Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita VeronicaVlc's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.03.2015
    Postari in forum
    1

Copil foarte speriat

Buna ziua! Ma numesc Veronica si am un copil de 1an si 3 luni. Problema este ca atunci cand cineva se apropie de el (sa il vada, sa il mangaie, sa se joace, sa il ia in brate), incepe sa tipe, sa o ia la fuga si sa planga. Este foarte bland si ascultator. Vreau sa mentionez ca de la 6 luni, l-am dus la intalniri, la gradinita, cu alte mamici si copii, tocmai in ideea sa se obisnuiasca. Nu stiu daca este o situatie des intalnita, dar eu nu am vazut asta la nici un alt copil.
    Sper ca ma puteti ajuta cu vreo informatie sau vreun sfat. Daca mai aveti nevoie de alte detalii, vi le pot da.
    Multumesc!

Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Veronica, e clar ca nu ii place sa interactioneze cu strainii. Daca nu ii place, nu il forta, problema nu e a lui, e a celor care vor sa il ia in brate - ce treaba ai sa iei in brate sau sa pupi copilul altuia? Doar nu e un obiect sau un animal de casa, sa te duci sa pui mana pe el cand ai chef. Cum ar fi sa inceapa sa vina lumea la tine si sa te oblige sa interactionezisi si sa "faci frumos" daca tu nu vrei asta? Sa vina sa te pupe sau sa te ia in brate ca le place de tine ca esti tu draguta? Lasa-l sa isi stabileasca singur spatiul personal, nu sa i-l stabileasca altii.

Floricica Avansata blue65's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.10.2006
    Postari in forum
    2.061
    Sa inteleg ca nu accepta sa socializeze nici asa...de la distanta? Acum, in privinta atingerilor nu cred ca e o mare problema...nu ii place si gata; poate e prea atasat copilul de tine sau de familie...sau poate a fost facuta vreo gluma de genul "te las aici", "te dau" etc...si a prins frica de straini.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari