Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Petele pe fata maronii apar numai cand ai fetita?

Se spune ca viitoarelor mamici care au in burtica o fetita, el apar pe fata pete maronii in timpul sarcinii, in timp ce viitoarele mamici de baiatei au tenul curat si fara nici o pata.

Sincer am vazut cazuri si cazuri, adica mamici de fetite cu si fara pete maronii pe fata si la fel mamici de baietei cu si fara pete pe fata. Oare or fi fost exceptiile care confirma regula sau pur si simplu sunt coincidente, voi ce credeti?

Eu am capatat pe perioada de sarcina o gramada de pete maronii mici pe fata si am nascut un baietel si nici acum dupa aproape 2 ani de cand l-am nascut am ramas cu aceleasi pete pe fata.

oanachampion
    Guest
    Coincidente... Cred ca depinde de organismul fiecarei mamici, nu de sexul copilului. Eu n-am avut pete pe fata, insa bag mana in foc ca sunt multe cazuri ca al tau.

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Asa cred si eu Oana si sincer de cele mai multe ori ma amuz pe seama acestor "mituri"

Floricica Nou Venita evaerika's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.03.2010
    Postari in forum
    91
    eu am fetita si am pete pe obraji si am tot sperat sa imi treaca.mi-am cumparat de la cele mai ieftine la cele mai scumpe creme,dar nimic.
    m-ai intristat gabitzza ca dupa 2 ani nu ti-au disparat.dr. dermo au spus ca or sa treaca..............of.

Floricica Debutanta nicodimionelia's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2010
    Postari in forum
    614
    si eu am fetita si nu am avut nici un fel de pata decat o liniuta putin vizibila pe burta.cred ca e invers .sora mea are baietel si a avut f multe pete maro pe fata si inca le mai are si acum dupa 12 ani de la nastere. vara se vad mai mult.foarte aiure a incercat tot felul de creme si pe la saloane a fost dar degeaba ca vara se accentuiaza mai mult.

Moderator Floricica Veterana vava's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.09.2006
    Postari in forum
    13.949
    si eu am nascut doi copii o fata si un baiat si la amandoi am avut pete maronii pe fata parca dupa ce am nascut-o pe fata mi-au disparut mai repede dar acum baiatul are 1 an si inca petele sunt vizibile iar in vara au fost si mai pronuntate probabil unde am fost si la mare si m-am expus la soare sper sa-mi treaca cat mai repede....

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    eu nu am avut nimic pe fata, desi am fetita. de cand eram in tara stiu ca zeama de patrunjel este foarte buna pentru a le atenua. se striveste o ramura de patrunjel si se aplica sucul proaspat de 2-3 ori pe zi.

Moderator Floricica Cu Vechime denyy10's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.07.2007
    Postari in forum
    5.777
    eu am avut spre sfarsitul sarcinii cateva pete maroni si da am o fetita
    aceste pete se numesc cloasma sau melasma sunt perfect normale pe sarcina si dispar dupa nastere

Moderator Floricica Cu Vechime denyy10's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.07.2007
    Postari in forum
    5.777
    dar asta nu este o metoda de prezicere a sexului copilului...in nici un caz

Moderator Floricica Debutanta gabryoleta's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.03.2010
    Postari in forum
    706
    petele de pe fata sau masca de sarcina nu au nici o legatura cu sexul bebelui ci mai degraba cu o secretie in exces a melaninei.
    asa cum e mitul acela cu "ai buzele umflate si nasul inseamana ca e fetita" :)

Floricica Nou Venita LaraRo's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.11.2010
    Postari in forum
    96
    Petele de pe fata sunt normale in sarcina si la unele femei pot aparea, la altele nu. La majoritatea femeilor dispar dupa sarcina, insa din pacate sunt si femei la care nu dispar... cum ai norocul. Tratament nu exista (la fel cum nu exista nici pentru vergeturi), singurul lucru care poate fi facut pentru a evita inrautatirea sau aparitia lor este sa evitati expunerea la soare, pentru ca le agraveaza. Sau cel putin sa folositi crema protectoare de fiecare data cand va expuneti.

In orice caz nu au de-a face cu sexul copilului. Eu, de exemplu am fetita si nu am nici o pata. Sunt alte mame care au fetite si sunt pline de pete, asta nu demonstreaza nimic. De fapt, toate aceste mituri prin care se incearca ghicrea sexului inainte de ecografie sunt doar... mituri. E demonstrat stiintific ca nu au nici o baza, sunt doar superstitii.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari