Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita miri7's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.06.2013
    Postari in forum
    2

curiozitati sexuale

buna seara. ma adresez dvs deoarece sunt in stare de soc... am tot cautat pe internet insa nu sunt cu totul lamurita... am un baietel de 6 si 3 luni iar in aceasta dupa-amiaza a primit in vizita pe baietelul vecinilor mei... totul s-a intamplat foarte repede... eu stiam ca acest copil e mai nazdravan si auzind usa camerei unde erau inchizandu-se m-am indreptat spre ei... acel copil era cu pantalonii in jos iar al meu langa el...erau speriati amandoi...acel copil cu 1 an mai mare decat al meu se scarpina pe un picior invocand o mancarime, mintea atat de urat pt varsta lui... m-am asigurat inainte sa izbucnesc ca nu era nicio ciupitura/bubita... mintea... imi e usor sa recunosc o minciuna mai ales ca sunt profesor..am cerut explicatii .. baiatul meu deja incepuse sa planga de teama de a nu-l lovi/pedepsi... l-am dat afara pe celalalt... l-am asigurat pe fiul meu care plangea foarte rau ca nu i se va intampla nimic si ca vreau doar sa aflu cine a avut ideea...am uitat sa precizez ca tot fiul meu mi-a amintit ca acest copil mai incercase cu vreme in urma acelasi lucru... ca fiul meu sa-l sarute in zona intima...de data asta fiul meu oscila si nici acum nu sunt lamurita... cand imi spunea ca acela a avut grozava idee cand , culmea, ca al meu a avut-o ... mi-e groaza sa ma gandesc ca al meu, copil cu care comunicam, care traieste intr-un mediu civilizat ar putea avea aceste ganduri...am facut un consiliu de familie si i-am explicat gravitatea si rusinea unor asemenea fapte... mi se pare ca a fost usor traumatizat de socul de a-l fi gasit, de rusine dar si de teama...dilema mea insa este ca , sa presupunem ca de aceasta data ideea a apartinut fiului meu, fiul meu ar avea probleme de orientare sexuala sau a fost satisfacerea unei curiozitati avand in vedere ca demersul initiat de celalat cu ceva timp in urma a fost intrerupt ... sunt inca socata, efectiv aceasta este starea mea....avem chiar o viata de familie armonioasa, comunicam, ne respectam, ne iubim, nici nu poate fi vorba ca ar fi vazut la noi in casa asa ceva...astept raspunsul dvs.
    toate cele bune.

Floricica Nou Venita Conf.dr.Georgeta.Panisoara's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.01.2013
    Postari in forum
    7
    Este o problema dificila si trebuie sa o tratati ca atare. Asta deoarece reactia dumneavoastra poate sa complice lucrurile in loc sa le simplifice. In primul rand nu trebuie sa ii transmiteti celui mic stresul dumneavoastra, sa o vada ca o eroare si sa simta ca are - in continuare - toata increderea si tot sprijinul dumneavoastra. Faptul ca a oscilat intre a spune ca a fost ideea celuilalt si ca a fost ideea lui poate sa fie realitatea sau poate sa fie exprimarea sentimentului de vinovatie, poate sa presupuna ca incearca sa se autopedepseasca (in proprii ochi si in ochii dumneavoastra). O discutie calma cu el, la ceva timp dupa ce fenomenul s-a petrecut poate sa lamureasca lucrurile. Insa - vreau sa subliniez inca o data - acum nu este cazul si locul sa stabiliti vinovatii si sa cautati cauze. In acest moment este important sa linistiti lucrurile, sa pastrati controlul problemei (daca cel mic se simte presat prea tare el poate sa aiba o reactie extrema de tipul: (1) sa aiba probleme - acum si mai ales, mai tarziu - cu propria sexualitate (pe care o sa o considere o problema) sau (2) sa incerce sa re-experimenteze anumite aspecte dintr-un reactie de revolta la adresa dumneavoastra (si nu ca simte nevoia sa re-experimenteze). La aceasta varsta curiozitatea este mare (de obicei se petrece intre sexe opuse, dar nu obligatoriu) si sunt sanse foarte mari sa nu fie o problema de consistenta (in schimb, reactia dumneavoastra poate sa faca sa apara o problema atunci cand nu este cazul). Trebuie sa urmariti atent (dar nu intruziv) ce se intampla in continuare. O vizita la un psiholog este utila, dar nu imediat (sa nu fie vazuta ca un efect direct al situatiei intamplate). In acelasi timp este bine sa deveniti mai atenti la anturajul celui mic (celalalt poate a avut acces la material sexual si faptul ca micutul dvs. are un climat Ok acasa nu este suficient daca intra in contact cu persoane care provin din alt climat si care pot sa il faca sa isi puna intrebari la care nu are suficienta maturitate pentru a da raspunsuri).

Floricica Nou Venita miri7's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.06.2013
    Postari in forum
    2
    va multumesc, intre timp copilul meu l-a evitat complet fara sa-i spun eu sa o faca , cred ca si-a dat seama cat de important este sa stii sa-ti alegi partenerii de joaca.... nu am mai discutat de atunci nimic insa am fost f atenta si am vazut cum ii respinge pe cei care nu se poarta frumos cautand doar pe "copiii buni", cum ii numeste el...cred ca a fost o lectie pt el si cred ca faptul ca nu l-am pedepsit si ca am discutat impreuna si cu tati la masa rotunda in cadrul unui consiliu de fam chiar in acea zi a inteles ca suntem alaturi de el si ca vrem numai sa aiba o educatie aleasa si un comportament normal. inca o data va multumesc pt sfat.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari