Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata oanamylove's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.01.2011
    Postari in forum
    1.399
    Woww cate vesti bune. Felicitari pt Doina, are un copil f mare, sa-i dea DD multa sanatate si bucurii in viata si recuperare rapida.
    Gini pot sa spun ca esti o femeie norocoasa. Bravo pt bebe care e mai maricel decat a fost a mea la 37 s si 2 zile. Ma bucur enorm ca e sanatos si bine, ma bucur ca s-a luat decizia foarte repede de a te baga in cezariana avand in vedere ca era lichidul verde, ce sa mai zic va iubeste mult Dumnezeu. Cred ca ai avut emotii foarte mari, te cred ca tremurai ca varga, stiu sentimentul, dar cel mai important e ca totul s-a terminat cu bine. Va doresc multa sanatate la amandoi, tie recuperare rapida, iar bebe sa aiba o viata cat mai frumoasa, sa va aduca multe bucurii si sa va implineasca viata. Felicitari inca o data pt cele 2 proaspete mamici. Pupici.

Floricica Avansata oanamylove's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.01.2011
    Postari in forum
    1.399
    Gini foarte bine ca te-ai ridicat si ai mers un pic, conteaza foarte mult, stiu ca e dureros, dar durerile vor trece ..maine vei simti mai putin si tot asa. Acum e important sa iesi cu scaunul, pe mine m-a ajutat iaurtul f mult. De laptic stai linistita ca va veni, pune-l pe bebe la san sa traga chiar daca nu este nimic, ca asa iti va stimula lactatia. Cate ore ai stat la reanimare? Si de ce te plangi de asistentele de la neonato? Inca o data recuperare usoara si felicitari, sanatate la bebe care e al doilea invingator din familie.

Floricica Avansata recean_anca's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.04.2011
    Postari in forum
    1.262
    Felicitari Gini sa creasca bebe mare si sanatos si tu sa ai o recuperare rapida.Vezi am simtit eu ceva ieri ca nu e in regula :)) pt ca tu de obicei ne scriai dupa ce veneai de la medic si acum am vazut ca nu mai vii cu vesti.Inca odtata multa sanatate si tie si lui bebe si acum cred vei fi mai linistita o sa-l ai langa tine si vei stii ca e bine.
    Te pup!!!

Membru inregistrat la
    23.04.2011
    Postari in forum
    1.262
    Neatza fetelor,m-am trwzit si eu azi un pic mai repede deja nu mai aveam somn si imi era si foame pt ca ieri am mancat pe la 6 ultima data si acum m-a luat foamea mai repede.Mi-am mai revenit putin de ieri dar chiar a fost nasol cand am vazut atata praf si mizerie,eu mai faceam si niste ardei copti pt iarna si m-a luat durerea de spate ca nici pe pat nu puteam sta,deja era prea mult.A venit pe la 2 si domnul care ne face mobila pt ca vrem sa mobilam camera la bebe si a venit sa ia masuri,apoi am plecat cu el sa alegem modelul de lemn si culoarea,apoi am venit acasa am mancat am stat putin la tv si eu si sotul si apoi ne-am apucat amandoi de curatenie,am maturat peretii impreuna cu el apoi i-am dat sa dea cu aspiratorul si eu intre timp mi-am facut curat in bucatarie,dupa care am trecut amandoi jos la garaj si la holul de acolo,a lasat parchetarul ala o mizerie,niciodata nu a lucrat asa murdar,tot cate una mi-a lasat aruncat pe acolo.Pe la vreo 8 si ceva ne-am oprit ,pe el nu mai aveam ce sa-l pun sa faca ,si eu am zis ca si azi e o zi ,asa ca azi vad ce reusesc sa fac dar sper sa nu ma mai doara spatele,ma pun pe pat si deabia ma ridic si ma doare mai ales piciorul stang parca nici nu ma pot lasa pe el ,ma doare de sus din sold si cand stau pe pat simt ca mi se rupe mijlocul in doua,nasoala durere.M-a pus intr-un fel pe ganduri doctorul pt ca desi despre bebe a zis ca e foarte bine,mi-a zis ca peste doua saptamani sa vin sa fac analizele pt ca nu mi-a dat sa le fac la 31 de saptamani,si ca vrea ca sa ajungem la 37 de saptamani macar, si ca daca simt ceva dureri care persista sa ma duc neaparat la el,si asta inainte sa-i spun eu ca seara am fost simtit durere in burta ca la menstruatie ,oare a vazut ceva si nu mi-a spus mie?!?!

Membru inregistrat la
    23.04.2011
    Postari in forum
    1.262
    Manuma ,m-ai intrebat ieri de sora-mea...inca nu se stie, azi sau maine ar trebui sa-i vina CM asa ca asteptam sa vedem,dar eu m-am ras de ea ca ea deja de vreo saptamana si-a facut deja test de sarcina sa vada daca nu a ramas,ea nici nu-si calculeaza cat o tine ciclul ,noroc ca tine minte in ce data i-a venit si asa i-am calculat eu,si cum e inscrisa si pe forum si vb cu alte fete care tot asa incearca sa mai faca un bebe,i-am facut si un ticker ca sa vada in fiecare luna cand sunt zilele bune si cand trebuie sa-si faca testul ca altfel la cum o stiu eu pe ea e in stare sa-si faca vreo 5 pana sa ii vina ciclul :)))....si imi mai zicea mie cand incercam sa raman ca sa nu ma mai stresez si sa nu ma mai gandesc ca deaia nu raman :))))))) si uite la ea...rade ciob de oala sparta!

Floricica Avansata CrisElena2011's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.03.2011
    Postari in forum
    2.465
    Citat Postat de oanacn Vezi mesajul
    Fetelor sunteti tari... :) n-am timp o zi sa va citesc si faceti numai surprize!

Felicitari Doinei! sa ii traiasca baietelul, sa fie fericit alaturi de surori, mami si tati :)

Gini, in primul rand felicitari si sanatate multa baiatului si tie. Sa aveti parte amandoi de o recuperare rapida si fara complicatii. Asteptam doar vesti bune la venirea acasa :)

Despre mine, azi am reusit printr-un amic al sotului, ginecolog la Municipal, sa fac o ecografie acolo. Bebe este "chiar foarte bine" asa s-a exprimat doctorita de la eco, are 3000g +/-200, este conform graficului de dezvoltare, placenta grad 3, lichid amniotic cantitate normala, toate bune, singura chestie fatza de eco de la 32 de saptamani este ca acum are circulara de cordon. Si tipa de la eco si amicul sotului au zis sa nu imi fac probleme din cauza asta, ca este foarte bine ca optez pentru nastere naturala si ca oricum pana la nastere este posibil sa nu mai aiba circulara.
    Maine am iar control la doctorita care ma urmareste la Filantropia unde voi naste, momentan nu stiu daca sa ii zic de ecografia de la municipal pentru ca ea saptamana trecuta mi-a spus ca nu mai e nevoie de nici o ecografie pana la nastere. Probabil ca voi astepta sa vad cand se declanseaza nasterea ce se vede atunci la eco si daca e nevoie voi preciza de circulara de la 38 de saptamani (maine fac 38 :D )
    Momentan nu stiu daca sa optez sau nu pentru epidurala, sper sa detaliez maine un pic cu doctorita, sa intreb ce trusa ar trebui, daca ea recomanda de obicei epidurala etc. saptamana trecuta mi-a zis sa imi iau daca vreau trusa, fara sa o fi intrebat-o eu dar nu am apucat sa discutam despre asta prea multe.
    Am inceput sa am dureri sub burta tot mai des daca merg, azi cat m-am invartit de 2 ori prin curtea de la municipal pentru ca nu se poate trece dinspre camera de garda spre sectii, trebuie ocolit pe afara, ma luasera intepaturile de am crezut ca raman acolo sa nasc pana la urma, m-a certat doctorul ca i-am zis ca fac curat acasa, zicea ca e mult mai important sa duc sarcina pana la 40 de saptamani pentru ca perioada asta e importanta pentru bebe.
    Cam atat, nu prea mai pot intra des pe forum deoarece ne-am apucat de curatenie de duminica dimineata, s-a terminat cu renovarea bucatariei sambata la ora 21 :) si toata casa e cu fundul in sus, praf pe fiecare centimetru patrat... incerc sa le iau pe rand, sotul meu face treaba dar trebuie sa ii zic pas cu pas ce e de facut :) imi cam pierd rabdarea ca nu se poate organiza singur... sper sa nu il inebunesc de tot saptamana asta.
    Iar am scris un roman, ma bucur ca sunteti toate bine, mamici, bebici si burtici :) O seara buna.
    Buna Oana, eu zic sa ii zici de circulara de cordon:) chiar dc ai facut eco la Municipal...eu zic ca este important:)! bafta azi oricum la doctor si te asteptam sa vedem ce iti mai zice! PUP!

Membru inregistrat la
    10.03.2011
    Postari in forum
    2.465
    Citat Postat de recean_anca Vezi mesajul
    Neatza fetelor,m-am trwzit si eu azi un pic mai repede deja nu mai aveam somn si imi era si foame pt ca ieri am mancat pe la 6 ultima data si acum m-a luat foamea mai repede.Mi-am mai revenit putin de ieri dar chiar a fost nasol cand am vazut atata praf si mizerie,eu mai faceam si niste ardei copti pt iarna si m-a luat durerea de spate ca nici pe pat nu puteam sta,deja era prea mult.A venit pe la 2 si domnul care ne face mobila pt ca vrem sa mobilam camera la bebe si a venit sa ia masuri,apoi am plecat cu el sa alegem modelul de lemn si culoarea,apoi am venit acasa am mancat am stat putin la tv si eu si sotul si apoi ne-am apucat amandoi de curatenie,am maturat peretii impreuna cu el apoi i-am dat sa dea cu aspiratorul si eu intre timp mi-am facut curat in bucatarie,dupa care am trecut amandoi jos la garaj si la holul de acolo,a lasat parchetarul ala o mizerie,niciodata nu a lucrat asa murdar,tot cate una mi-a lasat aruncat pe acolo.Pe la vreo 8 si ceva ne-am oprit ,pe el nu mai aveam ce sa-l pun sa faca ,si eu am zis ca si azi e o zi ,asa ca azi vad ce reusesc sa fac dar sper sa nu ma mai doara spatele,ma pun pe pat si deabia ma ridic si ma doare mai ales piciorul stang parca nici nu ma pot lasa pe el ,ma doare de sus din sold si cand stau pe pat simt ca mi se rupe mijlocul in doua,nasoala durere.M-a pus intr-un fel pe ganduri doctorul pt ca desi despre bebe a zis ca e foarte bine,mi-a zis ca peste doua saptamani sa vin sa fac analizele pt ca nu mi-a dat sa le fac la 31 de saptamani,si ca vrea ca sa ajungem la 37 de saptamani macar, si ca daca simt ceva dureri care persista sa ma duc neaparat la el,si asta inainte sa-i spun eu ca seara am fost simtit durere in burta ca la menstruatie ,oare a vazut ceva si nu mi-a spus mie?!?!
    Neata Anca, cred ca de la contractii ti-a zis ca ar vrea sa ajungeti macar la 37 saptamani, eu asa cred, ca bebe da inca nu e pregatit sa coboare, dar cand sunt contractii, e bine sa se ia masuri ca sa nu se declanseze nasterea:) si eu sper sa stea bebe al tau acolo cumintel si tu sa te mai menajezi pt ca dc faci mult efort se pare ca nu e usor deloc cu durerile:) eu pot sa zic ca m-am menajat destul de mult, pt ca am vazut ca dc efort imediat ma ia burta si nu am vrut sa risc o nastere prematura, sunt copii care se nasc prematur si sunt f f ok, dar totusi nu e de dorit, asa ca...mai bine stai cuminte! chiar aseara imi zicea prietena mea despre o tipa careia i s-a declansat nasterea pt ca a tot urcat si coborat scari, bine la ea era alta situatia, ca era la termen si bebe nimic...dar zic asa...ca idee...:) te pup si o zi cat mai usoara!!!

Membru inregistrat la
    10.03.2011
    Postari in forum
    2.465
    Citat Postat de gini Vezi mesajul
    Multumesc frumos,dar ieri am nascut eu,pe 26 sept:),te pup si nastere usoara
    Da...stiu, numai ca noi am aflat pe 27, oricum repejor:) sper sa te recuperezi repede !!! si sa vina si laptic!!! unde ai nascut si cand te externeaza? PUP!

Membru inregistrat la
    10.03.2011
    Postari in forum
    2.465
    Citat Postat de recean_anca Vezi mesajul
    Manuma ,m-ai intrebat ieri de sora-mea...inca nu se stie, azi sau maine ar trebui sa-i vina CM asa ca asteptam sa vedem,dar eu m-am ras de ea ca ea deja de vreo saptamana si-a facut deja test de sarcina sa vada daca nu a ramas,ea nici nu-si calculeaza cat o tine ciclul ,noroc ca tine minte in ce data i-a venit si asa i-am calculat eu,si cum e inscrisa si pe forum si vb cu alte fete care tot asa incearca sa mai faca un bebe,i-am facut si un ticker ca sa vada in fiecare luna cand sunt zilele bune si cand trebuie sa-si faca testul ca altfel la cum o stiu eu pe ea e in stare sa-si faca vreo 5 pana sa ii vina ciclul :)))....si imi mai zicea mie cand incercam sa raman ca sa nu ma mai stresez si sa nu ma mai gandesc ca deaia nu raman :))))))) si uite la ea...rade ciob de oala sparta!
    Cam asa a fost si la mine cu "ramasu"...m-am stresat un an de zile, cu teste, calcule, etc si cand am zis gata cu stresul, cand o veni o veni, surpriza! si doctora mi-a zis ca stresul nu e bun pt fertilitate! si ca sa mai astept macar sa fac un an de incercari, dar eu nu vedeam decat rosul de pe chilot din fiecare luna si ma amaram ca de ce prima oara am ramas asa repede si acu nada de nada! si uite ca am inceput anu 2011 cu un "graunte" mic :)

Floricica Avansata Mirunaa's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.04.2011
    Postari in forum
    1.784
    Buna dimineata dragelor! Ce vesti frumoase pe aici...incepem sa ne inmultim zdrava,ma bucur! Doina felicitari ai un baiat mare si sanatos,sa va ajute Dumnezeu sa veniti cu bine acasa sa ai o recuperare usoara si bebe sa fie mancacios si sanatos tun! Gini draga,te felicit ,ai si tu un bebe maricut pt sapt 34 e ffff bine,sa ajungeti sanatosi acasa,sa ai parte de recuperare usoara iar bebe sa pape bine si sa fie cumintel! Va pup cu drag pe amandoua va felicit si va doresc tot ce e mai bun si mai frumos pe lume atat voua cat si bebeilor fireste!

Floricica Nou Venita Lilly_Manaila's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.09.2009
    Postari in forum
    244
    Citat Postat de oanamylove Vezi mesajul
    Neatza si de la noi. Vad ca vb de soti pe aici:) Nici al meu nu vroia sa intre cu mine la ecografe..acum ne certam care s-o tina in brate:))si stam ca prostii amandoi si ne uitam toata ziua la ea cand doarme. El ii face baita, o schimba, o plimba si ii place s-o tina pe piept sa doarma impreuna. Sunt niste scumpi:)
    Izabela mea a inceput sa traga bine la tzatza, ii dau mai putin lapte praf ca se satura la piept, ii mai dau cateodata cand ma odihnesc eu si o las pe mami sau pe sot. E o cumintica ca nu s-a intarcat si mi-a luat sanul tot timpul, chiar daca i-am dat si o zi intreaga numai la biberon, nu are ea treaba ca e tzatza ca e bberon:)) mancare sa fie. Adevarul e ca mananca cam mult pana varsa, dar nu-mi fac griji ca e normal. Ce mi se pare ciudat e ca face cacuta mai rar, cam 2, 3 pe zi maxim si nu stiu daca e normal.
    La voi nici o veste noua?
    Oana nu te ingrijora cu cacutza :) 2 -3 pe zi e chiar bine ...a inceput sa faca mai rar tocmai ca ai inceput sa-i dai mai mult de la san ..... se zice ca atunci cand il alaptezi exclusiv la san nu prea are ce reziduri sa arunce
    LA meu baiat Andrei nu-mi facea cu zilele eram disperata ( il alaptam exclusiv la san ) Si am citit ca e normal sa se intample asa cand e alaptat de la san pt ca nu au ce sa scoata ca reziduri doar e lapte de mami care e 100% natural

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari