Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita com_nicolle's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2011
    Postari in forum
    167

Investigatii prima luna de sarcina

Buna fetelor. Azi ma duc la doctora prima data dupa ce am obtinut 2 liniute la test, si dupa 1 luna fix de sarcina.
    Va rog, spuneti-mi care sunt investigatiile pe care ar trebui sa mi le faca in aceasta prima consultatie ca sa stiu daca nu omite ceva si sa fie totul OK. Anul trecut am facut secretie si PAP si au iesit bune, trebuie reluate? Ecograful (abdominal sau transvaginal?) se poate face deja sau e devreme.Va multumesc.

Floricica Debutanta Hayeti's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.06.2011
    Postari in forum
    1.068
    Citat Postat de com_nicolle Vezi mesajul
    Buna fetelor. Azi ma duc la doctora prima data dupa ce am obtinut 2 liniute la test, si dupa 1 luna fix de sarcina.
    Va rog, spuneti-mi care sunt investigatiile pe care ar trebui sa mi le faca in aceasta prima consultatie ca sa stiu daca nu omite ceva si sa fie totul OK. Anul trecut am facut secretie si PAP si au iesit bune, trebuie reluate? Ecograful (abdominal sau transvaginal?) se poate face deja sau e devreme.Va multumesc.
    Eu am ajuns la prima consultatie la 7 saptamani si in afara de cateva intrebari la care am raspuns singura investigatie a fost ecografia transvaginala de confirmare a sarcinii. In aceeasi consultatie mi s-a dat fisa cu investigatii a gravidei si foaia de trimitere pentru primele analize.
    Acum am 16 saptamani si nu mi s-a facut nici un control ginecologic prin tuseu vaginal, pt. ca nu am nici o problema si analizele specifice au iesit bine. Doctorita mea e de principiul ca nu are rost sa zgandaresti daca totul e bine si frumos.
    Secretia si Pap se fac in fiecare an....

Sarcina usoara si la termen si un bebel nazdravan iti doresc!

Floricica Novice daniela37's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.05.2011
    Postari in forum
    556
    Draga nicolle, gasesti raspunsul la intrebarea ta in conferinta pe care au avut-o cei de la Copilul chiar aici in Analize de sarcina. Doctorul care a raspuns in conferinta a dat raspunsul si la aceasta intrebare, referitoare la analizele care se fac in toate trimestrele. Chiar am urmarit raspunsurile referitoare la analize pentru ca eu, cu fetita mea cea mare, care a facut 10 ani, nu mi-am facut aproape niciun fel de analize. Si eram curioasa ce se intampla acum, ce recomanda doctorii.
    Conferinta este: http://www.copilul.ro/forum/sarcina/analize-sarcina/participa-la-conferinta-totul-despre-analizele-din-sarcina-39369.html

Floricica Nou Venita com_nicolle's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2011
    Postari in forum
    167
    Am fost la Medlife Grivita vineri si mi-a facut o eco transvaginala, unde am vazut bebelusul, ii batea si inima, a zis ca are 6 sapt. Mi-a dat ca medicatie duphaston 2 seara la culcare, aspenter 1 pe zi pt inima copilului sa fluidifice sangele si acid folic pe care il luam deja, de 5mg , o pastila pe zi. Dar a zis ceva ce m-a speriat : ca poate oricand sa ii inceteze activ. cardiaca mai ales la prima sarcina, si m-a speriat faza asta. Pana in 9 luni se poate intampla asa ceva-oricand. Voi ce stiti de treaba asta, asa rau sa fie? In plus am un fibrom intramural slab vascularizat la distanta de bebel, de 1 cm. Speram sa nu creasca dar si acum 1 an tot asa era de 1cm. Mai ma duc pe 3 august iar la eco apoi a zis ca daca e ok o sa imi dea o serie lunga de analize daca e ok la eco adica daca continua activ cardiaca. Mi-e cam frica fetelor, oare daca dorm pe burta poate muri bebe? Nu prea pot domi pe spate si oricum e f mic acum...ce sa fac sa nu ii inceteze activ. cardiaca?

Floricica Nou Venita luli23's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.07.2011
    Postari in forum
    4
    Buna si eu sunt noua burtica, am 10 saptamani si mie mi-a prscris doar acid folic, si o serie lunga de analize. In rest ok, dar nu cred ca este normal ca doctorii sa te sperie ca poate inceta activitatea cardiaca...in loc de incurajari tu primesti....emotii negative? Cred ca trebuie sa vezi si alti doctori.

Floricica Nou Venita Amaria28's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.10.2012
    Postari in forum
    2
    Buna viitoare mamici! Dupa cele 2 liniute la test am decis sa merg la doctor. La consultatie mi-a zis ca e sarcina incipienta si mi-a zis sa fac eco transvaginala, dar la eco mi-a spus ca nu se vede nimik si ca asta nu inseamna ca nu e sarcina. Am revenit la doctora mea si mi-a zis ca endometru e mai gros , ca acolo s-ar fi lipit bebelu si mi-a zis sa fac BetaHCg, in urma analizei mi-a iesit ca as fi in 6 saptamani, e posibil ca ecografista sa fi gresit (parea ? Luni merg din nou la eco, sa vedem ce-mi spune . Ce parere aveti cu ecografia? O zi buna va doresc

Floricica Nou Venita Happy's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.11.2012
    Postari in forum
    3
    Hello!

Spuneti-mi si mie va rog, cele care stiti, care e pretul aproximativ al analizelor ce se fac prima data in sarcina? Ma refer la o clinica privata, pt ca s-ar putea sa nu pot merge la cea de stat in curand. Nu ma intereseaza chiar cu exactitate, ca imi dau seama ca difera analizele de la persoana la persoana. Insa.........asa aproximativ :)
    Va multumesc si va doresc o sarcina usoara!!!

Floricica Nou Venita DanaBadan's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.11.2012
    Postari in forum
    6
    Citat Postat de Happy Vezi mesajul
    Hello!

Spuneti-mi si mie va rog, cele care stiti, care e pretul aproximativ al analizelor ce se fac prima data in sarcina? Ma refer la o clinica privata, pt ca s-ar putea sa nu pot merge la cea de stat in curand. Nu ma intereseaza chiar cu exactitate, ca imi dau seama ca difera analizele de la persoana la persoana. Insa.........asa aproximativ :)
    Va multumesc si va doresc o sarcina usoara!!!

pe mine m-au costat 120 sangele,urina,rh si gr sanguina +430 profil torch si hepatitele

Floricica Nou Venita alexandrina89's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.06.2013
    Postari in forum
    1
    Buna, sunt noua pe forum dar am zis sa impartasesc si eu din minuscula mea experienta, dupa 2 teste de sarcina pozitive (unu din ele mai slab) azi am hotarat sa merg sa vad daca chiar e sarcina , asa ca am facut beta HCG si e un puiutz micutz de 2 saptamani :) val 56,7.
    Acum va intreb pe voi cand ar tb sa merg la eco sau cam care ar fi urmatorul pas????
    P.S. iau deja acis folic de la femosun pt ca mi-am dat seama dinainte de sarcina avand faimoasele greturi si varsaturi ameteli , s.a.

Multumesc anticipat

Floricica Nou Venita denisaeu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.05.2013
    Postari in forum
    152
    ar trebui sa aiba macar 5-6 saptamani sa se vada. varsta sarcinei se calculeaza din prima zi cand ti-a venit ultimul ciclu. sanatate!!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari