Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita Loida's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.03.2014
    Postari in forum
    3

Trombofilia

Buna mamici si viitoare mamici !
    Sunt insarcinata in saptamana 6 si am trombofilie. Anul trecut mi-am facut testul dupa o sarcina pierduta. Doamna doctor hematolog mi-a zis sa ma prezint cu aceasta analiza (MYHFR ambele gene pozitive heterozigote) atunci cand voi fi din nou insarcinata. Cand insa m-am dus la ea, mi-a cerut un profil trombofilic complet inainte de a imi da un tratament. La jumatea saptamanii 5 am inceput sa am dureri mari si nu am mai asteptat sa sangerez, m-am dus direct la cabinetul doamnei mele doctor ginecolog care mi-a pus perfuzii cu no-spa, scobutil si diazepam pentru a nu pierde sarcina. A doua zi m-am intors pentru inca o tura de perfuzii, de data asta doar cu no-spa si scobutil. Acum ma simt un pic mai binisor, dar mi s-a zis ca nu am voie sa ma misc din pat. Pana la baie e deja efort pentru ca ma inteapa imediat burta. Mai sunt si alte mamici sau gravidute cu trombofilie care imi pot spune cum este sau a fost experienta lor ? Am auzit de cazuri in care unele femei au stat in spital aproape toata sarcina, sau la pat imobilizate. Ce trebuie sa ma astept ? Noi ne dorim foarte mult acest copil, asa ca vreau sa fac ce pot sa fie bine, insa as vrea si sa stiu ce sa ma mai astept.

floloredana
    Guest
    Buna!

Eu am trombofilie..o singura mutatie genetica.Am aflat de ea,la fel ca si tine..in urma unei sarcini oprite din evolutie.La aceasta sarcina am luat Aspenter inca de cand am aflat rezultatul analizelor pana in saptamana 7 de sarcina la recomandarea medicului ginecolog.Apoi am continuat cu tratament injectabil zilnic in burtica si cu ovule de susutinere Arefam.Totul este foarte normal cu sarcina..uneori dureri usoare de burta care trec cu no-spa.Prin saptamana 15 am avut ceva sangerari din cauza efortului si mi-a fost recomandat sa stau mai linistita,dar nu la pat.

Trombofilia ,cum am mai zis-o eu..nu e cel mai rau lucru care i se poate intampla unei femei.sunt lucruri mult mai grave.Exista tratament ..e adevarat nu e ft usor,dar nu e nici ft greu..asa ca multumim domnului ptr asta.

Nu stiu cu ce informatii sa te mai ajut.Daca mai ai intrebari...iti raspund cu drag.Sarcina usoara iti doresc!

P.S.Asculta ce zice medicul!

Floricica Nou Venita Loida's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.03.2014
    Postari in forum
    3
    Buna ! Ovulele de sustinere cine ti le-a prescris ? Ginecologul sau hematologul ? Si de ce ? Ai avut risc de avort sau ceva ?

floloredana
    Guest
    Eu nu am consultat deloc un hematolog.Stiu ca nu e bine...si nu recomand.Dar eu am avut incredere ft mare in medicul meu ginecolog si nu am vrut sa fiu bulversata de tot ..consultand doi medici.El mi-a dat si tratamentul injectabil si ovulele de sustinere.Ovulele am luat si la prima sarcina oprita din evolutie(cand aveam zilnic mici sangerari)) si i-au si acum.La sarcina asta am avut dureri de burta usoare si s-a tinut cont de antecedente..asta a fost motivul ptr care mi-au fost recomandate.Acum ptr ca totul decurge foarte bine cu sarcina...a scazut doza de ovule considerabil.

Floricica Nou Venita Beatricea's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.03.2014
    Postari in forum
    4
    Buna, ma alatur si eu voua viitoare mamici cu trombofilie, eu am aflat anul trecut ca am trombofilie in urma analizelor (profilul de risc trombofilic si gena pai) si mi-a iesit MTHFR A1298C homozigot si gena PAI pozitia 675 homozigot 4G/4G si pozitia 844 homozigot AA, am ramas insarcinata in luna ianuarie 2014 prin stimulare ovariana iar la 9 saptamani s-a oprit din evolutie, urmand tratament cu Innohep 3500, din saptamana 6, arefam, elevit si acifol 1mg sunt disperata nu stiu de ce s-a intamplat asa, vreau sa stiu daca mai este o alta graviduta cu aceeasi mutatie homozigota si ce tratament ati luat?

Floricica Nou Venita Kris_R's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.03.2014
    Postari in forum
    3
    Buna fetelor,
    As vrea sa va pot ajuta cu un sfat, sau sa va incurajez dar din pacate si eu sunt in aceeasi situatie ca si voi: am nevoie de ajutor. In urma investigatiilor efectuate ca urmare a pierderii a doua sarcini la doar 7-8 saptamani, am fost diagnosticata cu trombofilie(PAI, MTHFR C677T, MTHFR A1298C heterozigot, si fibrinogen 455G>A homozigot)
    Am urmat un tratament prescris de un hematolog din Timisoara : aspenter 75mg/zi si acid folic 5mg pana sa raman gravida si apoi dupa ce am aflat ca sunt iar gravida (adica de la 5 saptamani si 5 zile) am trecut pe injectii: Clexan de 0.4 (eu am 54 kg) si am continuat cu acidul folic 5mg, femibion, utrogestant 600 mg pe zi. Am avut permanent scurgeri maronii, iar dupa 12 zile de tratament cu clexan adica iar la 7 -8 saptamani, am avut hemoragie cu cheaguri mari de sange care la ecograf aratau ca au umplut tot uterul si am pierdut iar sarcina. Nu inteleg de ce sub tratament pentru a 3-a oara am pierdut iar sarcina. Analizele uzuale de sarcina(toxopasmoxa, citomeglovirusul etc) analizele genetice, toate au iesit bune. Nici hematologul, nici ginecologul (desi am facut zeci de km ca sa mergem la Timisoara la niste medici cat mai buni, ca totul sa fie bine) nu au avut nici de data aceasta o explicatie ce s-a intamplat de am pierdut iar sarcina. Cunosc femei care au avut trombofilie si au luat tratamentul cu a fost ok, dar la mine dupa pierderea sarcinii m-am simtit mai rau ca primele dati cand am pierdut sarcina. Am auzit ca ar fi in Bucuresti un medic f bun pe hematologie Dr Uscatescu V. si am zis ca vom merge si la ea... ca poate tratamentul dat de hematoloaga din TM nu a fost bun la mine. Probabil ca depinde de norocul si organismul fiecarula cum reactioneaza la aceasta boala ... Daca a trecut cineva ca noi prin situatii asemanatoare si a gasit o solutie poate ne ajutati cu un sfat... Multumim si multa sanatate va doresc.

Floricica Nou Venita BibiBebe's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.09.2014
    Postari in forum
    4
    Buna! Sunt proaspat alaturata forumului si cautand informatii despre trombofilie, am ajuns la voi. Ieri am fost la un control, avem 7 saptamani si 4 zile (astazi). Deoarece in luna Mai, in urma unei proceduri FIV am pierdut la 2 saptamani si cateva zile, ginecologa mi-a recomandat analiza genetica de trombofilie, sa vedem daca am sau nu. Dansa era foarte nelamurita de ce nu mi s-a facut analiza inca de atunci sau macar sa-mi fi fost prescris atunci aspenter.
    Acum, Doamne-ajuta, pana in acest moment, lucrurile arata ok. Am niste crampe in partea de jos a burtii, dar am inteles ca sunt normale si se datoreaza maririi uterului.
    Asteptam rezultatele in 2 saptamani. Pana atunci mi-a prescris Arefam si Femibion 1.
    Doamne-ajuta! Sanatate multa tuturora, sarcini cat mai linistite si bebeloi voiosi!

Floricica Avansata luss's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.10.2012
    Postari in forum
    1.704
    Citat Postat de BibiBebe Vezi mesajul
    Buna! Sunt proaspat alaturata forumului si cautand informatii despre trombofilie, am ajuns la voi. Ieri am fost la un control, avem 7 saptamani si 4 zile (astazi). Deoarece in luna Mai, in urma unei proceduri FIV am pierdut la 2 saptamani si cateva zile, ginecologa mi-a recomandat analiza genetica de trombofilie, sa vedem daca am sau nu. Dansa era foarte nelamurita de ce nu mi s-a facut analiza inca de atunci sau macar sa-mi fi fost prescris atunci aspenter.
    Acum, Doamne-ajuta, pana in acest moment, lucrurile arata ok. Am niste crampe in partea de jos a burtii, dar am inteles ca sunt normale si se datoreaza maririi uterului.
    Asteptam rezultatele in 2 saptamani. Pana atunci mi-a prescris Arefam si Femibion 1.
    Doamne-ajuta! Sanatate multa tuturora, sarcini cat mai linistite si bebeloi voiosi!
    Nu este obligatoriu sa ai mutatii. Si chiar daca ai nu ele sunt in mod obliatoriu responsabile pentru pierderile de sarcina. Eu sper sa nu ai mutatii si iti doresc ca de data aceasta sa sa fit totul ok, sa ajungi fara probleme la termen.
    Daca vei avea nevoi de sfaturi, te asteptam. Suntem multe "mutante" pe-aici.

Floricica Novice adacris's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.06.2015
    Postari in forum
    321
    Buna fetelor!

Am vazut acest subiect in discute pe forum si am intrat sa va incurajez. Eu am trombofilie ereditara - mutatiile MTHFR si PAH1 pozitive, ambele heterozigote. Se pare ca si sora mea are (ea a pierdut prima sarcina :(. Medicul obstetrician mi-a dat sa iau Aspenter de cum am aflat ca sunt insarcinata, apoi am facut analizele si am aflat de trombofilie. Am luat pana la 29 sapt si vreo 3 zile (atunci s-a terminat cutia, medicul imi spusese sa iau pana in sapt 30). E drept, hematologul, a pus in cazul meu, diagnosticul de trombofilie ereditara cu risc mic de tromboze. Totul e ok, astept sa nasc in curand si sper se va finaliza cu bine aceasta sarcina. Va doresc sanatate si sa nu va descurajati!

Floricica Nou Venita anca383's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.06.2015
    Postari in forum
    1
    Buna fetelor,

Sunt noua pe acest forum si v-am gasit cautand info despre trombofilie.
    Sunt insarcinata in 16 saptamani si mi s-a recomandat sa fac un pachet pentru trombofilie.
    din pacate, mi-a iesit mutatia PAI-1-pozitiv genotip homozigot. in rest, celelalte mutatii sunt negative (factor V Leiden, factor II protrombina G20210A, MTHFR C677T si MTHFR A1298C). Stie cineva ceva despre aceasta mutatie?
    Astept confirmarea pentru consultul la dr. hematolog. Sper sa nu fie ceva grav.
    Sa auzim numai de bine si multa sanatate.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari