo infectie gen Chlamydia,E.Coli etc,dar sunt femei care au dus sarcina la termen chiar daca aveau aceste bacterii sau pur si simplu poate fi vorba de insuficienta cervico-istmica,adica colul sensibil,iar la urmatoarea sarcina sa faci cerclaj,adica sa-l coasa in primele luni,ceea ce-ti si recomand urmatoarea data,indiferent ce cauza ti se va da de catre medici.
    Si eu am pierdut primul meu bebelus la 15 saptamani de sarcina,dar din cauza rupturii premature de membrane,si stiu cat este de dureros.La fel ca si tine,si eu am cautat explicatii peste tot,insa am inteles ca indiferent care ar fi fost cauza,inseamna ca a asa a vrut Dumnezeu sa se intample si ca,orice am face,nu tine de noi.Eu m-am menajat cat am putut si tot s-a intamplat asa,si sunt atatea femei care nu se menajeaza nici pe jumatate cat am facut-o eu,si,totusi,duc sarcina la termen.Nu trebuie decat sa avem credinta si sa ne rugam la Dumnezeu ca urmatoarele dati sa decurga totul bine si sa nu mai trecem niciodata prin pierderea unui copilas.

Floricica Nou Venita BiancasiPaul's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.10.2012
    Postari in forum
    24
    Cu toate ca nici raspunsul meu nu are o explicatie medicala, realizez tot mai des ca GeorgianaR are perfecta dreptate cand spune ca numai Dumnezeu decide momentul in care ne alege sa devenim mame!

Floricica Avansata GeorgianaR's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.03.2013
    Postari in forum
    1.999
    Citat Postat de Oana255 Vezi mesajul
    Salut. Numele meu este Andreea, sunt gravida in 24 de saptamani si am o sarcina cu probleme. Avand in vedere ca se apropie sarbatorile, ma tem sa nu ma ia prin surprindere bebele. Am auzit si eu de un test, care se face cand ai astfel de probleme si iti spune cate zile ma ai pana nasti, sau daca esti predispusa sa nasti in perioada urmatoare. Fiti amabile, daca stiti de unde se pot cumpara sau cu cine trebuie sa vorbesc pentru a efectua testul, nu stiu daca se face la doctor sau acasa, va rog sa ma ajuti. Multumesc si Doamne ajuta!
    Buna!Stiu de doua teste,numite ActimPROM si ActimPartum,care se fac la clinica.Trebuie sa-ti intrebi medicul,el ar trebui sa stie detalii,sau cauta tu pe Google explicatii despre aceste teste,eu nu mai stiu exact,ca sa-ti pot spune.O poti contacta pe Mary1313,care a postat mai sus,ea ne-a mai spus despre un test pe care l-a facut pentru a stii daca are risc de nastere prematura,am auzit si eu de el,dar ea iti poate povesti detalii.Ne poti spune ce fel de probleme ai cu sarcina?Daca este vorba de col,ai putea sa faci cerclaj,adica cusatura,pentru a incerca sa previi deschiderea lui.

Membru inregistrat la
    12.12.2013
    Postari in forum
    7
    Buna mari si la multi ani pe 2014! Sper k acest an sa fie celmai bun pt mine si voi toate de pe forum pt toata lumea..ia spune-mi te rog la ce dr te-ai dus tu? si in ce oras anume?eu vr sa merg in tm dar care crezi k ar fi mai bun dintre dr. olaru si dr.grigoras? dak ai auzit de i? ast rasp tau! ms mult o seara frumoasa!

Membru inregistrat la
    12.12.2013
    Postari in forum
    7
    buna giorgiana R iti multumesc frumos pt sfaturile tale imi sunt ft. utile si eu m-am gandit la cerclaj.akm am citit k se poate face cerc;aj laparoscopic care este diferenta oare stii? e diferit sau? cunosti doctori din tm? caut un dr bun pt problema mea dar nu m-am decis intre dr. olaru c-tin sau dr. grigoras din timisoara? am mai auzit si de dr. craina marius saudr. muresan! spune-mi te rog dak cunosti ceva despre ei si care ar fi recomndat pt problema mea adik sa se ocupe cu adevarat si sa ma ajute pe viitor! ms mult pupici si o seara buna si mult noroc pe viitor! ps: ai reusit in final sa fii mamica? sper k da..mult succes in cont! anul asta trebuie sa-mi mearga si mie bine sper k si tie!la-multi-ani pe 2014! nb

Membru inregistrat la
    12.12.2013
    Postari in forum
    7
    buna mary1313 ms mult pt raspunsul tau cand am scris pe acest forum pt primaoara nu ma gandeam k o sa-mi rasp cineva si mai ales atatea fete..care din nefericire au trecut prin lucruri asemanatoare ca mine e ft dureros fetelor mai ales k nu exista un raspuns si o explicatie la piederea mea..nu am fatu analiza de trombofilie dar o sa-mi fac sigur aceasta analiza si multe altele tu ce stii asa dupa cate luni ar fi recomandat sa raman iar gravida dupa 6 luni de la pierdere sau mai mult de atat? si sp te rog dak cun vreun dr bun din timisoara?? ma intereeseaza mult...si vr sa stiu dak ai reusit sa ai un copilas in final? si kum?? multumesc mult pupici nb mary

Membru inregistrat la
    12.12.2013
    Postari in forum
    7
    buna giovana_bela imi pare rau pt tine..dar tu aveai 35 de sapt mi se pare ingrozitor k la 35 de sapt sa pierzi sarcina aproape sa nasti ..ce sa mai..mare pakat..dar kum s-a intamplat?s-a nascut k viata nu s-a putut salva copilul? era destul de mare atunci nu? sper k ai reusit in final iti doresc mult succes pe viitor si sanatate! ia sp te rog ce ins exact cerclaj laparoscopic stiu k cerclaj ins k legi colul k atat chirurgicala..care e dif intre ele? pup ms mult ast rasp tau! nb

Membru inregistrat la
    12.12.2013
    Postari in forum
    7
    buna catalina_buga nu mi-au zis o cauza anume doar k mi s-a dechis colul dar nu stiu de la ce anume s-a putut produce deschiderea colului...ramane un mister..ms mult de rasp ma bcr pt tine k ai putut salva sarcina k ai ajuns la timp si eu dak ajungeam la timp probabil k azi eram gravida si salvam sarcina..dar am ajuns mult prea tarziu..de aia simteam eu k ma apasa ceva jos akolo mereu..dar nu mi-am dat seama nu am stiut...ghinionul meu..nici dr unde mergeam nu a vazut..cn stie..spune-mi la tn e bn akum? ai reusit sa ai copilas? si zi-mi te rog dak cun dr bun din timisoara pt. probl mea? multumesc din suflet nb pupici

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari