Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita rebelicsa's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.08.2007
    Postari in forum
    201
    De citit am tot citit, as dori sa-mi impartasiti din experientele voastre, mai ales ale celor care ati nascut natural, normal, pe cale vaginala, fara a avea o nastere indusa. Cum ati descrie acele prime contractii, neregulate, acele crampe, dureri de mijloc etc... sa le identific si eu mai usor.

Membru inregistrat la
    16.08.2007
    Postari in forum
    201
    nu zice nimeni nimic??? eu chiar am nevoie de pareri, aici, pls...

Floricica Avansata laurac's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.07.2007
    Postari in forum
    1.405
    Rebelicsa, sa stii ca (viitoarele) mamici au cam postat ce si cum simteau la Discutii zilnice. Presiuni, greturi, contractii... gasesti de toate acolo. Fiecare dintre fete a tinut sa impartaseasca propria experienta (aproape) in direct. POate daca incerci sa citesti... Mai poti intra la Povestea nasterii. si acolo stiu ca au mai povestit fetele. Dar mult mai proapete mi s-au parut impresiile de la Discutii.

Membru inregistrat la
    16.08.2007
    Postari in forum
    201
    saru'mana pt pont... voi cauta ca prea sunt in ceatza..

Floricica Avansata camelia_op's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.12.2006
    Postari in forum
    2.333
    Rebelicsa cat mai ai pana nasti. Oricum stai linistita ca atunci cand vine momentul o sa stii sigur. Nu este un stas cum se simt contractiile, la unele sunt mai dureroase, la altele nu, unele pierd dopul gelatinos inainte, sau se rupe apa. Eu iti spun cum a fost la mine. Eu aveam contractii nedureroase foarte multe cam de cand a inceput sa miste bebe, insa cu o zi inainte sa nasc au inceput sa fie dureroase si tot mai dureroase. Pe mine m-au tinut mult si nu ma dilatam aproape deloc. Dupa vreo 12 ore de contractii, cand am ajuns la spital aveam dilatatie doar 1. Apoi au inceput tot mai puternice si mai dese, am inceput sa pierd si dopul gelatinos si dilatatie abia aveam 3. Doar dupa ce mi-a facut epidurala mi s-a rupt apa imediat si m-am dilatat complet in vreo 2 ore, iar de nascut am nascut foarte usor. Durerile din timpul travaliului au fost mai mari si de lunga durata. Si degeaba citisem eu cum o sa fie ca nu a fost deloc asa, am avut contractii dese si puternice ca la o nastere indusa. Si cel mai dureros, ca sa zic asa, era o apasare acolo jos pe care chiar numai atunci am simtit-o.
    Sper ca ai inteles cat de cat, asta a fost experienta mea. Sa ai o nastere usoara si un bebe sanatos, ca o sa uiti toate durerile cand o sa-l vezi.

Membru inregistrat la
    16.08.2007
    Postari in forum
    201
    uff... deci mai am... speram si eu sa ma apropii de momentul nasterii... oricum miercuri merg la control sa vedem ce si cum e... multumesc pt ca mi-ai impartasit experienta ta si pentru urari, de asemenea. sa-ti traiasca bebelina si sa creasca frumos! sanatate!

cristina elena
    Guest
    Rebelicsa uite intra pe acest link si o sa gasesti ce te intereseaza.

http://www.copilul.ro/t_Simptome_ce_anunta_nasterea_2568_124_2.html

Nastere usoara iti doresc

Membru inregistrat la
    16.08.2007
    Postari in forum
    201
    multumesc mult!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari