Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387

Ranitidina in sarcina

Stie cineva exact care sunt efectele ranitidinei asupra sarcinii, mai ales in ultimul trimestru? Ma dispera aciditatea si durerile de stomac. Aproape la fiecare 2 nopti ma fac sa vomit, altfel nu imi trec nici moarte!!!!!!!!!!!!!!! Am mai avut problema asta si cand nu eram insarcinata, acum cativa ani. Cu ranitidina doar s-a rezolvat.

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Eu stiu ca ranitidina este contraindicata in sarcina. Si eu aveam aceleasi probleme in timpul sarcinii dar si inainte pentu ca am gastrita. Atunci la nevoie aveam voie sa iau dicarbocalm insa doar asa cand nu se mai putea. In rest ma ajuta foarte mult lapte caldut inainte de culcare sau cand aveam arsuri. O cana de lapte caldut (nu fierbinte, nu rece).

Floricica Novice daniela37's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.05.2011
    Postari in forum
    556
    Citat Postat de dalicris Vezi mesajul
    Stie cineva exact care sunt efectele ranitidinei asupra sarcinii, mai ales in ultimul trimestru? Ma dispera aciditatea si durerile de stomac. Aproape la fiecare 2 nopti ma fac sa vomit, altfel nu imi trec nici moarte!!!!!!!!!!!!!!! Am mai avut problema asta si cand nu eram insarcinata, acum cativa ani. Cu ranitidina doar s-a rezolvat.
    Ranitidina se poate lua in sarcina numai daca este absolut necesar, numai ca tu poti incerca sa reduci arsurile cu lapte caldut, cum a spus si gabitzza sau cu argila. Pui o lingurita de argila intr-o cana cu apa, seara, iar dimineata bei amestecul respectiv. Se poate bea numai apa de deasupra, dar eu te sfatuiesc sa amesteci si sa bei cu totul. La mine a avut un efect mai bun decat orice ranitidina. Pe de alta parte, dupa sarcina, ca sa rezolvi aceasta problema, care inteleg ca este mai veche si nu va dispare dupa sarcina, ar trebui sa faci un tratament cu pulbere de radacina de obligeana. Eu facusem gastrita de la antiinflamatoare pe care le luam pentru durerile de spate. Ajungeam destul de des la urgenta cu dureri de stomac, dar nimic din ce imi faceau ei acolo nu ma ajuta. Mi-am vindecat gastrita cu obligeana, dar tratamentul nu neste indicat in sarcina. Uite cateva fragmente dintr-un articol din Formula As despre obligeana:
    "In medicina chineza este forma clasica de administrare a obligenei, cu care erau vindecate o serie intreaga de boli nervoase si digestive. Radacinile de obligeana se macina fin cu rasnita de cafea sau se piseaza in piua, dupa care se cern prin sita pentru faina alba. Pulberea fina se pastreaza intr-un borcan de sticla ermetic inchis, nu mai mult de 8 zile, deoarece, fiind o planta aromatica, tinde sa-si piarda rapid proprietatile terapeutice. Se administreaza un varf (0,5 grame) - o jumatate (1,5 grame) de lingurita rasa de pulbere de 3-4 ori pe zi, pe nemancate. Planta se tine sub limba vreme de cateva minute, dupa care se inghite cu apa.
    Indicatii: Gastrita hiperacida, ulcerul gastric si duodenal, arsuri gastrice - in doze mici - 0,5-1 gram (un varf de lingurita) de pulbere luate de patru ori pe zi - obligeana reduce aciditatea gastrica, calmeaza durerea, are efect antiinflamator asupra mucoasei gastrice. Se face un tratament de doua saptamani, urmat de o saptamana de pauza, dupa care se poate relua. Cura cu pulbere de obligeana se recomanda mai ales la inceputul primaverii si la inceputul toamnei, cand sensibilitatea gastrica este cea mai mare. Tratamentul nu are doar efecte calmante si antiinflamatoare gastrice, ci si efecte de armonizare emotionala, ajutand la diminuarea intensitatii si la controlul unor stari cum ar fi mania, frustrarea, angoasa, anxietatea, stari psihice care cel mai adesea declanseaza si intretin gastrita si ulcerul."
    Sanatate multa!

Moderator Floricica Veterana vava's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.09.2006
    Postari in forum
    13.949
    daga mea poti folosi pt.aceste arsuri...rennie sunt niste tablete dar nu se inghit se tin in gura pana se topesc.

Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    Am observat ca daca mananc cu atentie si mestec incet si cu grija alimentele, fara prea multe acrituri si las sa treaca macar o ora jumatate pana sa ma bag in pat, plus o cana cu ceai de amestec de galbenele, menta si musetel, nu mai am probleme. E interesant insa ca in timpul zilei nu am parte de problemele astea. Am sa incerc si cu argila. De ranitidina nu eram sigura, de asta intrebam. Multumesc de informatii.
    Modificata de dalicris; 21.06.2011 la 15:07:33.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari