Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita adalisa's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.03.2009
    Postari in forum
    9
    Imi puteti recomanda ceva remedii naturiste contra greturilor testate de voi care chiar functioneaza? Nu stiu cat mai rezist asa imi este in permanenta greata si nici nu pot voma ca sa ma linistesc, E groaznic pt ca imi afecteaza capacitatea de lucru si randamentul al servici...

Floricica Avansata madaroxi's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.04.2009
    Postari in forum
    1.392
    eu nu stiu ceva naturist,dar stiu ca se mai administreaza la gravide metoclopramid!!
    eu nu am avut greturi,dar verisoara mea care era insarcinata in acelasi timp cu mine,ii era tare rau si lua metoclopramid!!sarcina usoara!

Floricica Nou Venita alec55a's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.01.2009
    Postari in forum
    72
    Un remediu cunoscut este ghimbirul. Faptul ca este eficient in tratarea greturilor matinale este demonstrat stiintific dar nu este universal valabil ca remediu. Pentru unele femei insarcinate ghimberul s-a dovedit a fi insuficient sau chiar a inrautatit unele simptome.

Ghimbirul iti va face bine daca simti ca esti rece, vrei bauturi calde si simti nevoia sa te invelesti cu multe paturi. Poti incerca sa-ti faci ceai din radacina de ghimber data prin razatoare. Il lasi la racit si il bei pe parcursul zilei. Daca nu iti place poti cumpara capsule de ghimbir de la anumite magazine naturiste. Nu e bine sa abuzezi de ghimbir totusi, si sa nu-l iei mai mult de 3 saptamani consecutive.

Menta este un alt remediu daca te simti fierbinte, esti rosie la fata si vrei bauturi reci. Poti face ceaiuri de menta sau poti incerca guma de mestecat si dulciurile cu aroma de menta, dar fara zahar. Menta nu este potrivita pentru toata lumea, unele femei considerand ca mirosul puternic de menta le agraveaza simptomele. Poti sa bei in cantitati mici ceai de lamaie sau musetel.

Gasesti mai multe informatii despre greturi in articolul Greturile matinale in sarcina.

Floricica Nou Venita ilincansc's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.07.2010
    Postari in forum
    8
    subscriu la cele spuse de administrator... ghimbirul este un bun remediu impotriva greturilor... l-am folosit in primele 2 luni de sarcina cand am avut astfel de probleme si m-a ajutat... cel mai bine este sa cautati in supermarket radacina de ghimbir si sa o folositi ca ceai pentru ca eu am cautat ceai de ghimbir si nu am gasit nicaieri... intr-un singur magazin "plafar" am gasit sirop de ghimbir care iarasi e foarte bun...

Floricica Veterana patratel's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.05.2009
    Postari in forum
    12.516
    de la farmaciile naturiste poti sa mai iei medicamentele EMETOSTOP..... eu le-am luat pana in saptamana 20, din cauza greturilor foarte foarte puternice.... medicamentul este recomandat de ginecologul meu

Floricica Debutanta dobre_claudia's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.06.2008
    Postari in forum
    646

da

exista
    mie mi-a dat d-na doctor 2 remedii pentru greata si voma
    insa trebuie date pentru fiecare pacient in parte, cu dilutia corespunzatoare
    merge bine pentru greata Pregnatal de la Jarrow formulas
    este mai scump, insa face toti banii, contine ghimbir si alte substante care nu numai ca reduc greata, dar are efecte f. f. bune pentru bebe, (contine Omega 3, etc..)

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari