Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita com_nicolle's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2011
    Postari in forum
    167

Cretisoara in sarcina

Buna fetelor. Va rog daca puteti sa ma ajutati. Sunt gravida in 5 saptamani si inca nu am ajuns la doctora. Doctora mea e disponibila abia pe 5 august asa ca m-am programat la alta doctora dar abia vineri, ca nu are liber pana atunci. Ca sa nu am surprize am baut zilnic ceai de cretisoara gandindu-ma ca tine loc de urogestan. Ce stiti voi se poate folosi in primele 2 luni de sarcina sau e contraindicat? Mai iau acid folic 5mg cate o pastila pe zi, tot fara sa fi ajuns inca la doctora.
    Va mai intreb ceva sper sa nu va stresez: in loc de nidare sangerie ca la alte fete am avut o chestie galbuie cum am citit pe acest site, voi ati avut asa ceva? Poate fi asta nidarea? Testul de sarcina a iesit f clar pozitiv. Mi-e teama ca nu cumva sa nu se fi nidat, ca nu am sangerat de loc. Si mi-e foarte sete beau apa cam multa, o fi normal?
    Va multumesc foarte mult, fetelor.

Floricica Nou Venita danutzasibiu's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.03.2011
    Postari in forum
    233
    poti sa bei cata apa vrei.hidratatrea este foarte importanta mai ales ca acum sunteti 2 si ca e foarte cald.important este sa nu mananci foarte sarat pt a nu retine apa in organism,fiindca risti sa te"umfli",ca sa spun asa. si nu este neaparat nevoie sa sangerezi.eu nu am avut nici o secretie sangerie.iar secretia galbuie pe care ai avut-o poate fi doar o secretie pt ca sunt tot felul de secretii in sarcina.Cresterea volumului sanguin si a secretiilor hormonale determina cresterea secretiilor vaginale. Secretia vaginala normala este alba sau transparenta, neiritanta, fara miros si poate aparea de culoare galbena daca pateaza lenjeria.important este sa nu devina gri sau verzuie pt ca atunci poate fi vorba de o infectie.sarcina usoara!
    Citat Postat de com_nicolle Vezi mesajul
    Buna fetelor. Va rog daca puteti sa ma ajutati. Sunt gravida in 5 saptamani si inca nu am ajuns la doctora. Doctora mea e disponibila abia pe 5 august asa ca m-am programat la alta doctora dar abia vineri, ca nu are liber pana atunci. Ca sa nu am surprize am baut zilnic ceai de cretisoara gandindu-ma ca tine loc de urogestan. Ce stiti voi se poate folosi in primele 2 luni de sarcina sau e contraindicat? Mai iau acid folic 5mg cate o pastila pe zi, tot fara sa fi ajuns inca la doctora.
    Va mai intreb ceva sper sa nu va stresez: in loc de nidare sangerie ca la alte fete am avut o chestie galbuie cum am citit pe acest site, voi ati avut asa ceva? Poate fi asta nidarea? Testul de sarcina a iesit f clar pozitiv. Mi-e teama ca nu cumva sa nu se fi nidat, ca nu am sangerat de loc. Si mi-e foarte sete beau apa cam multa, o fi normal?
    Va multumesc foarte mult, fetelor.

Floricica Nou Venita Anne_Mary63's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.07.2011
    Postari in forum
    241
    In primul rand este prima oara cand aud de ceai de cretisoara,asa ca nu ma pot pronunta daca este indicat sau contraindicat pe timpu sarcinii.Eu pe timpu sarcinii am luat utrogestan pentru mentinerea sarcinii si m-a ajutat foarte mult, mai ales ca aveam iminenta de avort in primele luni.Dar tu ai sangerat sau ai avut niste intepaturi cu pierderi de sange pentru a lua utrogestan, sau mai exact ti-a fost recomandat de doctorita? Utrogestanu nu se ia asa degeaba, decat in cazul unei iminente de avort.Cat despre nidatie nu toate femeile au aceea pata de sange , eu una am avut dar sunt persoane care nu au, depinde de la persoana la persoana.Parerea mea ar fi sa te duci la doctorita si doar in cazul in care iti recomanda ea utrogestanu atunci poti sa il iei.Acid folic e bine ca iei.Apa e foarte bine ca bei fiindca te hidratezi mai ales pe caldurile astea, si e buna si pentru organism nu doar fiindca esti insarcinata.
    Multa bafta in continuare si sarcina usoara!!!!

Floricica Nou Venita danutzasibiu's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.03.2011
    Postari in forum
    233
    iar despre cretisoara am auzit ca nu este contraindicata in sarcina.totusi,trebuie sa ai grija deoarece cretisoara se administreaza la cel putin 2 ore distanta de suplimentele ce contin fier, deoarece taninurile din compozitia sa impiedica intr-o anumita masura asimilarea acestui oligoelement,iar tu sigur vei avea de luat suplimente de fier(eu,de ex.am luat Maltofer).

Membru inregistrat la
    18.07.2011
    Postari in forum
    167
    Pai inca nu iau fier, iau doar acid folic. Nu am avut deloc sangeare, nu mi-a mai venit cicul din 10 iunie, trebuia cam pe 5 iulie si nu a venit. Pe 16 iulie am facut test barza si a iesit clar pozitiv. Nu am mai sangerat deloc, nu stiu daca s-a nidat, sa nu fie extrauterina daca nu nideaza- de asta mi-e frica.
    Va multumesc f mult de raspuns.

Floricica Nou Venita Anne_Mary63's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.07.2011
    Postari in forum
    241
    Citat Postat de com_nicolle Vezi mesajul
    Pai inca nu iau fier, iau doar acid folic. Nu am avut deloc sangeare, nu mi-a mai venit cicul din 10 iunie, trebuia cam pe 5 iulie si nu a venit. Pe 16 iulie am facut test barza si a iesit clar pozitiv. Nu am mai sangerat deloc, nu stiu daca s-a nidat, sa nu fie extrauterina daca nu nideaza- de asta mi-e frica.
    Va multumesc f mult de raspuns.
    Stai linistita ca nu are nici o legatura sarcina extrauterina cu aceea "pata de sange".

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    waw!cu cat esti mai informat se pare ca cu atat tie mai rau.iti faci sange rau degeaba.nu mai citi atata.eu nu am auzit de nidatie,nici de ceai de cretisoara,nici de acid folic.eu am ramas gravida,m-am dus la 2 luni la doctor,la 4,si la 7 luni la eco si la 8 luni am nascut.in urma analizelor facute la 2 luni mi-a dat fier si calciu,si vitamine ca nu stateam prea stralucit cu analizele,si uite asa a iesit un bebe sanatos.eu nu am stat sa citesc,sa nu stiu ce.daca aveam o nelamurire intrebam doctora.in loc sa te gandesti la ce e mai frumos,sa te gandesti la camera copilului,la jucarii,hainute,si tot asa,stai sa te gandesti ca e extrauterina.fii linistita pt bebe,si bucurate de sarcina

Membru inregistrat la
    18.07.2011
    Postari in forum
    167
    Merci de incurajari. Totusi mai am ceva intrebari, daca nu va suparati pe mine...
    Analiza HCG se poate face si daca am mancat sau baut in ziua respectiva? Iar la 5 sapt vede ceva la eco? Maine merg la doctora sa vedem ce zice oare imi face si consultatie secretie etc? Am facut acum un an si era totul ok.
    In perioada ovulatiei cand am ramas pe 22 iunie mi-am decolorat parul la radacina cu apa oxigenata 12%, o fi periculos? Nu stiam ca voi ramane gravida. In afara de asta am mincat unt si branza si chiar salam de sibiu si mi-e frica de listeria, asta dupa ce am ramas dar nu stiam ce pot manca doar de cafea si alcool m-am ferit.
    Oare poate sa-mi detecteze din analize daca as avea listerie? O fi voie tinctura de propolis ca tratament anti-listerie?
    Merci , fetelor!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari