Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita axy38's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.11.2013
    Postari in forum
    2

Postare Tiroida si sarcina

Este cineva care sufera de tiroida (hiper sau hipo) si vrea sa ramana insarcinata sau este ?

Incerc de 2 ani sa raman insarcinata fara nici un rezultat. am schimbat medici, tratamente naturiste sau prescrise.....Pana cand dupa ultimul ciclu (18.09.2013) o doctorita mi-a dat sa fac analiza TSH care a iesit destul de mare adica 9 in conditiile in care maxima era 3,5. am fost la control endocrinolog unde s-a confirmat hipertiroidism si noduli + 3 noduli durerosi la sani. Am inceput tratament euthirox,arefam, altele apoi la gineco mi-a dat polygynax 10 zile intravaginal. In acest timp mi-a fost foarte rau: greturi, ameteli, dureri foarte mari la sani, disconfort, oboseala....am zis ca e de la tratament. Oricum imi luasem gandul de la bebe deja eram suparata cu actualele probleme. La insistentele unei prietene am facut zilele trecute un test de sarcina deoarece nici ciclul nu-mi venea si surpriza mare, POZITIV.in aceeasi zi am fost la o ecografie si mi-a confirmat sarcina doar ca nu a putut sa-mi zica sigur cat are, a zis vreo 5 saptamani si nu se vede embrionul.....asta ma dat peste cap, uffff. ma simt vinovata deoarece cred ca tratamentele astea mi-au afectat bebelu sau .....Mi-a zis sa mai astept sa revin in 2 sapt. dar nu pot sincer, credeti ca e normal sa nu se vada? mi-a zis ca atata timp cat am simtome sarcina evolueaza, dar....nu mi-a garantat. ma gandesc sa ma duc la alt doctor poate cu eco mai performant... multumesc ca m-ati ascultat. Sanatate multa tuturor.

sadia
    Guest
    Cauta medici buni,si da e prea mic sa se vada la eco........intre timp cauta medici si alte opinii

Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    La 5 saptamani se poate vedea doar la eco intravaginal. Dar poti face si un test de sange, sa vezi daca situatia e buna. Si daca il repeti la 1 saptamana, ar trebui sa arate o crestere a unitatilor de HCG in corp.

Floricica Nou Venita axy38's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.11.2013
    Postari in forum
    2
    va multumesc frumos DALICRIS si SADIA. am fost azi la endocrine si mi-a zis ca trebuie sa continui tratamentul ca altfel riscurile sunt mari. vineri ma duc la gineco la alta clinica. sunt optimista dar totusi am griji pana aflu daca e bine. am mai vb cu fete si mi-au zis ca la 5 saptamani s-a vazut embrionul daca evolueaza sau nu....de aceea sunt confuza, sau sarcina mea are mai putin....doctora mi-a zis ca atata timp cat am sanii tensionati si pofte, adica simtomele specifice, sarcina e ok...asa e? va pup! sanatate multa si liniste sufleteasca cu multa iubire tuturor

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari