Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita ionel_chihaia's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.09.2008
    Postari in forum
    3
    Buna ziua,

Am nevoie de ajutor..

Sotia a facut dublu test si au iesit urmatoarele:

- PAPP-A 0,8mUI/ml referinta e de 0,39MoM

-Free beta HCG 89,9 ng/ml referinta 1,78MoM

riscul calculat e de 1/122 prag precizie 1/250

Pacienta apartine unui grup cu risc crescut de trisomie 21 fetala.

Ce e asta? Sunt valorile rele?

Ajutor!!

Multumesc!

Floricica Nou Venita mihaela-oana's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.01.2010
    Postari in forum
    26
    buna,cred ca cel mai bine ar fi sa te duci la medicul ginecolog si sa il rogi sa-ti explice ce inseamna toate valorile alea.sincer nu ma pricep sa-ti spun daca sant bune.sanatate

Floricica Senior gabrielaene's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2008
    Postari in forum
    4.655
    la dublu si triplu test nu iti va spune nimeni ceva concret, ci doar ce risc are ca bb sa aiba sindrom down sau trisomie 21.vad ca la sotia ta riscul este destul de crescut, dar nu inseamna ca sunt probleme.tb sa vorbeasca cu medicul gineco. asta e un test estimativ, nu iti poate spune nimeni cu certitudine daca bb are sau nu probleme. bb poate sa aiba probl ,Doamne fereste! si daca riscul e scazut sau invers,se iau in calcul mai multi factori care pot duce la acest rezultat

Floricica Nou Venita kittyna's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.09.2009
    Postari in forum
    1
    buna,am si eu 11 sapt de sarcina si mi-a recomandat doctorul sa fac testul dublu si daca e necesar si celelalte...m-am consultat si cu alte prietene care au nascut si care nu au trecut prin asemenea teste...si am citit multe despre ele..am ajuns la concluzia ca nu merita facute,mai ales daca nu ai avut in familie cazuri de malformatii sau ai peste 35 de ani...sunt doar statistici care in cele mai multe cazuri rezultatele te pun pe ganduri si te streseaza intro perioada in care ar trebui sa fi cat mai relaxata.....am ajuns la concluzia ca dumnezeu iti ofera sansa sa fii mama si ca trebuie sa iti iubesti copilul asa cum este el....eu una nu am de gand sa ma supun acestor teste!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari