Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Sarcina neplanificata

Cum ati reactiona sau ati reactionat in cazul unei sarcini neplanificate? Cum credeti ca v-ati simiti? Ce credeti ca ati face intr-o astfel de situatie?

Eu una nu stiu cum as reactiona, cred ca in prima faza m-as speria pentru ca deja stiu ce inseamana o sarcina, o nastere dar mai ales ce urmeaza dupa atat cu bune si minunate cat si cu grele. Noi ne dorim sa mai avem un bebe insa mai tarziu, inca nu ma simt pregatita nici fizic nici psihic sa o iau de la capat cu tot ce inseamana un bebe mic.

Floricica Debutanta bubu24's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.05.2009
    Postari in forum
    604
    Bebe care in curand va veni pe lume a fost total neplanificat..cand am facut testul de sarcina am inceput sa plang de nervi,m-am gandit in prima faza ca nu pastrez sarcina,fetita mea avea doar 6 luni...numai de o noua sarcina nu aveam chef..insa acum multumesc lui Doamne Doamne ca am pastrat sarcina,sunt tare fericita si parca si mai emotionata ca prima data..ma opresc aici ,imi ajung doi bebei

Floricica Novice felix83's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.06.2009
    Postari in forum
    507
    Eu cred ca sarcinile neplanicficate sunt intr-un procent mai mare decat cele planificate...sau macar 50%-50%...poate ma insel, nu stiu!
    Si la noi a fost o sarcina neplanificata, bebe ne-a dat un pic planurile peste cap, insa acum suntem cei mai fericiti parinti.
    Bubu24, parca tu ai nascut prin cezariana prima fetita, asa-i? Cred ca a fost tare greu pt tine, mai ales ca stiu ca medicii avertizeaza mamicile sa fie o pauza de 2 ani intre sarcini.....

Floricica Debutanta nicodimionelia's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2010
    Postari in forum
    614
    la mine a fost neplanificata...cand am aflat am inceput sa plang ca nu ma simteam pregatita de un bebe...dar nici prin gand nu mi-a trecut sa fac avort...sotul era in al noua.lea cer.....eu nu....dar cu timpul m-am obisnuit si abia asteptam sa se nasca.....urmatorul o sa fie planificat...dar mai asteptam putin sa faca fetita vreo 3 ani ca acum e mica...abia face 2 ani la vara si nu m-as putea descurca cu 2 copii mici......

Membru inregistrat la
    25.05.2009
    Postari in forum
    604
    felix 83asa este am nascut prin cezariana,deci iti dai seama ca nu eram pregatita nici psihic nici fizic...stiu ca trebuie sa astepti 1 an pana la urmatoare sarcina..imi era si frica,daca nu pot sa duc sarcina ,dar pana acum este bine...cicatricea s-a vindecat bine,este totul bine..

Floricica Nou Venita cris_01's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.02.2010
    Postari in forum
    150
    Si pe noi ne-a luat pe nepregatite,dar ne-am bucurat(si eu si sotul),am zis ca este un dar de la Dumnezeu si ca ne vom descurca,si asa a fost!A venit cand a vrut el,nu cand am fi vrut noi si a fost mai bine,daca era dupa noi asteptam pana la 35de ani!
    Modificata de cris_01; 25.02.2011 la 16:13:11.

Floricica Debutanta nicodimionelia's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2010
    Postari in forum
    614
    si eu asa stiu ca am nascut cu cezariana si dr care m-a operat mi-a zis ca daca raman mai devreme de 2 ani sa nu ma duc la el....eu acum iau ac....doamne fereste de o sarcina acum cand fetita imi scoate peri albi si nu ma ajuta nimeni cu ea.....eu mancare ,eu curat,eu sa calc,eu sa o culc,eu le fac pe toate si sincer de ceva timp cred ca o iau razna...sunt cu nervii la pamant....sotul imi zice ca asta e ultima luna in care mai iau ac...dar sa o creada el......ca el mai vrea repede un bebe si eu mai vreau dar nu acum....e mica fetita abia 1 an si 8 luni

sun2shine
    Guest
    Amandoua sarcinile au fost planificate.Cand avea cea mare 8 luni deja ne-am ganditla bebe 2.Cand a implinit cea mare un an aveam apropae trei luni.
    Am crezut ca va fi baiat,n-a fost sa fie si am decis ca nu vom mai incerca si ne ajung fetele.Si am inchis pravalia.Ca sa raman insarcinata ar trbeui sa se intemple un fel de minune...daca s-ar intampla (Doamne Fereste) nu stiu ce as face.Nu mai vreau alti copii sub nici o forma....

Membru inregistrat la
    25.05.2009
    Postari in forum
    604
    ]nu inteleg atitudinea doctorului tau nicodimionelia...pe bune schimba-l...auzi ...sa spui asa ceva unei paciente...nu mi-a zis nimic doctorul,mi-a spus ca s-a vindecat foarte bine cictaricea..merd din 6 in 6 saptamani la control si este bine pana acum,sa speram ca asa o sa fie pana la final.. treaba cu ajutorul sta si la mine cam la fel,singura le fac pe toate gatesc ,calc,spal,stau cu fetita....etc..etc...la inceput m-a speriat gandul ca o sa mai am un bebe ,ma gandeam ca nu o sa fac fata cu ei asa de mici dar trebuie sa fac fata...nu ma sperie gandul asta acum
    Modificata de bubu24; 25.02.2011 la 21:05:01.

sun2shine
    Guest
    bubu24 nu vreau sa te sperii dar unii medici recomanda chiar si 3 ani pauza intre copiii dupa cezariana.Exista anumite risuri si probabil acel doctor se teme de complicatii!

Floricica Avansata hande's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    1.594
    Citat Postat de bubu24 Vezi mesajul
    ]nu inteleg atitudinea doctorului tau nicodimionelia...pe bune schimba-l...auzi ...sa spui asa ceva unei paciente...nu mi-a zis nimic doctorul,mi-a spus ca s-a vindecat foarte bine cictaricea..merd din 6 in 6 saptamani la control si este bine pana acum,sa speram ca asa o sa fie pana la final.. treaba cu ajutorul sta si la mine cam la fel,singura le fac pe toate gatesc ,calc,spal,stau cu fetita....etc..etc...la inceput m-a speriat gandul ca o sa mai am un bebe ,ma gandeam ca nu o sa fac fata cu ei asa de mici dar trebuie sa fac fata...nu ma sperie gandul asta acum
    Bubu felicitari pt curajul de a avea bb 2,imi imaginez in ce situatie ai fost cand ai aflat de sarcina,dar te vad o fire f optimista si sunt sigura ca te vei descurca minunat!Sanatate!

Cuvinte cheie pentru acest topic

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari