Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita dobrita's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.08.2013
    Postari in forum
    2

Indemnizatie -concediu pt cresterea copilului

Sunt in concediu pt cresterea copilului pana pe data de 15 feb 2014 Daca sunt insarcinata si tb sa nasc la sf lui mai 2014 mai pot beneficia de indemnizatie -concediu pt cresterea copilului pe o perioada de 2 ani? ce tb sa fac?

Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    Dobrita,eu din cate stiu treaba este asa in feb termini indemnizatia si ar trebuii sa te intorci la munca,ai mai multe variante iti iei concediu medical ,concediu fara plata sau mergi 1 luna la serv apoi la 8 luni de sarcina intri in prenatal apoi postnatal si indemnizatie 2 ani)).

Floricica Nou Venita dobrita's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.08.2013
    Postari in forum
    2
    am fost angajata pe o peroada determinata . din somaj se poate intra in prenatal apoi postnatal si indemnizatie 2 ani)).

Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    La sfarsitul actualului concediu de crestere, iti bagi un medical prelungit, pentru sarcina cu risc, din care sa intri apoi direct in prenatal si ai rezolvat-o. Altfel, e distanta mare de la 15 feb pana la sf lui mai si ai nevoie sa te intorci la munca si sa lucrezi vreo luna sau doua, depinde cand poti intra in prenatal. Daca nu ai loc de munca, cu o luna inainte de terminarea concediului, iti poti face actele pt somaj si din somaj intri in prenatal si asa mai departe. Alte variante nu ai.

Floricica Novice meprincipessa's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.06.2010
    Postari in forum
    344
    Dar cred ca-ti baga somajul imedeiat dupa terminarea celor 2 ani si cred ca e cel mai simplu mod de a rezolva problema. Daca ai avut contract pe perioada determinata, practic atunci cand expira contractul intri in somaj, deci tu poti fara probleme sa faci asta acum.

Floricica Senior carla24's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.04.2009
    Postari in forum
    3.005
    Puteti sa imi spuneti si mie cum mai e legea tot 2 variante sunt:
    1. 85% din salariu 2 ani plafon maxim 1200
    2. 85% din salariu 1 an plafon maxim 3400

Mersi

Floricica Novice meprincipessa's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.06.2010
    Postari in forum
    344
    da inca exista cele 2 variante

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari