Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime lolita si kevin's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.01.2010
    Postari in forum
    5.492
    Buna, cum nu m-am regasit in niciunul dintre orasele specificate aici m-am gandit ca noi cele care suntem deprte de tara sa ne intalnim si sa impartasim parerile despre experienta pe care o traim departe sau nu de familiile noastre. Toate mamicile sunt invitate sa participe la discutie.

Membru inregistrat la
    06.01.2010
    Postari in forum
    5.492
    Incep eu: locuiesc in Spania si sunt insarcinata in 23 saptamani. Mi-ar fi placut ca parintii sa fie alaturi de mine dar din pacate nu se poate. Deja m-am gandit la nume, culoarea camerei, mobil etc. dar inca lipsesc detaliile botezului si toata incurcatura cu actele lui, dubla cetatenie si toate actele de care am nevoi pentru ziua in care se va naste. Pot zice ca am fost tratatA foarte bine de catre medici si ca am avut o mica sperietura cand mi-au propus sa fac amniocenteza, dar totul a trecut. Am avut incredere ca bebele este bine si astept cu nerabdare sa se nasca pentru a putea comproba asta.

Floricica Cu Vechime babyonbord's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.10.2007
    Postari in forum
    7.328
    uite aici poti intra in discutii cu fetele plecate din tara

Floricica Cu Vechime babyonbord's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.10.2007
    Postari in forum
    7.328

Floricica Nou Venita nadia84's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.12.2009
    Postari in forum
    283
    eu sunt in Grecia. Sunt in a 12 sapt de sarcina. Am fost prima data la medic pe la 7 sapt dar nu m-a trimis la ecograf ci doar sa fac citeva analize. Luni vreau sa merg din nou si de data asta sa-i cer sa merg la ecograf. Vad ca fetele de pe forum care se afla in Romania vorbesc despre 2D, 3D. Eu sunt la prima sarcina si nu stiu care este cea mai recomandata tinand cont de faptul ca sunt la 12-13 sapt. Ma gindesc ca ar fi posibil sa ma aflu in situatia lui silrox care dupa ecograf are mai mult decat credea initial.

Floricica Nou Venita flory.'s Avatar
    Membru inregistrat la
    08.01.2010
    Postari in forum
    2
    Eu sint in italia. Sint insarcinata de 23 de saptamini.E o mare placere sa va cunosc.

Membru inregistrat la
    06.01.2010
    Postari in forum
    5.492
    buna , pe mine nu m-a informat primul medic care m-a vazut (particular) ca la 12 sapt trebuie sa fac o ecografie pentru a vedea daca bebele poate avea sindromul down. am fost la spital tarziu si mi-au propus sa fac amniocenteza din lipasa ecografului la 12 sapt. dar iti zic ca am refuzat deoarece sansele erau destul de mari sa fac un avort dupa ce imi extrageau lihid. si acel 3d este cand iti ia proba de sange sa afle daca bebele are acest sindrom dar sansele sa se vada sunt de 60%. deci nimic nu este sigur.

Membru inregistrat la
    06.01.2010
    Postari in forum
    5.492
    buna, eu tot 23 sapt am dupa ecografie, dar am inteles de la primul medic care m-a vizitat ca este mai mare decat ceilalti bebei, este si normal tinand cont de faptul ca amdoi suntem bine facuti.

Floricica Avansata alinutza24's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.03.2009
    Postari in forum
    2.018
    Buna mamici. Ce bine imi pare ca este si acest forum pt cele plecate din tara.. cred ca cele ce suntem in aceasi situatie putem sa ne intelegem mai bine una pe alta.
    Eu am 25 de ani abea impliniti si sunt in insarcinata in 24 de saptamani. locuiesc de aproape 6 ani in Italia. Mai ales in aceste momente imi este greu sa fiu atat de departe de casa. Simt nevoia de a sta mai mult cu familia.. Imi va fi si mai greu dupa ce voi naste fiind atat de departe de ei.. Ma bucur ca pot vb cu voi care sunteti in aceeasi situatie ca si mine.
    AAA era sa uit sa va spun ceva important. Voi avea un baietel

Membru inregistrat la
    06.01.2010
    Postari in forum
    5.492
    felicitari!! cum am mai zis si mie imi este foarte greu din punctul asta de vedere. nu am nici o prietena aici si nu am cui sa ma vait, mamei nu-i pot zice nimic deoarece nu vreau sa se ingrijoreze .eu am tot [baietel!]

leut
    Guest
    Buna fetelor
    Eu voi naste in Cehia si am vb. la ambasada deja, dupa ce nasc si am certificatul de aici o sa merg la ambasada cu mai multe acte si ei o sa le trimita in tara sa obtin si certificatul in romana sau asa ceva ( mi s-a raspuns printr-un mail destul de succint, dar pana la vara ajung la Praga la ambasada si sper sa am mai multe detalii).
    Cu sarcina si nasterea nu-s probleme aici, asigurarea medicala acopera tot (consultatii, ecografii, analize) si toate astea la particular, la medicul pe care l-am ales eu, desi am asigurare de la stat ca sa zic asa. La aspectul protectia mamei si copilului cehii primesc nota 10 de la mine.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari