Toata lumea stie de poftele gravidutei, acestea devenind o trasatura caracteristica sarcinii. Dar oare de ce unele pofte din timpul sarcinii sunt total opuse "gusturilor" dinainte de periaoda de sarcina? Am intalnit gravidute care erau vegetariene convinse inainte de sarcina si totusi pe perioada de sarcina au poftit la produse din carne.

Medicii sunt de parere ca aceste "pofte" apar si datorita schimbarilor hormonale care au loc o data cu debutul sarcinii dar si ca aceste pofte ar putea fi semnul unui deficit de vitamine sau minerale.

De exemplu, privind din acest punct de vedere, pofta pentru lapte sau branzeturi poate fi asociata cu un deficit de calciu iar pofta pentru frcute poate semnala un deficit de vitamine.

Eu sunt o fire foarte pofticioasa si eram convinsa ca atunci cand voi fi insarcianta va trebui sa am din timp un "fond de rezerva pentru pofte" insa spre marea mea suprindere, am poftit foarte putin in timpul sarcinii, mult mai putin decat poftesc in general . Poftele mele nu apareau in timpul noptii si nu erau "de maxima urgenta", in general pofteam cand vedeam ceva si de cele mai multe ori pofteam la frcute acre si la inghetata.

Cum a fost pentru voi perioada de sarcina prin prisma poftelor? La ce ati poftit?