Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita wiona's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.03.2006
    Postari in forum
    2

Varsta sarcinii!

Buna ziua!
    Am un ciclu neregulat,cateodata si la 2 luni.In noiembrie ,nu mai stiu sigur data,am avut ultimul ciclu.In data de 13 martie am facut echo si mi-a zis ca sunt in 8 sapt,apoi pe data de 11 aprilie 12 sapt si 5 zile.Mentionez ca am facut echo la un aparat f performant pentru a afla varsta sarcinii mele.Vad ca este in parametrii normali dupa echo.Va rog sa ma lamuriti cu:
    1.cand a avut loc conceptia(cand am ramas gravida)?
    2.cat de sigura este varsta sarcinii dupa echo?
    3.cate zile poate da eroare echo in acest caz?
    Va multumesc foarte mult!

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    eu stiu ca mie mi sa calculat de la ultimul ciclu

Floricica Senior paulici's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.09.2009
    Postari in forum
    3.046
    pt ca l-ai avut ciclul atat de neregulat varsta ecografica stabilita prima data e cea mai aproape de adevar, iar data conceptie e probabil cu 2 saptamani mai tarziu

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    1 -daca ar fi sa ne luam dupa masuratorile ecografului (din data de 11 aprilie), conceptia a avut loc in jur de 27 ianuarie (+/- cateva zile). Varsta sarcinii se calculeaza intodeauna de la prima zi a ultimei menstruatii. Deci, daca de exemplu astazi este prima zi a menstruatiei, si peste 2 saptamani o femeie are o ovulatie in urma careia ramane insarcinata, prima zi a sarcinii este 17 iulie. In ziua conceptiei, deja se considera ca sarcina are 2 saptamani. Asta este in cazul ciclurilor regulate, de 28 de zile. tot asa sunt programate si ecografele sa masoare.
    Daca o femeie are ciclu de 40 de zile, scade 14 zile din 40, rezulta 26, si deci teoretic conceptia s-a produs in ziua 26 a ciclului. Din cele 26 mai scade 14 zile, si rezulta 12. Asadar, sarcina ei ar trebui sa fie calculata din ziua a 12 a ciclului menstrual. Dar dupa parerea mea, nu este nici asa ceva sigur, pentru ca nu este obligatoriu ca o femeie sa ovuleze cu 14 zile inainte de a ii veni menstruatia. Pot fi 12, 14, 16 zile... Deci... oricum pot exista mici erori.

2/3-In general, daca medicul are ochiul format si are un aparat performant, erorile sunt foarte mici - de cateva zile. In cazul meu de exemplu, pentru ca stiu exact ziua in care s-a produs minunea, embrionul este mai mare doar cu 2-3 zile conform masuratorilor.

Acum, scuza-ma ca te voi intreba, dar inteleg din postarea ta ca esti putin stresata. De ce este atat de importanta varsta bebelusului/data conceptiei? Plus - minus 1,2...5 zile... ce mai conteaza. Important este ca sarcina sa mearga bine si sa nasti un bebelus sanatos.
    Modificata de anna_creteanu; 17.07.2012 la 18:12:24.

Floricica Nou Venita wiona's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.03.2006
    Postari in forum
    2
    Citat Postat de anna_creteanu Vezi mesajul
    1 -daca ar fi sa ne luam dupa masuratorile ecografului (din data de 11 aprilie), conceptia a avut loc in jur de 27 ianuarie (+/- cateva zile). Varsta sarcinii se calculeaza intodeauna de la prima zi a ultimei menstruatii. Deci, daca de exemplu astazi este prima zi a menstruatiei, si peste 2 saptamani o femeie are o ovulatie in urma careia ramane insarcinata, prima zi a sarcinii este 17 iulie. In ziua conceptiei, deja se considera ca sarcina are 2 saptamani. Asta este in cazul ciclurilor regulate, de 28 de zile. tot asa sunt programate si ecografele sa masoare.
    Daca o femeie are ciclu de 40 de zile, scade 14 zile din 40, rezulta 26, si deci teoretic conceptia s-a produs in ziua 26 a ciclului. Din cele 26 mai scade 14 zile, si rezulta 12. Asadar, sarcina ei ar trebui sa fie calculata din ziua a 12 a ciclului menstrual. Dar dupa parerea mea, nu este nici asa ceva sigur, pentru ca nu este obligatoriu ca o femeie sa ovuleze cu 14 zile inainte de a ii veni menstruatia. Pot fi 12, 14, 16 zile... Deci... oricum pot exista mici erori.

2/3-In general, daca medicul are ochiul format si are un aparat performant, erorile sunt foarte mici - de cateva zile. In cazul meu de exemplu, pentru ca stiu exact ziua in care s-a produs minunea, embrionul este mai mare doar cu 2-3 zile conform masuratorilor.

Acum, scuza-ma ca te voi intreba, dar inteleg din postarea ta ca esti putin stresata. De ce este atat de importanta varsta bebelusului/data conceptiei? Plus - minus 1,2...5 zile... ce mai conteaza. Important este ca sarcina sa mearga bine si sa nasti un bebelus sanatos.

Este foarte importanta varsta, deoarece eu voi face cezariana,iar in acest caz o sapt conteaza.nu are cum sa fie la sf lunii ian ,ci la jum lunii 13 martie -8sapt de sarcina iar 11 aprilie 12 sapt si 5 zile..nu stiu cum ati calculat dvs....
    ieri dctr. mea mi-a zis ca se pare ca am conceput bebelul pe undeva pe 3-10 ian
    va multumesc

Floricica Debutanta iuliatudor27's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.11.2011
    Postari in forum
    979
    Wioma, daca asta este cauza stresului tau...stai draguta linistita...doctorul va decide impreuna cu tine cand faceti cezariana in functie de evolutia bebelusului, de colul tau si de cat de jos va fi bebe atunci. Nu iti face ganduri de acum.

Sa ai o sarcina usoara si un bebe sanatos!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari