Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Tipul de apa care trebuie consumat in perioada de sarcina

Eu cat ma fost graviduta am bauta tata apa plata cat si apa minerala si n-am avut nici un fel de probleme. Ce nu am consumat atunci si nici acum sau inainte de sarcina este apa de la robinet care este atat de poluata.

Voi ce stiti despre apa care trebuie consumata in timpul sarcinii, exista restrictii?

Floricica Cu Vechime ioanabalescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.08.2007
    Postari in forum
    9.523
    eu cred ca in elanul deschiderii diverselor subiecte se trece cu vederea maltratarea limbii romane
    Tipul de apa pe care trebuie consumat ???????/
    si ca sa fiu ontopic, am consumat ce lichid am simtit nevoie
    cel mai mult apa plata

Floricica Senior arysha's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.10.2009
    Postari in forum
    3.913
    Apa minerală naturală face parte din grupa băuturilor nealcoolice și se pot clasifica după:
    - modul de obținere a apei:
    -din izvor natural ca la Stâna de Vale din Munții Apuseni ( Izvorul Minunilor ), Vatra Dornei ( Izvorul Alb );
    - prin forare – Harghita ( Perla Harghitei ), Borsec.
    - destinația apei minerale:
    - apele minerale naturale de consum;
    - apele minerale medicinale.
    Apele minerale naturale de consum se clasifică după concentrația de CO în :
    - apă minerală carbogazoasă natural. Dioxidul de carbon existent în apa minerală provine din aceeași sursă cu apa și are același conținut de CO ca la emergență;
    - apă minerală necarbogazoasă. Apele la emergență nu conțin CO ;
    - apă minerală decarbogazificată. Apele conțin mai puțin CO ca la emergență.
    Eliminarea CO poate fi totală sau parțială ( apă plată ).
    - apă minerală îmbogățită cu CO din aceeași sursă cu emergența și la îmbuteliere poate să ajungă cu o concentrație mai mare ca la emergență;
    - apă minerală carbogazificată, este o apă care a avut o cantitate mică de gaz sau nu a avut deloc CO , dar a devenit efervescentă prin adăugarea de CO alimentar.

Apa plata=Apa Minerala este una si aceeasi doar diferenta de Co.

Intradevar poate exista o discutie intre apa de la robinet,de izor si cea minerala care ii mai indicata.

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Citat Postat de ioanabalescu Vezi mesajul
    eu cred ca in elanul deschiderii diverselor subiecte se trece cu vederea maltratarea limbii romane
    Tipul de apa pe care trebuie consumat ?
    A fost o eroare de scriere pentru care imi cer scuze.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari