Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata anca munteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Adesea ne intalnim cu aceasta alegere pe care femeile vor sa o faca. Imposibila alegere si totusi…De ce majoritatea dintre ele ajung la a-si pune aceasta intrebare?

Poate pentru ca la un moment dat simt ca timpul nu le ajunge, ca nu pot sa-l imparta intre copilul pe care si-l doresc si cariera pe care vor s-o aiba...Multe dintre ele considera ca perioada sarcinii sau cea in care vor sta acasa cu bebelusul sunt perioade "pierdute" din punct de vedere profesional. Este asadar posibil sa fii mama si sa ai o viata profesionala care sa te multumeasca ?

Alegerea mamicii: cariera sau copil?

Iata doar cateva intrebari la care vrem sa raspundem intr-o discutie in direct luni 16 Iunie, intre orele 20-23.

Va astept!

Anca Munteanu

Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Buna seara si bine v-am gasit la o noua discutie care sper sa fie de interes pentru voi fiind vorba despre o problema prezenta la un moment dat in viata fiecarei femei.
    Sigur ca unele dintre noi o rezolva cu usurinta, pentru altele insa ea da batai de cap.
    Multe tinere mamici se plang ca nu mai au timp pentru o dezvoltare profesionala atata timp cat copilul este mic. Altele incearca sa aloce etape succesive din viata lor maternitatii si carierei. Voi ce parere aveti? ce experiente aveti?
    Pana la ora 23, va astept in direct pentru a discuta aceste aspecte.

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Buna seara,

Dragele mele, sunt convinsa ca, asa cum ati putut citi in articol, in viata oricarei mamici, vine momentul in care trebuie sa aleaga, cel putin pentru moment, intre cariera si copil. Si cred ca aceasta alegere incepe cu momentul in care, ea decide ca vrea sa aiba un copil, pentru ca atunci cred ca intelege ce inseamna un copil cu tot cu bucurii si responsabilitati.
    Astept cu nerabdare sa citesc opiniile voastre, mamici si mamici in devenire

cristina elena
    Guest
    Buna seara va spun si eu
    Eu am ales "copil", e drept ca nici nu am o cariera care sa-mi faca grea alegerea.
    Nu mi-am dorit niciodata sa fac "cariera" cu tot ce presupune acest lucru. Ma multumesc cu locul de munca pe care il am in prezent si vreau sa ma bucur cat de mult posibil de meseria de mama.
    Din pacate mi s-a terminat deja concediul de ingrijire a copilului si am intrat recent in campul muncii
    Avem sfarsiturile de saptamana libere, de asta imi si place acest loc de munca, am program doar de luni pana vineri.
    Copilasii sunt prioritari serviciului.

Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Buna seara Elena,
    Intr-adevar pentru tine a fost o decizie asumata de la inceput si in favoarea mamicii din tine si nu a profesiei sau carierei. Totusi, sigur ai auzit despre aceste \"alegeri\", pe care multe femei ajung in situatia de a le face si care duc inevitabil la frustrari. Parerea ta este ca poate fi imbinata maternitatea cu profesia sau ca se exclud?

Floricica Veterana Vizitator's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    buna tuturor,
    cariera mea sunt copiii si pt ca mi-au fost intotdeauna asa de dragi am ales sa fac pedagogicul . in primul an am esuat asa ca am facut un an de chimie biologie si am dat din nou. am intrat printre ultimele dar am reusit. am lucrat 6 ani in nvatamant apoi am venit aici ca dadaca si acum sunt dadaca propiilor mele fetite.

Floricica Nou Venita carmenpaula's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.06.2008
    Postari in forum
    45
    Eu sunt in faza in care nu dorm noaptea punandu-mi aceasta problema.Pana la 37 de ani am ales cariera...acum implinesc 38 si am un bebelus de 4 luni si jumatate.
    Am o problema mare..mi-i se ofera un job nou,foarte bun...ce fac? Imi este teama sa accept, deoarece in meseria mea se munceste 10 ore pe zi, uneori si in week-end, in stress si oboseala..reversul este ca material esti recompensat, apoi profesional te simti \"important\"..etc...
    Imi e teama pt bebe, nu numai ca ar putea fi afectat fizic, mai ales emotional si afectiv...asta este cea mai mare teama a mea..am impresia ca bebelusii pe langa lapte se hranesc cu dragostea si cu afectiunea..cu atentia pe care le-o acordam...
    Si apoi mai am problema majora ca nu am o mama, o ruda in care sa am incredere sa-i acord grija bebelusului meu
    Mai am o problema de comportament..oricum nu sunt "in regula" deoarece sufar de sindromul "grija excesiva" fata de bebe...in fiecare clipa vad pericole care il pasc daca nu sunt cu ochii pe el....cum sa ma relaxez stiind ca altcineva il pazeste,il hraneste, il alinta,...si nu eu?

cristina elena
    Guest
    Ce sa zic?! Depinde cat de mult isi doreste femeia, adica in ce procent isi doreste sa fie mama si in ce procent isi doreste sa fie o femeie implinita in domeniul profesiei.
    La mine n-a fost niciodata asta o alegere grea pentru ca sunt mai comoda de felul meu si nu am avut vise de marire in functie/de avansare

Floricica Veterana Vizitator's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    depinde si de felul carieirei. uneori cele doua meserii se imbina bine dar cand se ajunge la faza ca alta femeie iti creste copilul atunci nu mi se mai pare normal

Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Buna seara si bine ai venit!
    Este foarte adevarat ca bebelusii se hranesc cu dragoste. Tocmai de aceea incercam sa discutam daca o femeie se poate "imparti" atat ca timp fizic cat si ca energie intre copilul ei si profesie.
    Timpul petrecut cu bebelusul este important, mai ales in primul an de viata dar si mai importanta este starea mamei lui. Daca mama lui este obosita, enervata asta are repercursiuni negative asupra dezvoltarii psiho-afective a copilului. Dar si daca regreta ca nu poate sa-si continue cariera si se simte frustrata, neimplinita sau plictisindu-se acasa, nu e mai bine pentru micut.

Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Da Adela, unele meserii sunt mai usor de "armonizat" cu maternitatea iar unele servicii mai flexibile decat altele. Cele cu program part-time sau meseriile liberale in care se lucreaza cu propriul program sau chiar acasa nu pun probleme atat de mari.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari