Ultimele discutii din forum
    Floricica Senior miky2000's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.12.2007
    Postari in forum
    3.012
    As avea si eu nevoie de un sfat legat de comportamentul baietelului meu de 21 lunite. In general pot sa spun ca e destul de linistit,se joaca cu jucariile lui si interactioneaza la fel de bine cand participam si noi adultii. Asculta atunci cand i se spune ferm ca nu are voie sa faca un anumit lucru,aplauda dupa ce pune ceva la locul lui sau pleaca dintr-un loc "interzis"(retinand faptul ca este apreciat cand asculta) dar uneori se enerveaza atat de mult incat tipa si plange pana in pragul lesinului. In afara de asta se da capul de pereti,isi musca degetele sau se trage de par. Am incercat sa nu-i dam atentie atunci cand se comporta asa dar nu am putut pt ca reactiile lui ne-au speriat f rau iar impacandu-l in momentele acelea nu facem decat sa-i dam sansa sa ne manipuleze in felul lui,ceea ce nu ne-am dori.

Floricica Novice ioana_dinu2000's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.01.2010
    Postari in forum
    433
    ai dreptate, va manipuleaza, dar crezi ca exista o mamica in lumea aceasta care isi ignora copilul cand acesta plange pana in pragul lesinului... ?
    poate sa fie si de la rasfat, dar ai grija ca poate sa fie si de la rasfatul bunicilor, care ii fac totul pe plac, iar cum, voi nu faceti cum vrea el, sa aibe aceste reactii !

Floricica Nou Venita emineasca9's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.03.2010
    Postari in forum
    7
    MERGETI LA UN PSIHOLOG,VA POATE FI DE MARE AJUTOR.

Floricica Avansata anca munteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Ce anume il enerveaza atat de rau incat incepe sa se manifeste astfel? In prezenta cui se comporta asa? Ce reactie aveti cand incepe sa se enerveze?

Membru inregistrat la
    10.12.2007
    Postari in forum
    3.012
    De cele mai multe ori se manifesta astfel in prezenta mea(a mamei)dar s-a mai intamplat si fiind doar cu tati sau bunica. Nu exista un motiv anume -simplu fapt ca-i interzici sa faca ceva anume. Am observat,de curand ,ca incerca sa-si produca durere prin modalitatile amintite pt ca plansul sa fie cat mai real. Mai nou tipa. . . Tipa f tare. . . Fara sa se opreasca minute in sir.

Membru inregistrat la
    10.12.2007
    Postari in forum
    3.012
    Reactiile mele au fost cam diferite pt ca o data ce l-am pedepsit am facut tot posibilul sa ma mentin pe pozitie pana la capat dar in urma manifestarilor lui am cedat de multe ori neavand cum sa-l las sa se dea intr-una cu capul de pereti sau sa-si smulga parul.

Membru inregistrat la
    10.12.2007
    Postari in forum
    3.012
    iar pedeapsa -nu este deloc dura-este doar pus pt cateva minute in patut(loc pe care nu-l mai indrageste nici ca loc de joaca dar nici pt a dormi)

Floricica Avansata anca munteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Cuvintele cred ca sunt secretul. Interdictia este frustrata si pentru a reusi sa tolereze aceasta frustrare este nevoie de a anumita mediare, de un ajutor. La varsta lui, face trecerea intre a vrea orice, a prmi tot si a afla ce se poate si ce nu se poate. Este timpul sa incete regulile iar daca pana acum nu a avut unele, inseamna ca frustrarea lui este foarte mare atunci cand afla ca ele exista. Va rog sa luati un exemplu di lucrurile pe care i le-ati interzis si sa vedem impreuna ce se intampla intr-un caz concret. Copilul afla pe tot parcursul zilei tot felul de informatii despre lucrurile din jur. Lui i se spune ca focul arde sau ca este periculos sa se apropie de priza de fiecare data cand se iveste ocazia si nu doar in situatiile de iminent pericol. Astfel cand va ajunge intr-o astfel de situatie, isi va aminti ceea ce stie deja. Pe de alta parte si adultii sunt adesea ingrijorati, speriat cand interzic diferite lucruri iar starea lor emotionala se transmite copilului si se amplificand ducand la o adevarata criza de nervi. Lovitul si tipetele dispar de obice cand copilul reuseste sa vorbeasca si poate sa-si exprime frustrarea in cuvinte. Tot atu nci el invata sa ceara ceva in loc si sa caute altgceva decat ce este interzis pentru a-si satisface dorintele.

Membru inregistrat la
    10.12.2007
    Postari in forum
    3.012
    Inca de cand a inceput sa inteleaga anumite lucruri, i s-a explicat si interzis in acelasi timp sa faca ceea ce l-ar putea pune in pericol...asa cum ati spus (priza,foc,obiecte care l-ar putea rani etc)la fel si atunci cand devenea agresiv cu alti copii incercand sa-i loveasca sau sa nu le permita sa se joace cu jucariile lui.Chiar daca i s-a explicat ce se intampla in cazul in care...nu il opreste nimic sa faca ceea ce ii este interzis .tocmai atunci devine interesant lucrul acela.iar indiferenti nu avem cum sa fim pt ca isi poate face rau.
    Exemple sunt multe pt ca pe parcursul unei zile vrea sa faca o droaie de lucruri,sa se urec pe masa,sa umble in sertare, sa se aseze pe scaunul de la calc. si sa apese pe butoane,sa traga de monitor etc.De obicei tipa cand nu-l lasi sa faca ceea ce vrea iar atunci cand tipa este pedepsit si pus in patut si pt ca tipa si pt ca a facut un lucru pe care stia ca nu are voie sa-l faca ...si atunci se trage de par sau se da cu capul de patut sau perete.In opiniua sotului unul dintre motivele pt care face aceste lucruri este ca vrea sa ne arate ca se pedepseste singur pt a nu mai fi pedepsit de noi

Floricica Cu Vechime isaelena's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.11.2007
    Postari in forum
    6.011
    Buna seara, si noi ne confruntam fix cu aceiasi problema!
    Cand o iau pe Sara de langa priza de exemplu, si o cert, ea sa aseaza in fund si se da cu capul de pamant...sau daca ajunge in bucatarie, si umbla la butoanele de la arahaz, si o duc in alat camera se duce la usa si se da cucapul de usa...o data a avut 6 cucuie....nou ne este teama sa nu aibe ceva la cap, adica sa nu se afectat cumva in timpul acestor lovituri.
    Si daca o cert sau incerc sa ii explic sa nu se mai loveasca, ea face si mai rau! Nici nu stim cum sa mai procedam, si cum sa fac sa o dezvatam...dar nici sa facem tot ceea ce isi doreste eanu se poate, fiindca atunci se obisnuieste sa obtina orice!

Membru inregistrat la
    10.12.2007
    Postari in forum
    3.012
    elena, cred ca te ingrijorezi mai ales ca loviturile la cap sunt destul de periculoase.baietelul meu s-a smecherit in ultimul timp nu se mai loveste atat de tare...a trecut la faza cu tipatul.sa speram ca vom gasi impreuna un mod de a scapa de problema asta.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari