Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata anca munteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305

Indubitabil ca bebelusul isi iubeste mama doar ca singura indoiala este in privinta verbului "a iubi"...Iubirea se manifesta in diferite feluri si adesea vorbim despre o iubire fraterna, o iubire parinteasca, colegiala, prieteneasca, sexuala.

• Ce fel de iubire simte bebelusul pentru mama sa pe care o cauta dupa miros din primele ore?
    • Cum reusesc bebelusii sa-si recunoasca mama din cateva sute de mame?
    • Ce se intampla cand mama nu poate fi gasita, care este soarta acelui bebelus?
    • De la cine invata bebelusul sa-si arate iubirea?

Atasamentul in relatia mama-bebelus

Iata doar cateva intrebari la care vrem sa raspundem intr-o discutie in direct luni 9 iunie, intre orele 20-23. Va astept!

Anca Munteanu

Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Buna seara si bine v-am gasit la o noua discutie, de data aceasta despre atasamentul dintre mama si bebelusul ei. Experientele voastre, ale celor care sunteti deja mamici vor fi de mare folos tuturor celor ce vor citi aceasta discutie.

Floricica Debutanta bebelaa's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.10.2007
    Postari in forum
    957
    Buna seara tuturor! Bine v-am gasit si eu la o noua discutie! Se pare ca avem bebei fotbalisti in aceasta seara, insa acum asteptam sa discutam alaturi de voi despre legatura dintre mama si bebelus.

Va asteptam! [floare galbena]

Floricica Debutanta bebelaa's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.10.2007
    Postari in forum
    957
    Draga Anca, mamicile vad ca au ales o discutie foarte interesanta si sensibila si anume relatia dintre mama si bebelus. le asteptam la povesti sau cu intrebari, stiu ca am deschis si eu recent o discutie pe forum cu privire la acest subiect.

Aceasta iubire de care precizezi in intrebarile de mai sus o putem intelege ca pe instinct? Sau este o altfel de iubire? Voi ce ziceti?

Floricica Nou Venita macoveimonica's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.03.2006
    Postari in forum
    99
    Eu doresc sa aflu mai multe despre relatia care se stabileste intre mama si copil in cazul nasterii prin cezariana. Am citit ca in acest caz relatia stransa dintre cei doi se realizeaza mai tarziu, nu imediat asa cum este in cazul naterii naturale. Personal am trecut prin aceasta experienta, fiind la primul copil, nu am avut insa un reper de comparatie. Eu am perceput dragostea pentru copilul meu cand l-am luat in brate pentru prima oara (e adevarat ca nu l-am putut lua in brate decat a doua zi dupa nastere). Nu a fost insa vorba de o intensificare a relatiei in timp, ci sentimentele s-au manifestat chiar atunci.

Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Sigu ca termenul provine in etologie si s-a vorbit despre atasamentul mamei fata de puiul ei la multe specii, nu doar la om. Putem vorbi de un instinc materm care se manifesta in multe moduri, prin atasament, alaptat, ocrotit etc

Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Este adevarat ca exista teorii care sustin ca nasterea prin cezariana impiedica producerea atasamentului, tocami din pricina intarzierii momentului in care mama si bebelusul sunt impreuna. In alte tari, se merge catre a aseza bebelusul pe pieptul mamei sale imediat dupa nastere. Un progres au fost cezarienele fara anestezie totala in care mama este treaza si poate vedea bebelusul, atinge si alapta mult mai repede. Sigur ca in cazul cezarienei si lactatia intarzie deci momentul primului supt. Insa nu cred ca la om exista diferente notabile intre mamele care nasc intr-un fel sau in altul.

Moderator Floricica Senior wondermom's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.04.2008
    Postari in forum
    3.355
    Buna seara,

Intru si eu in discutie... eu revars foarte multa dragoste asupra bebelusului... am mai spus si la alt topic... ador sa il tin la piept, sa ii dau san, sa il tin in brate, sa stau cu el... asta cu siguranta este nevoia mea... intrebarea este daca bebelusul va fi afectat de posesivitatea mea sau este benefica (el avand nevoie de multa afectiune)... ma duc sa il culc pe Matei si revin...

Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Daca este nevoia ta si iti dai seama de asta este un lucru important. Singurul neajuns ar putea fi pentru el ca nu ii vei da voie sa devina independent si ca-l vei tine mereu lipit de tine. daca asa vor sta lucrurile desi daca esti constienta de nevoia ta de a-l tine apropae probabil ca vei reusi sa te controlezi si sa-i dai libertaea de care are nevoie.

Moderator Floricica Senior wondermom's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.04.2008
    Postari in forum
    3.355
    am revenit... multumesc pentru raspuns... intr-adevar independenta lui (viitoare) ma sperie foarte tare... faptul ca acum are nevoie de mine, si pe masura ce creste va avea din ce in ce mai putina nevoie de mine... uneori spun ca il tin in brate acum cat pot de mult pentru ca in curand va spune ca nu vrea in brate pentru ca e prea mare...

Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Ce anume te sperie la independenta lui viitoare? Sigur ca pe masura ce creste un copil reuseste sa se descurce singur si nu mai este neajutorat ca un bebelus a carui viata depinde de mama sa.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari