Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita faraway's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.07.2008
    Postari in forum
    2
    Buna ziua tuturor!

Desi vizitez acest site de ceva timp, este pentru prima data cand va scriu. Sunt framantata de cateva intrebari la care nu gasesc raspunsuri si ma gandesc ca poate le voi gasi cu ajutorul vostru. Ca sa trec la subiect, sunt insarcinata[gravi], sotul meu locuiste in strainatate si am posibilitatea de a naste acolo(cu atat mai mult ca sunt la prima sarcina si am auzit ca maternitatile din Romania nu sunt asa primitoare). Daca nasc in afara tarii pot beneficia de toate drepturile pe care le are orice romanca ce naste? Care va fi procedura de inregistrare a copilului, in conditiile in care am inteles ca in tara tb inregistrat in 15 zile de la nastere, iar noi, banuiesc, nu vom putea calatori asa devreme?

Va multumesc!

Floricica Avansata loreley's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.06.2008
    Postari in forum
    1.317
    buna si bine ai venit!nu e nici o problema daca nasti afara,important e sa ai asigurare ca daca nu platesti si nu e deloc putin,iar in ceea ce priveste inregistrarea te duci la ambasada si te rezolva.eu am fost cand copilul avea 3 luni si am scos certificat de nastere si odata cu el te inregistreaza ambasada automat in RO.beneficiezi si de alocatie(de 2mil.pe 2 ani)sarcina usoara si bafta multa.

Floricica Nou Venita faraway's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.07.2008
    Postari in forum
    2
    Merci mult de raspuns. Mai prind putin curaj. Asigurare am in tara respectiva, Elvetia, pt ca stau aici de aproape un an......in Ro mi-am luat concediu fara plata(avand insa toate taxele platite la zi...carte de munca, sanatate). Iar bebele a venit tocmai la timp ....sa-mi permita sa trec din concediu fara plata in cel de maternitate si apoi in cel de crestere a copilului. Sa speram ca va fi si posibil si voi avea sansa de a naste intr-un loc mai bun, unde esti respectat.
    Un week-end cat mai placut tuturor!

Floricica Nou Venita viitoaremamica's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.05.2008
    Postari in forum
    13
    buna, si eu am nascut in afara tarii pentru ca locuim momentan in Italia, dar ai la dispoztie 6 luni din momentul nasterii sa mergi la primaria din orasul unde ai domiciliul in cartea de identitate si sa depui documentele pentru obtinerea certificatul romanesc. Daca ambii parinti sunt cetateni romani documentele sunt: certificatul (extras) de nastere al copilului cu apostila de la prefectura localitatii unde locuiti in Elvetia, copii dupa certificatul de casatorie si cartile de identitate. Dar dureaza cel putin 3 luni ca Primaria trimite actele la Bucuresti unde sunt transcrise si returnate la Primarie si apoi Primaria va emite Certificatul de nastere romaesc..... E UN ADEVARAT TAM-TAM, dar asta e tara noastra..... bafta!

Floricica Avansata loreley's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.06.2008
    Postari in forum
    1.317
    Si eu am facut acest certificat si a durat doar o saptamana nici de cum trei luni,acum depinde de fiecare tara,de politica ei

Floricica Nou Venita aliscami79's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.12.2008
    Postari in forum
    13
    Buna...ai putea sa-mi spui concret cum ai facut?! Toti pasii. Multumesc!

Floricica Veterana 4printi's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.06.2008
    Postari in forum
    11.233
    buna.te rog frumos spunemi si mie daca in 6 luni nu ai facut certificat ro nu mai poti dupa aceea?mersi mult

Floricica Nou Venita cristina_elena1983's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.12.2009
    Postari in forum
    73
    buna fetelor.a nascut cineva prin operatie de cezariana in spania??

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari