Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita lina_graur's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.05.2012
    Postari in forum
    3

Indemnizatie pentru al doilea copil dupa 30.12.2010

Buna seara,

Beneficiez de indemnizatie pentru cresterea copilului pana in data de 08.03.2013 (2 ani - baietelul meu s-a nascut in data de 08.03.2010).
    As dori sa stiu daca voi beneficia de indemnizatie pentru al doilea copil in cazul in care voi naste inainte de data de 08.03.2013 si cum se va calcula?
    Dar in cazul in care voi naste dupa 08.03.2013 cu cateva zile si cum se va calcula?
    Va multumesc.

Moderator Floricica Avansata Krisstina's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Citat Postat de lina_graur Vezi mesajul
    Buna seara,

Beneficiez de indemnizatie pentru cresterea copilului pana in data de 08.03.2013 (2 ani - baietelul meu s-a nascut in data de 08.03.2010).
    As dori sa stiu daca voi beneficia de indemnizatie pentru al doilea copil in cazul in care voi naste inainte de data de 08.03.2013 si cum se va calcula?
    Dar in cazul in care voi naste dupa 08.03.2013 cu cateva zile si cum se va calcula?
    Va multumesc.
    Vei intra in CCC 2 imediat ce primul concediu pentru cresterea copilului se incheie, insa nu vei primi acel supliment de 600 de lei. Daca vei naste dupa 8 martie 2013, atunci perioada in care te-ai aflat in CCC 1 va fi considerata stagiu de cotizare pentru CCC 2 , adica vei primi 75% din suma pe care o incasai lunar pentru primul copil.

Floricica Nou Venita ioana_28's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.05.2012
    Postari in forum
    34

Nelamurit

Buna seara, sunt mama unei fetite de 9 luni, am fost angajata 1 an si 9 luni, dar pe perioada determinata, sunt in concediu de maternitate timp de 2 ani, pana la 28.07.2013. Daca raman insarcinata mai primesc indemnizatia si pentru al doilea copil, avand in vedere faptul ca momentan nu mai sunt angajata? Va multumesc!

Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    Da, dar doar cu conditia sa nasti cat timp esti inca in concediul de crestere pentru primul copil. Asa sigur vei primi.

Membru inregistrat la
    17.05.2012
    Postari in forum
    3
    Citat Postat de Krisstina Vezi mesajul
    Vei intra in CCC 2 imediat ce primul concediu pentru cresterea copilului se incheie, insa nu vei primi acel supliment de 600 de lei. Daca vei naste dupa 8 martie 2013, atunci perioada in care te-ai aflat in CCC 1 va fi considerata stagiu de cotizare pentru CCC 2 , adica vei primi 75% din suma pe care o incasai lunar pentru primul copil.
    nu stiu daca am inteles bine, dar in cazul in care al doilea copil se va naste inainte de 8 martie 2013, indemnizatia pentru al doilea va fi egala cu cea care o primesc acuma pentru primul copil?

Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    nu stiu daca am inteles bine, dar in cazul in care al doilea copil se va naste inainte de 8 martie 2013, indemnizatia pentru al doilea va fi egala cu cea care o primesc acuma pentru primul copil?
    Daca vei naste inainte de martie 2013 nu vei primi indemnizatie pentru al doilea copil, doar dupa ce termini CCC1; adica nu ai niciun avantaj banesc daca nasti inainte de acea data. Dupa 8 martie 2013 indemnizatia pt cel de al 2-lea copil va fi mai mica decat cea pt primul copil, respectiv 75% din cat primesti acum, lunar.

Membru inregistrat la
    17.05.2012
    Postari in forum
    3
    Citat Postat de Krisstina Vezi mesajul
    Daca vei naste inainte de martie 2013 nu vei primi indemnizatie pentru al doilea copil, doar dupa ce termini CCC1; adica nu ai niciun avantaj banesc daca nasti inainte de acea data. Dupa 8 martie 2013 indemnizatia pt cel de al 2-lea copil va fi mai mica decat cea pt primul copil, respectiv 75% din cat primesti acum, lunar.
    va multumesc pentru ajutor.

As dori doar sa stiu daca aceasta indemnizatie pentru al doilea copil poate fi mai mica de 600 lei, avand in vedere ca indemnizatia actuala este de 750 lei si 75 % din aceasta ar fi 562 lei?

Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    va multumesc pentru ajutor.

As dori doar sa stiu daca aceasta indemnizatie pentru al doilea copil poate fi mai mica de 600 lei, avand in vedere ca indemnizatia actuala este de 750 lei si 75 % din aceasta ar fi 562 lei?
    Indemnizatia nu va fi mai putin de 600 de lei/luna.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari