Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Carucioarele

Alegerea caruciorului pentru bebe este un moment importnat pentru viitorii parinit. Stiu ca pentru noi, "necunoscatori" fiind a fost greu sa decidem ce timp de carucior sa luam, ce sa aiba, ce trebuie sa stie sa faca samd.

La sfatul altor mamici noi am cautat un carucior care sa fie spatios (pentru cand mai creste bebe), sa aiba spatarul reglabil pana la orizontala, sa fie confortabil (sunt unele destul de rigide, tari), sa aiba cos de cumparaturi, copertina de soare, sa aiba manerul reversibil (pentru a putea intoarce carutul in functie de cum bate soarele sau vantul), sa aiba cadrul stabil si rotile bune (zdravene pt ca daca sunt fragile se vor rupe imediat mai ales la "drumurile noastre") si nu in ultimul rand sa nu fie foarte greu sau voluminos (trebuie sa incapa in lift pt ca avand in vedere ca stam la 7 nu ne permitem sa caram pe scari 7 etaje carutul).

Pentru noi carutul a fost de mare ajutor mai ales ca il leganam si in casa cand avea colici si face nani acolo, iar mai tarziu, il puneam in carut in fata usii de la balcon si acolo facea nani linistit.

Mai tarziu, dupa un an si cateva luni cand a venit vara am cumparat un carut sport, tip umbrela cu care ne facem treaba de minune pentru ca este mic, usurel si foarte practic, asa am putut sa plec oriunde cu Edi chiar si cu tramvaiul sau cu metroul, se strange imediat.

Voi cum ati ales carutul pentru bebe? Ce criterii de selectie ati avut? Ati cumparat mai tarziu si carut tip umbrela?

Floricica Nou Venita analoredana86's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.08.2010
    Postari in forum
    7
    eu am primit 3 carucioare...unu pentru primele 6 luni si 2 pentru restul lunilor.

Floricica Debutanta norocel's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.08.2010
    Postari in forum
    1.025
    buna idee,noi inca nu am ales caruciorul pt ca e prea devreme,si sunt disperata sa aflu pe ce baza trebuie ales,in mintea mea ma gandeam ca am nevoie macar de 2-3 carucioare.Bebele nostru ar trebui sa se nasca in aprilie si nu stiu oare am nev de un carucior special atunci si inca unul vara?Sunt cam prostanaca dar chiar nu ma pricep la ales caruciorul.Gabitzza ceea ce ai descris tu mai sus notez acum pe hartie,buna ideea si cu manerul carutului nu m-am gandit la asta

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Bafta multa Norocel daca mai ai si alte intrebari le astept cu placere. Noi am fost "pe langa" rau de tot dar tot cu ajutorul mamicilor am reusit sa alegem un carut bun si deloc exagerat la pret. Eu acum am luat un carut tip sport pt ca Edi a luat in greutate si deja nu mai puteam sa il car pe scari (n-am decat 5 scari la intrarea in bloc insa eu sunt miniona si slabuta si era prea mult pentru mine) si in plus nu aveam mobilitate ca la metrou cu acel carut nu aveam cum sa merg. Daca vei naste in aprilie este ok pana anul urmator (adica pana bebe va avea un an) un carucior normal cu spatarul care sa se lase la orizontala. Apoi poti lua un caurt din acesta tip umbrela. Este important sa mai ai la carut si husa pentru picioruse ca iarna e de folos si chiar si atunci cand bate vantul mai spre toamna.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari