Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita stefyapost's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.07.2010
    Postari in forum
    1

Retete bune si sanatoase pentru gravidute

Buna gravidute actuale si foste(actuale mamici)! sunt o noua graviduta(6 sapt) si-s atat de fericita. astept cu nerabdare sa simt si sa experimentez toate simtirile gravidesti..:D....inafara de GRASIME. incerc sa pap cat mai sanatos si divesificat(dar cred ca suntem cu toate deacord ca cea mai buna friptura e tot aia impanata si sarmalutele cu putina untura), si as vrea sa gasesc cat mai multe retete de papa bun si sanatos. voi ce papati bun si sanatos ???

Floricica Senior claudia252820's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.07.2010
    Postari in forum
    3.390
    Buna! eu acum mananc multa salata alcatuita din rosii, castraveti, ceapa, ardei gras si ulei de masline f putin, azi am gatit o tocana din legume cu un pic de carne de porc fara grasime maine voi face o fasole verde scazuta. mai beau un actimel sau iaurt dimineata, o lamaie cu zahar si apa, mananc ca fructe pepene verde si galben. sunt graviduta in 4 saptamani.:)

Floricica Avansata anutzadragutza's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.12.2008
    Postari in forum
    1.703
    eu mananc de toate - mancare gatita, nu uleioase, salate, branza telemea sau cas, ocolesc mezelurile, paste cu branza mananc sau dulci cu nuca, mananc orice fel de fructe si beau multe lichide. ocolesc ceapa si usturoiul deoarece imi fac rau desi imi plac. pofte nu am, de cat cand si cand dar nu cred ca de la sarcina ci pur si simplu pofta de om normal. va urez sa aveti o sarcina usoara si o nastere la fel de usoara!!!!

Floricica Senior claudia252820's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.07.2010
    Postari in forum
    3.390
    Stiti cumva daca tonul conserva e contraindicat? imi place mult pestele, stiu ca e bine de mancat mai ales in sarcina ptr Omega 3 dar nu-mi place deloc sa l gatesc.

valentina14
    Guest
    Buna.
    In general,mananc de toate.In afara de mancarea intersiza in sarcina.
    Acum mananc foarte des salata cu rosii,castraveti. Mananc de toate,in general.
    @Claudia252820, din cate stiu, doar tonul care care il cumperi in stare curda este daunator.Cel din conserva nu. Si inca un peste ce trebuie evitat in sarcina este somonul.

Floricica Avansata ralukut's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.06.2008
    Postari in forum
    1.401
    In general, ar trebui sa mancam in sarcina ca si in restul timpului, foarte sanatos.
    Numai ca in sarcina parca toate gusturile si poftele se modifica.
    Eu sunt o carnivora inraita si o mancatoare de ciocolata. Ei bine, in sarcina nu le-am mai putut suporta deloc. In schimb, as fi mancat cipsuri si tot felul de chestii sarate (dar nesanatoase).
    Acum ca este vara e bine sa mancam multe salate si multe fructe. Dar bineanteles si carne slaba, lactate... La painea alba si dulciuri putem oricand renunta, ca nu aduc niciun beneficiu. Dimineata insa putem manca cereale integrale cu lapte degresat sau iaurt pt a capata energie, dar pe parcursul zilei fara fainoase.
    Atentie la alimentele crude, pot transmite listeria care este daunatoare in sarcina. Nu luati branza, lapte de la tarani, neverificate. Nu mancati carnuri crude, sushi etc.

stefaniajohansson
    Guest
    Citat Postat de stefyapost Vezi mesajul
    Buna gravidute actuale si foste(actuale mamici)! sunt o noua graviduta(6 sapt) si-s atat de fericita. astept cu nerabdare sa simt si sa experimentez toate simtirile gravidesti..:D....inafara de GRASIME. incerc sa pap cat mai sanatos si divesificat(dar cred ca suntem cu toate deacord ca cea mai buna friptura e tot aia impanata si sarmalutele cu putina untura), si as vrea sa gasesc cat mai multe retete de papa bun si sanatos. voi ce papati bun si sanatos ???
    depinde la ce grasime te referi. daca privezi corpul de grasimi sanatoase (din ulei crud, nuci, seminte, avocado,somon, macrou, hering), atunci e daunator corpului, pentru ca lipsa lor duce la inhibarea asimilarii vitaminelor in corp si la o incapacitate de reglare a temperaturii corpului. plus ca mai apar si alte efecte, de genul: constipatie, uscarea pielii samd. sa nu mai zic de uleiul din pestii enumerati (omega 3) ca ajuta la dezvoltarea creierului lui bebe..deci eu nu m-as lipsi de el..

stefaniajohansson
    Guest
    Citat Postat de roxy14valentina Vezi mesajul
    Si inca un peste ce trebuie evitat in sarcina este somonul.
    din contra! somonul este unul dintre alimentele cele mai sanatoase, mai ales in sarcina. a, ca nu ai voie somon afuman sau somon "gravat", e altceva. somonul este bogat in omega 3 si este unul dintre pestii cei mai recomandati in sarcina
    de evitat trebuie evitat tonul proaspat sau congelat (cum spuneai si tu) si pestii cu continut mare de mercur (gen rechinul si pestele sabie) si pesti din lacuri (salau,stiuca, biban, clean, crap, vaduvita samd)
    Modificata de stefaniajohansson; 04.08.2010 la 00:03:05.

Floricica Nou Venita onutza.uk's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.08.2010
    Postari in forum
    2
    Buna,

Sunt gravida in 5 saptamani si ma tot citesc pe internet despre alimentatie si sunt din ce in ce mai confuza , este pestele interzis pe timpul sarcinii ?

Floricica Nou Venita onutza.uk's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.08.2010
    Postari in forum
    2
    Buna,

Sunt gravida in 5 saptamani si ma tot citesc pe internet despre alimentatie si sunt din ce in ce mai confuza , este pestele interzis pe timpul sarcinii ?

stefaniajohansson
    Guest
    pestele nu e interzis in timpul sarcinii. dar nu evoie sa mancam orice peste. poti manca peste oceanic: somon, cod, macrou, hering. ton doar din conserva..

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari