Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Caderea parului in timpul sarcinii

In timpul sarcinii, din cauza acelor modificari hormonale la unele gravidute apare fenomenul de cadere a parului care insa se va regenera dupa nastere si chiar a deveni mai des. Insa tot aceste modficari hormonale sunt responsabile si de stralucirea si intarirea firului de par la alte gravidute. Trebuie avuta in vedere in sarcina o dieta echilibrata care sa contina vitamine, minerale si proteine care ajuta nu numai la prevenirea caderii parului dar si la buna functionalitate a intregului organism.

Eu in sarcina am avut un par frumos si bogat, care lucea atat de frumos si de sanatos. Dupa sarcina insa s-a terminat distractia si a inceput sa imi cada parul (cam la 6 luni dupa ce am nascut) si chiar si acum la un an si 8 luni de cand am nascut tot imi cade parul extrem de mult.
    Voi ati avut probleme cu caredea parului in sarcina?

Floricica Avansata roxy31's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.08.2010
    Postari in forum
    1.942

Vorbarie

buna, nici mie in timpul sarcinii nu mi-a cazut parul, nici o data nu am avut probleme cu caderea parului, insa dupa ce am nascut cam dupa 3 luni au inceput probleme caderea parului, iar acuma imi cade ff mult parul.

Floricica Debutanta nicodimionelia's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2010
    Postari in forum
    614
    in timpul sarcini am avut un par superb .dupa ce am nascut a inceput sa imi cada foarte mult chear si acum dupa un an de la nastere imi cade la fel de mult intr-un timp chear chelisem mai ales pe la tample noroc ca a fost iarna. acum il port numai scurt .sincer chear nu mai stiu ce sa folosesc impotriva caderii.mai ales cand fac baie imi cad suvite .

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    si mie imi cade. excelent este tratamentul cu samponul si lotiunea Klorane. se gaseste in farmacii in Ro, e destul de scump, insa merita investitia.

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    buna! si eu am aceeasi problema. excelente sunt samponul si lotiunea Klorane, se gasesc in Ro in farmacii. sunt destul de scumpe, dar merita investitia. de asemenea, daca puteti, cautati in magazinele despecialitate Keratina lichida, e f buna pt intarirea firului de par. ar trebui evitate vopsirea (chiar si cea cu sampon colorant), utilizarea oricarui produs care incarca firul de par (gen spuma, fixativ sau ceara) si tratamentul termic (inclusiv uscatorul). o sa vedeti ca in 2-3 luni apar firisoare de par noi care vor lua locul celor ce au cazut...

Floricica Novice ioana_dinu2000's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.01.2010
    Postari in forum
    433
    in timpul sarciniei nu am avut probleme, dar la o luna de la nastere, mi-a picat excesiv par, chiar m-am tuns ceva mai scurt si am inceput la recomandarea dr de familie sa iau vitamine si problema a incetat! asta se intampla din cauza lipsei de vit pierdute in timpul sarcinei si din cauza alaptarii... dar orice problema nu exista in fata fericirii copiilor nostri

Floricica Nou Venita d3ennyssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.06.2012
    Postari in forum
    4
    Buna, si mie imi cade parul acum pe perioada de sarcina mai intens decat in rest, iar coafeza mea mi-a zis ca cica e mai bine daca iti cade parul in timpul sarcinii, pt ca o data cu bebelul inceteaza si caderea parului, iar daca nu iti cade in timpul sarcinii esti mai predispusa sa iti cada dupa nastere...

Floricica Nou Venita eiyliyn's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.03.2012
    Postari in forum
    10
    Eu am abia 5 saptamani( acu 2 zile am aflat ca sunt insarcinata) si spre surprinderea mea, imi cadea parul si nu stiam de ce. Nu mi s-a mai intamplat asa, dar acu cand stiu de ce, nu ma mai panichez:D

Floricica Novice cioboteaaurelia's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.10.2012
    Postari in forum
    523
    v-ati gandit ca e de la lipsa de vitamine?si mie mi-a cazut si dupa ce am luat vitamine nu mai cade daca alaptati puteti lua aceleasi vitamine ca in timpul sarcinii
    eu iau elevit inainte cand nu eram insarcinata luam supradin cand imi mai cadea parul era semnul meu ca imi tre ceva vitamine

Floricica Nou Venita DanaBadan's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.11.2012
    Postari in forum
    6
    eu am pierderi masive de podoaba capilara. la inceput am crezut ca sunt din cauza faptului ca l-am vopsit de vreo 2 ori intr-o luna si ca l-am supus la tot felul de trat termice cu care nu era obisnuit, sau ptr ca am slabit intr-un an aprox 30kg...dupa am aflat ca sunt insarcinata...si parul tot asa imi curge...analizele mi-au iesit asa bine ca nici vitamine nu mi s-a dat sa iau...asa ca astept...

Floricica Nou Venita Anyared's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.04.2012
    Postari in forum
    39
    Cunosc foarte bine aceasta problema pentru ca m-am confruntat si eu cu ea. Chiar si dupa 1 an de la nastere imi cadea foarte parul. Norocul meu este ca mi se regenereaza foarte repede si asa cum cadea, altul crestea la loc.
    Oricum cred ca prea putine sunt cele carora nu le cade parul in timpul sau dupa sarcina. Eu persona nu cunosc pe nimeni care sa nu se fi intalnit cu problema asta.

Ce inseamna sa fii mama?

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari