Ultimele discutii din forum
    Floricica Debutanta bebelaa's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.10.2007
    Postari in forum
    957
    Revenind la cea de-a doua mea dilema, in special ca vine vara, mare, plaja, soare, piscina si trebuie sa fim pregatite din timp:

Cum ne alegem costumul de baie cand suntem gravidute? Exista o regula generala sau tine de fiecare format al burticii? Cum alegem culoarea? Alegem doua piese sau doar una?

Eu propun sa avem si poze cu burtici cu costume daca cineva isi face curaj, eu astept cu nerabdare, curiozitatea asta a mea bate-o vina

Moderator Floricica Nou Venita ralucaonescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.04.2009
    Postari in forum
    58
    Uite ..special pentru acest subiect am postat cateva poze in album ..cu costume de baie intregi, 2 piese..

Nu stiu daca exista vreo regula despre a ne alege un costum de baie...cu atat mai mult culoarea..inainte de asta trebuie sa avem in minte locul unde mergem
    1.piscina - recomandat costumul intreg
    2.la mare - recomandate amandoua, depinde de preferinte sau,dupa cum o sa vedeti si in album, mai exista varianta de chilot si maiou special concepute pt mare sau piscina

Atentie ! nu ne expunem la soare, decat cum ne spune dom doctor si daca avem voie !

Costumul de baie pt graviduta trebuie sa fie confortabil si din material foarte fin,avand in vedere ca este asezat direct pe piele...costumele intregi de la Faire Dodo Maternity au niste pense laterale care sa permita burticii sa stea confortabil si pe masura ce creste sa nu incomodeze...cele din 2 piese au chilotul in fata rascroit mai mult, astfel incat sa nu fie nimic pe burtica, ci doar dedesubtul ei, fara sa incomodeze...

Culoarea?...dupa preferinte,as zice...eu spun ca pt piscina ar merge si o culoare mai inchisa,insa pt mare nicidecum...doar culori deschise!..acum sa mai lasam tendintele si sa ne gandim si la practicitatea unui lucru...cum e sa stai la 40 grade imbracata in negru???

Floricica Cu Vechime cristeepas's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.11.2007
    Postari in forum
    6.010
    indraznesc eu sa-mi "scot burtica la soare"... culoarea costumului nu m-a incantat f tare, dar era f confortabil si singura optiune in mom in care l-am cumparat

ps. aveam 5 luni de sarcina

Membru inregistrat la
    03.10.2007
    Postari in forum
    957
    hehe asa e, desi sa stii ca mereu sunt tentata sa imi iau costum negru, mereu ajung sa-mi iau o culoare deschisa.

cristina, felicitari pentru curaj! ce burtica frumoasa aveai [floare galbena]

stii, chiar ma bucur ca exista costume de baie speciale pentru burtici, multa vreme am avut senzatia ca trebuie doar sa ti iei un costum mai MARE si ca nu exista nimic destinat special gravidutele. treaba cu pensele e minunata!

Floricica Cu Vechime cristeepas's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.11.2007
    Postari in forum
    6.010
    al meu pe laterale are siret si se justeaza pe masura ce burtica creste

Membru inregistrat la
    03.10.2007
    Postari in forum
    957
    Ah, super!! Si sa stii ca mie imi place si culoare

Floricica Debutanta adrianarenata's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.09.2008
    Postari in forum
    999
    cand eram insarcinata in 4 luni am fost la mare dar pt ca burtica nici nu se observa am purtat un costum normal din 2 piese negru cu 3 fluturasi aplicati mov.

Membru inregistrat la
    13.04.2009
    Postari in forum
    58
    Poze noi cu burtici la soare???
    Cat am fost la mare am vazut o multime de gravidute cu burticile la plaja...la ore total nepotrivite...si cu burtica in cel mai mare soare!!!
    voi?

Floricica Nou Venita alina_ing3rasha's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.03.2010
    Postari in forum
    6
    oare as putea sa ma duc la mare in luna a-8-a?adica in mai???
    ce parere aveti?as vrea sa st dc mai e cineva in situatia mea

Membru inregistrat la
    13.04.2009
    Postari in forum
    58
    Alina, cel mai bine este sa vorbesti cu doctorul tau si el iti va da sfatul cel mai potrivit! In luna a 8a eu as sta mai mult pe langa casuta! Si asa am si facut la prima sarcina. .

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari