Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita mapopescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.08.2012
    Postari in forum
    5
    Buna ziua, ma puteti lamuri si pe mine daca tatal poate sta acasa in primele 42 de zile de la nasterea copilului? Practic atunci e cel mai mult nevoie de el:) In plus, financiar, asta ar insemna ca eu (care imi iau un an CCC) as primi 85% din brut, iar in prima luna de can apare bb, el va primi 75% din netul lui pe ultimele 6 luni (<3400), nu?
    Incerc si eu sa gasesc solutii:)
    PS: Pt cei interesati de stimulent: eu m-am intors, cu primul copil, fix cu o zi inainte sa implineasca un an, si am primit stimulentul fara probleme.

Moderator Floricica Avansata Krisstina's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Citat Postat de mapopescu Vezi mesajul
    Buna ziua, ma puteti lamuri si pe mine daca tatal poate sta acasa in primele 42 de zile de la nasterea copilului? Practic atunci e cel mai mult nevoie de el:) In plus, financiar, asta ar insemna ca eu (care imi iau un an CCC) as primi 85% din brut, iar in prima luna de can apare bb, el va primi 75% din netul lui pe ultimele 6 luni (<3400), nu?
    Incerc si eu sa gasesc solutii:)
    PS: Pt cei interesati de stimulent: eu m-am intors, cu primul copil, fix cu o zi inainte sa implineasca un an, si am primit stimulentul fara probleme.
    Cele 42 de zile fac parte din concediul postnatal si nu din CCC; practic, tatal va scurta mamei CCC cu o luna ( si nu concediul postnatal). Cuantumul indemnizatiei pt cresterea copilului este de 75% din venitul net; 85% din salariul brut este la concediul pre si postnatal. Tatal va primi , pt luna de concediu, 75% din venitul net.

Floricica Novice mada10's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.06.2012
    Postari in forum
    319
    daca eu sunt studenta la zi o sa iau indemnizatie 2 ani? si e valabil si pt mine concediul pt tati de o luna? va multumesc

Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Citat Postat de mada10 Vezi mesajul
    daca eu sunt studenta la zi o sa iau indemnizatie 2 ani? si e valabil si pt mine concediul pt tati de o luna? va multumesc
    Poti lua indemnizatie 2 ani fara a fi nevoita sa intrerupi studiile; da, este valabila prevederea legala ref la tatal copilului, ceea ce inseamna ca, din totalul de 2 ani, ti se va scadea o luna in care nu vei primi indemnizatia, in schimb o va primi tatal copilului.

Membru inregistrat la
    02.08.2012
    Postari in forum
    5
    Imi puteti da un sfat, va rog? Eu vreau sa procedez in felul urmator:
    voi lua ~ 50 zile de post-natal
    apoi optez pt CCC de 1 an cu indemnizatie de max 3400,
    iar apoi voi sta 1 an in CCC fara plata.
    In rpimul rand as vrea sa va intreb daca acest lucru e posibil
    in al doilea rand as vrea sa va intreb daca tatal isi poate lua acea luna in perioada in care voi fi eu fara plata oricum
    in al treilea rand: tatal nu a realizat venituri in ultimele 12 luni de la nasterea copilului - numai in ultimele 8-9 luni (DPN 17 decembrie, el s-a angajat in martie). In acest caz ce se intampla?
    Va multumesc mult pentru ajutor!

Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Imi puteti da un sfat, va rog? Eu vreau sa procedez in felul urmator:
    voi lua ~ 50 zile de post-natal
    apoi optez pt CCC de 1 an cu indemnizatie de max 3400,
    iar apoi voi sta 1 an in CCC fara plata.
    In rpimul rand as vrea sa va intreb daca acest lucru e posibil
    in al doilea rand as vrea sa va intreb daca tatal isi poate lua acea luna in perioada in care voi fi eu fara plata oricum
    in al treilea rand: tatal nu a realizat venituri in ultimele 12 luni de la nasterea copilului - numai in ultimele 8-9 luni (DPN 17 decembrie, el s-a angajat in martie). In acest caz ce se intampla?
    Va multumesc mult pentru ajutor!

Se poate lua concediu fara plata : ART. 6 (1) Dupa implinirea de catre copil a varstei de un an, cu exceptia copilului cu handicap, persoanele care au optat pentru acordarea concediului pentru cresterea copilului si indemnizatia lunara prevazute la art. 2 alin. (1) lit. a) au dreptul la concediu fara plata pentru cresterea copilului pana la varsta de 2 ani.
    (2) Cererea pentru acordarea concediului fara plata indemnizatiei pentru cresterea copilului se depune si se inregistreaza la angajator, pe baza livretului de familie sau a certificatului de nastere al copilului.

Tatal isi poate lua o luna de concediu oricand, pe parcursul celor doi ani; daca nu a realizat venituri probabil ca va intra in concediu fara plata.

Membru inregistrat la
    02.08.2012
    Postari in forum
    5
    Deci practic eu asa eu n-as mai pierde o luna de indemnizatie.
    Ultima intrebare: Nu stiu daca am inteles bine: tatal nu e obligat de lege sa isi ia concediu, i se ofera doar posibilitatea de a sta (cel putin) o luna acasa cu Jr? Oricum, din cate am vazut, si daca tatal renunta la acest drept, tot trebuie sa duca niste acte la DGASPC...
    Va multumesc mult pentru rabdare si pentru ajutor!

Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Deci practic eu asa eu n-as mai pierde o luna de indemnizatie.
    Ultima intrebare: Nu stiu daca am inteles bine: tatal nu e obligat de lege sa isi ia concediu, i se ofera doar posibilitatea de a sta (cel putin) o luna acasa cu Jr? Oricum, din cate am vazut, si daca tatal renunta la acest drept, tot trebuie sa duca niste acte la DGASPC...
    Va multumesc mult pentru rabdare si pentru ajutor!
    Tatal poate renunta ,practic, la concediul acela de o luna, dar angajatorul tot ii va taia din bani- va fi platit in acea luna cu 75% din salariul net, asa cum si din perioada CCC-ului tau va fi diminuata cu o luna ; deci, mai bine sta cu copilul acasa.

Floricica Nou Venita gabi_ovi1's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.09.2012
    Postari in forum
    3
    Ajutati-ma si pe mine va rooog..

Copilul meu s.a nascut dupa data de 11 Martie 2012, sunt bugetar, iar eu ca tata, am optat pentru cei doi ani de concediu de crestere a copilului, doi ani care sunt de fapt 23 de luni.. ptr ca mi s-a spus clar ca ultima luna, a 24-a v-a fii a sotiei ptr ca asa prevede noua lege.

Intrebarea ar fii : eu vreau in octombrie 2012 sa ma intorc din nou la serviciu si sa intre in concediu de crestere sotia mea, adica sa ne schimbam intre noi. Voi putea face aceasta schimbare ? mentionez ca sotia mea are 2 ani lucrati innainte de nasterea copilului, deci ar indeplinii conditiile.. multumesc anticipat

Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Citat Postat de gabi_ovi1 Vezi mesajul
    Ajutati-ma si pe mine va rooog..

Copilul meu s.a nascut dupa data de 11 Martie 2012, sunt bugetar, iar eu ca tata, am optat pentru cei doi ani de concediu de crestere a copilului, doi ani care sunt de fapt 23 de luni.. ptr ca mi s-a spus clar ca ultima luna, a 24-a v-a fii a sotiei ptr ca asa prevede noua lege.

Intrebarea ar fii : eu vreau in octombrie 2012 sa ma intorc din nou la serviciu si sa intre in concediu de crestere sotia mea, adica sa ne schimbam intre noi. Voi putea face aceasta schimbare ? mentionez ca sotia mea are 2 ani lucrati innainte de nasterea copilului, deci ar indeplinii conditiile.. multumesc anticipat
    Da, se poate face schimbul intre parinti, pana ce copilul implineste 2 ani.

Floricica Nou Venita rarara's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.11.2011
    Postari in forum
    37
    Citat Postat de Krisstina Vezi mesajul
    Da, se mai scade o luna.., in cazul in care se opteaza pentru stimulentul de insertie.
    Nu inteleg Krisstina.
    Daca copilul implineste un an pe 22 martie, si tatal trebuie sa stea o luna acasa,eu cand trebuie sa fiu la servici ca sa primesc si stimulentul?

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari