Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime redroserou's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.08.2007
    Postari in forum
    7.114
    Daca nu deranjez prea mult as mai avea o intrebare.

Ce puteti sa-mi spuneti despre vaccinul Infarix ptr 2 luni si aici ma refer la chestia ca sora mea are un baietel de 2 luni si trebuie sa faca vaccinul de 2 luni: Infarix.

I s-a spus ca e o campanie si fac niste teste sa le spunem asa, ca in cazul administrarii acestui vaccin sa fie administrat la 6 ore doza de nurofen si apoi iar dupa nu stiu cate ore...spunand ca se presupune ca la copii carora li s-a administrat nurofen se dezvolta anticorpii mai repede sau ceva de genul asta.

Se studiaza am inteles pe un cerc de copii de 2 luni care fac vaccinul si nu primesc nurofen si pe altii care fac acelasi vaccin dar primesc nurofen, li se ia sange la acestia din urma inainte si la nu stiu ce interval ptr a demonstra ca este mai bine asa...cu administrare de nurofen dupa o schema clara.

In speranta ca ati inteles ce vreau sa spun , va rog sa-mi dati un sfat, o idee...ce e mai bine sa facem, sa acceptam asta sau nu (i s-a dat un formular sa-l semneze ca e deacord), ii poate dauna la copil daca acceptam sa primim nurofen dupa o schema data de med de fam, ma gandesc sa nu fim noi cobai cu copilul nostru...sau sa facem infarix si atata tot.
    Multumesc!

Floricica Nou Venita Dr.Oana.Barbu's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.06.2011
    Postari in forum
    30
    Citat Postat de redroserou Vezi mesajul
    Daca nu deranjez prea mult as mai avea o intrebare.

Ce puteti sa-mi spuneti despre vaccinul Infarix ptr 2 luni si aici ma refer la chestia ca sora mea are un baietel de 2 luni si trebuie sa faca vaccinul de 2 luni: Infarix.

I s-a spus ca e o campanie si fac niste teste sa le spunem asa, ca in cazul administrarii acestui vaccin sa fie administrat la 6 ore doza de nurofen si apoi iar dupa nu stiu cate ore...spunand ca se presupune ca la copii carora li s-a administrat nurofen se dezvolta anticorpii mai repede sau ceva de genul asta.

Se studiaza am inteles pe un cerc de copii de 2 luni care fac vaccinul si nu primesc nurofen si pe altii care fac acelasi vaccin dar primesc nurofen, li se ia sange la acestia din urma inainte si la nu stiu ce interval ptr a demonstra ca este mai bine asa...cu administrare de nurofen dupa o schema clara.

In speranta ca ati inteles ce vreau sa spun , va rog sa-mi dati un sfat, o idee...ce e mai bine sa facem, sa acceptam asta sau nu (i s-a dat un formular sa-l semneze ca e deacord), ii poate dauna la copil daca acceptam sa primim nurofen dupa o schema data de med de fam, ma gandesc sa nu fim noi cobai cu copilul nostru...sau sa facem infarix si atata tot.
    Multumesc!
    Buna ziua,
    Nu stiu despre aceasta campanie.
    Dar va spun ca, in prezent, nu se mai recomanda administarea profilactica a antitermicelor dupa vaccinare,ci doar daca temperatura rectala trece de 38,5. Administrarea profilactica scade producerea de anticorpi postvaccinare.
    Sper ca raspunsul va este de folos.

Floricica Cu Vechime redroserou's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.08.2007
    Postari in forum
    7.114
    Citat Postat de Dr.Oana.Barbu Vezi mesajul
    Buna ziua,
    Nu stiu despre aceasta campanie.
    Dar va spun ca, in prezent, nu se mai recomanda administarea profilactica a antitermicelor dupa vaccinare,ci doar daca temperatura rectala trece de 38,5. Administrarea profilactica scade producerea de anticorpi postvaccinare.
    Sper ca raspunsul va este de folos.
    Imi este foarte util raspunsul dvs si am incredere ca este decizia buna: fara antiterminc profilactic...
    Va multumesc!

Floricica Senior danuk's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2008
    Postari in forum
    2.665
    Buna ziua,

Fetita mea are 2 luni si jumatate si o culc noaptea, pe burtica. Procedez corect?
    Stiu ca nu este bine sa fac diferite comparatii cu alti copii...sunt bebelusi de varsta ei care se intorc de pe fata pe spate si invers, ea inca nu este capabila sa faca asta. Iti tine capul, isi ridica piciorusele la 90 de grade, ia bine in greutate, rade destul de des si uneori gangureste...credeti ca ar trebui sa imi fac griji in legatura cu mobilitatea ei?
    Multumesc!
    Modificata de danuk; 21.08.2011 la 18:00:27.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari