Ultimele discutii din forum
  1. #1
    Floricica Nou Venita iasmina_ade's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.09.2011
    Postari in forum
    2

    Am dreptul la concediu prenatal?

    sunt angajata din mai 2010.....am lucrat pana in august 2011.....in martie 2011 am ramas in sarcinata...la 2 luni de sarcina nu am mai mers la lucru....mai pot intra in prenatal....daca imi platesc pana in ianuarie asigurarile.???

  2. #2
    Floricica Nou Venita iasmina_ade's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.09.2011
    Postari in forum
    2
    in mai am ramas insarcinata:))

  3. #3
    Floricica Senior claudia_claudia's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.09.2011
    Postari in forum
    3.178
    Din cate stiu eu,chear daca iti platesti tu,nu este impozabil si nu se ia in considerare in sarccina.Eu asa am auzit.cel mai bine ar fi sa te interesezi la fortele de munca.

  4. #4
    Floricica Novice denissuk's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.09.2011
    Postari in forum
    383
    in prenatal poti intra in functie de fostul angajator
    .. daca nu mai lucrezi atunci nu stiu ce sa iti spun

  5. #5
    Floricica Nou Venita sofia_l's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.05.2011
    Postari in forum
    55
    Citat Postat de iasmina_ade Vezi mesajul
    in mai am ramas insarcinata:))
    Sincer, eu nu inteleg cand ai ramas insarcinata. In martie, in mai sau in iunie - asta ca sa iasa socoteala cu august pana cand zici ca ai lucrat...?????

  6. #6
    Moderator Floricica Avansata Krisstina's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Citat Postat de iasmina_ade Vezi mesajul
    in mai am ramas insarcinata:))
    Pana iti aduci aminte cand ai ramas insarcinata, pot sa-ti spun ca ai dreptul la prenatal :))


    Concediul de maternitate se acorda femeilor care au cel putin o luna de stagiu de cotizare sau stagiu asimilat in ultimele 12 luni anterioare lunii de acordare a concediului medical de sarcina/lauzie.

    Femeile care pierd calitatea de asigurat si nu mai platesc contributia la bugetul asigurarilor sociale de stat beneficiaza de indemnizatia de maternitate daca nasc in termen de 9 luni de la data pierderii calitatii de asigurat (art. 23 alin. (2) din O.U.G. nr. 158/2005).

    (1) Asiguratele au dreptul la concedii pentru sarcină și lăuzie, pe o perioadă de 126 de zile calendaristice, perioadă în care beneficiază de indemnizație de maternitate.

    (2) De aceleași drepturi beneficiază și femeile care nu se mai află, din motive neimputabile lor, în una dintre situațiile prevăzute la art. 1 alin. (1), dacă nasc în termen de 9 luni de la data pierderii calității de asigurat. Faptul că pierderea calității de asigurat nu s-a produs din motive imputabile persoanei în cauză se dovedește cu acte oficiale eliberate de către angajatori sau asimilații acestora.

    (3) În situațiile prevăzute la alin. (2), baza de calcul a indemnizației de maternitate se constituie din media veniturilor lunare pe baza cărora s-a calculat contribuția pentru concedii și indemnizații, din ultimele 6 luni anterioare datei pierderii calității de asigurat, cu respectarea prevederilor art. 10.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari