Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387

Tatii vor sta o luna in concediu de crestere copil

De la 1 martie 2012, ambii părinții vor fi obligați, oficial, să aibă grijă de bebeluș. Din concediul de un an, pe care mama sau tatăl îl poate lua pentru creșterea copilului, cel puțin o lună îi va reveni celuilalt partener. Romania pune așadar în aplicare o directivă europeană conform căreia, tatăl, mai puțin prezent și implicat în viața nou-născutului, trebuie să-i schimbe scutecele și să-i pregătească hrana.

Ce nu inteleg este ce se intampla in cel putin luna respectiva pentru cel care ia de drept concediul? Ramane si el in concediu sau se intoarce la munca? Si daca partenerul care nu a luat concediul nu are drept de indemnizatie (cum ar fi ca nu a fost angajat), cu ce il afecteaza acesta specificare, presupunand ca in continuare nu este angajat?

Si pana la urma, voi ce parere aveti de modificarea asta peste noapte?? Eu in continuare consider ca ce viseaza Ministerele de resort noaptea, pun in aplicare ziua.. (NU ca ar fi pentru prima oara..)
    Modificata de dalicris; 19.02.2012 la 12:17:54.

Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Citat Postat de dalicris Vezi mesajul
    [B]De la [COLOR="Red"] Eu in continuare consider ca ce viseaza Ministerele de resort noaptea, pun in aplicare ziua.. (NU ca ar fi pentru prima oara..)
    Haha, pai asta e stilul in care iau orice decizie.

Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    Revin cu o precizare. In perioada in care partenerul - presupunem tatal - ia partea lui de concediu de crestere a copilulului (cel putin o luna, dar inteleg ca se poate si mai mult), celalalt partener (presupunem mama) este obligata sa revina la servici, la programul normal anterior nasterii/sarcinii, in functie de cerintele patronului.
    NU ZAU???????

Floricica Senior sierra's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.12.2008
    Postari in forum
    4.204
    ce tampenie! mi se pare normal sa aiba si taticul dreptul la concediu,dar cred ca mai ok eera daca ii dadea in acelasi timp cu mama,o bucatica din concediu,pentru a o ajuta pe ea

Floricica Novice laura_adi's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.12.2011
    Postari in forum
    341
    eu nu am stat in concediiu platit decat 2 luni si alea vai de capu lor,aici nici vb de stat in concediu de maternitate........am ales sa stau eu acasa pe propii bani. sami reiau acum activitatea la 11+

Floricica Avansata andragrig's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.11.2011
    Postari in forum
    1.597
    Citat Postat de dalicris Vezi mesajul
    Revin cu o precizare. In perioada in care partenerul - presupunem tatal - ia partea lui de concediu de crestere a copilulului (cel putin o luna, dar inteleg ca se poate si mai mult), celalalt partener (presupunem mama) este obligata sa revina la servici, la programul normal anterior nasterii/sarcinii, in functie de cerintele patronului.
    NU ZAU???????
    De parca tatal poate tine locul mamei...nu cred ca poate sa faca fata singur cu copilul asa mic...
    Vroiam sa va intreb daca stiti ca se aplica si pentru cine alege sa stea 2 ani acasa?

Floricica Avansata hande's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    1.594
    Citat Postat de andragrig Vezi mesajul
    De parca tatal poate tine locul mamei...nu cred ca poate sa faca fata singur cu copilul asa mic...
    Vroiam sa va intreb daca stiti ca se aplica si pentru cine alege sa stea 2 ani acasa?
    Eu cred ca s-ar descurca si un tatic cu propriul copil,dar daca mama alapteaza la cerere nu vad cum ar putea merge la munca,iar tatal sa ramana acasa....

Floricica Senior Sofia23's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.05.2009
    Postari in forum
    3.303
    Sunt niste cretini ordinari care gandesc cu fundul !!! Nu mi se pare ok sa imi ia o luna din concediu (dupa ce ca nu mai imi dau optiunea de a sta acasa 2ani cu plafonul vechi!!!) din moment ce un tata nu poate substitui o mama care alapteaza !!! Trebuie luate masuri ptr ca o astfel de lege sa nu fie promulgata !!!..Si e aberant ptr ca daca un tatic VREA sa stea acasa sa ajute mama isi poate lua 2sapt "facand" acel curs de puericultura+ 5zile de la stat=3sapt !! (mare diferenta intre 3sapt si o luna!!!!)...NU SE POATE FACE NIMIC??nu putem mediatiza aceasta aberatie de lege ca sa nu ajunga sa intre in vigoare?!?!?

princess
    Guest
    Legea se aplica si celor care sunt deja in CIC?Si daca e obligatoriu atunci cum va fi taticul platit? In functie de salariul lui cum ar fi normal sau de plafonul indemnizatiei? Ca atunci mai bine ar face voluntariat...

princess
    Guest
    Mdah, se pare ca se aplica acelasi calcul ca si in cazul mamelor, 75% din media veniturilor pe ultimele 12 luni, nu mai putin de 600 lei si nu mai mult de 3400. Sper doar sa nu intram si noi in categoria asta ca nu e convenabil deloc:(

Floricica Cu Vechime SilviaPopa's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.11.2009
    Postari in forum
    5.395
    S-a spus acum la Focus, faptul ca , aceasta lege intra in vigoare doar pt copii nascuti dupa 1 Martie! Daca tatal refuza sa intre in concediu parental, atunci pierd o luna din concediu, iar mama va merge la lucru dupa 11 luni de la nasterea copilului.
    Pt copii cu tatal plecat afara sa lucreze, pt mamicile care inca alapteaza, tre sa gaseasca o modalitate, asta au mai zis :))))
    Ar fi fost o idee buna daca, asa cu a mai zis cineva mai sus, aceasta luna s-ar fi dat tatalui in acelasi timp cu mama, pt a o ajuta...

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari