Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita corinagir's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.03.2010
    Postari in forum
    2
    Copilul meu de 9 ani si 10 luni este in clasa a iii-a si invata f. Bine ( are numai fb. Rar mai ia cate un b). Mai nou m-am confruntat cu o problema destul de grava ptr. Ca , pentru prima oara nu stiu cum sa procedez. Azi a venit de la scoala si i-a scris invatatoarea in carnet ca i-a luat punga de cipsuri unui coleg si a ascuns-o la el in banca , si mi-a mai spus ca nu e prima data cand se intampla asa ceva. Eu nu stiam de asa ceva pana acum. Mentionez ca este un copil cam nazdravan si incerc sa ii dau o educatie buna. Intradevar noi nu ii cumparam cipsuri deaorece ii fac rau ( este alegic: i se umfla mainile)si i-am explicat acest lucru. Nu stiu cum sa mai procedez , deoarece cu pedepse (fara tv , calc. Sau altceva) nu prea il mai afecteaza. Sa-l bat nu cred ca e o solutie. . .! ! ! Atunci ce sa mai fac. Are o conditie materiala foarte buna ( camera lui , primeste tot ce isi doreste ) dar degeaba. Va rog din suflet sa ma ajutati cu un sfat. Va multumesc mult

Guest
    pai,nu poti face altceva decat sa stai de vorba si sa-i explici ca, in primul rand ii fac rau acele chipsuri si pot avea efecte grave asupra sanatatii lui si in al doilea rand,gestul pe care l-a facut luand de la colegul sau nu-i demn de un baietel de varsta lui!

parerea mea,faptul ca ii sunt interzise anumite lucruri le face si mai tentante pentru el!incearca sal faci sa inteleaga...multa bafta!

Floricica Debutanta MJ forever's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.03.2010
    Postari in forum
    1.187
    Cu bataia nu vei rezolva niciodata nimic. Incearca sa gasesti pedepse care sa-l afecteze putin pe plan emotional. Daca fiu-meu face ceva prostie, genul de pedepse care le aplic sunt: n-are voie sa se joace pe GameBoy, DS sau wii, n-are voie sa vizioneze TV, nu se duce la sleepover, dar nici altcineva nu vine la el, intr-un an nu i-am facut party de ziua de nastere, in alt an nu l-am lasat sa mearga dupa bomboane de Haloween. Toate acestea l-au suparat pe moment, insa a inteles motivul pedepselor. La noi in familie se pune foarte mare accent pe comunicare, orice problema se discuta si am fost intotdeauna foarte deschisa fata de copil.
    In alta ordine de idei, ai mentionat cum ca copilul tau a fi alergic la chipsuri, insa alti copii din clasa duc asa ceva la scoala. Chestia aceasta mi se pare foarte deplasata. Primul lucru care ar trebui sa-l faca un profesor la inceput de an scolar este sa se intereseze de alergiile copiilor din clasa. In caz ca exista copii alergici la anumite alimente, ar trebui sa trimita scrisoare tuturor parintilor, prin care sa interzica aducerea la scoala a acelor alimente periculoase. In caz ca nu s-a facut asa ceva, tu ca parinte ar trebui sa iei scoala la raspundere pt punerea in pericol a copilului tau.

Floricica Nou Venita corinagir's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.03.2010
    Postari in forum
    2
    Iti multumesc mult ptr. Raspuns. Exact acest lucru m-a suparat si pe mine ( faptul ca le permite la scoala cu cipsuri , stiind ca al meu e alergic). Voi comunica mult mai mult cu el , poate asa va intelege.

Floricica Avansata anca munteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Ati descris situatia, ce v-a spus invatatoarea dar nu si ce spune copilul despre aceste lucruri. El ce gandeste si ce simte in legatuura cu alergia sa si cu restrictia impusa? Ce spune despre cele intamplate? Eu cred ca ajutorul lui este cel mai important in gasirea unei solutii pentru ca el este cel care a facut gestul si care stie ce a simtit.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari