Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    As mai avea o intrebare. Ce influenteaza scorul APGAR? Stiu care este semnificatia scorului APGAR, cum anume se obtine insa as vrea sa stiu ce rol are acest scor in viata copilului mai tarziu, pentru ca am observat ca ori de cate ori am mers la medic, pe langa greutatea pe care a avut-o la nastere si inaltimea, am fost intrebata si ce scor APGAR a obtinut la nastere baietelul meu.

Am nascut prin cezariana si nota pe care neonatologul i-a dat-o la nastere a fost 8, motivand ca este nota maxima pe care o acorda la nasterile prin cezariana. Eu tot prin cezariana am fost nascuta, la aproape 37 de saptamani si am primit APGAR 9, iar o alta prietena a nascut tot prin cezariana si a primit APGAR 10.

Floricica Nou Venita Dr.Oana.Barbu's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.06.2011
    Postari in forum
    30
    Citat Postat de gabitzza Vezi mesajul
    As mai avea o intrebare. Ce influenteaza scorul APGAR? Stiu care este semnificatia scorului APGAR, cum anume se obtine insa as vrea sa stiu ce rol are acest scor in viata copilului mai tarziu, pentru ca am observat ca ori de cate ori am mers la medic, pe langa greutatea pe care a avut-o la nastere si inaltimea, am fost intrebata si ce scor APGAR a obtinut la nastere baietelul meu.

Am nascut prin cezariana si nota pe care neonatologul i-a dat-o la nastere a fost 8, motivand ca este nota maxima pe care o acorda la nasterile prin cezariana. Eu tot prin cezariana am fost nascuta, la aproape 37 de saptamani si am primit APGAR 9, iar o alta prietena a nascut tot prin cezariana si a primit APGAR 10.
    Buna seara,
    Scorul Apgar este un indicator al adaptarii nou-nascutului la viata extrauterina.El ofera indicii pediatrului asupra necesitatii sau nu a manevrelor de resuscitare imediat dupa nastere. Este invers proportional cu riscul de mortalitate in perioada neonatala (primele 4 sapt). De asemenea un scor Apgar mic se asociaza cu tulburari neurologice dupa varsta de 1 an.
    Intr-adevar la cezariana nota maxima este 9,dar trebuie sa recunoastem ca si in aceste conditii se nasc multi copii de 10.

Floricica Novice daniela37's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.05.2011
    Postari in forum
    556
    Multumesc pentru raspuns. Cam inainte cu o luna de a naste, am facut o infectie urinara pentru care nu am facut tratament deoarece sunt alergica la multe antibiotice, inclusiv la cele pe care puteam sa le iau in sarcina.
    Poate aceasta infectie a fost cauza...

Citat Postat de Dr.Oana.Barbu Vezi mesajul
    Buna seara!
    Anemie la nou-nascut presupune la nou-nascutul la termen o valoare a hemoglobinei <13,5 g/dl si a hematocritului <40%, iar la prematur hemoglobina<12g/dl, respectiv hematocrit<38%.
    Cauzele sunt:
    -pierderi de sange: cauze obstetricale (placenta praevia, dezlipire de placenta,hematom retroplacentar,lezarea placentei in cursul operatiei cezariene, ruptura cordonului ombilical etc), sangerare masiva in perioada neonatala in cadrul unor sindroame hemoragice sau secundare traumatismului obstetrical (hemoragii intracerebrale, colectiile sangvinolente de la nivelul scalpului, ruptura de ficat, splina, etc), recoltarile repetate de sange pentru analize de laborator,in special la prematurii mici, mai rar: transfuzie feto-materna(din cauza unor malformatii placentare trece sangele de la fat la mama, transfuzie intre gemeni (intrauterin) etc.
    -prin procese de hemoliza (distructia hematiilor)-prin mecanisme imune, in cazul unor infectii bacteriene sau virale intrauterine, anomalii genetice ale hematiilor
    -prin insuficienta productiei-in cadrul unor infectii, in cazul administrarii anumitor medicamente mamei etc.
    In cazul d-voastra poate fi vorba de o anemie prin pierdere de sange , dar datele oferite sunt destul de putine. Depinde ce valori au avut hemoglobina, hematocritul, reticulocitele,bilirubinele, daca s-au exclus eventuale hemoragii la fetita si cum a evoluat ulterior.

Membru inregistrat la
    02.05.2011
    Postari in forum
    556
    Doamna doctor, am si eu cateva intrebari legata de aceasta schema de vaccinare. Eu nu sunt chiar de acord cu vaccinarile si le-am facut fetelor mele cat mai putine.
    Intrebarile sunt:

1.Am vazut ca ati trecut printre vaccinarile obligatorii vaccinarea anti-papiloma, la 12 ani. Este trecuta acum, intr-adevar, pe lista de vaccinari obligatorii? Dupa toate discutiile care au fost legate de acest vaccin? Pot sa nu imi dau acceptul sa il faca fetita mea cand va avea 12 ani?

2.O alta intrebare - fara a avea nicio legatura cu prima - este cea legata de BCG-ul de la 13 sau 14 ani, nu mai stiu. Imi amintesc, insa, ca noi parca am facut cand eram copii un vaccin pentru tuberculoza in jurul acestei varste.

3. Care ar mai fi alte vaccinari optionale care se fac acum. Multumesc anticipat.

Pentru sofia_l -Buna seara.
    In maternitate:-in primele 24 ore:HEP B( antihepatita B)
    -2-7 zile(dar greutate minim 2500g)-vacc BCG(anti TBC)
    2 luni:DTP(diftero-tetano-pertussis)-VPI(antipolio injectabil)-Hib(hemophillus influentzae tip b) si HEP B
    4luni:DTP-VPI-Hib
    6 luni:DTP-VPI-Hib si HEP B
    12 luni:DTP-VPI-Hib si ROR(rujeola-oreion-rubeola)
    4 ani: DTP
    7 ani(clasa Ia):ROR-in campanii scolare
    9 ani(clasa a IIIa):VPI-campanii scolare
    12 ani:HPV (papiloma virus)-la fete
    14 ani(clasa a VIIIa)-dT(diftero-tetanic)-in campanii scolare.
    Restul sunt optionale.
    Fetita Dvs. va mai fi vaccinata la 4 ani.
    Modificata de daniela37; 29.07.2011 la 11:54:21.

Membru inregistrat la
    27.06.2011
    Postari in forum
    30
    Citat Postat de daniela37 Vezi mesajul
    Doamna doctor, am si eu cateva intrebari legata de aceasta schema de vaccinare. Eu nu sunt chiar de acord cu vaccinarile si le-am facut fetelor mele cat mai putine.
    Intrebarile sunt:

1.Am vazut ca ati trecut printre vaccinarile obligatorii vaccinarea anti-papiloma, la 12 ani. Este trecuta acum, intr-adevar, pe lista de vaccinari obligatorii? Dupa toate discutiile care au fost legate de acest vaccin? Pot sa nu imi dau acceptul sa il faca fetita mea cand va avea 12 ani?

2.O alta intrebare - fara a avea nicio legatura cu prima - este cea legata de BCG-ul de la 13 sau 14 ani, nu mai stiu. Imi amintesc, insa, ca noi parca am facut cand eram copii un vaccin pentru tuberculoza in jurul acestei varste.

3. Care ar mai fi alte vaccinari optionale care se fac acum. Multumesc anticipat.
    Buna seara,
    1.Da,acum intra in aceasta lista a ministerului sanatatii.La fiecare vaccin nou aparut au existat discutii si controverse si , in acelasi timp, toate vaccinurile au avantaje si dezavantaje (reactii adverse). Da,aveti dreptul sa refuzati orice vaccinare,dar trebuie sa fiti in cunostinta de cauza.
    2.Ramane aceasta vaccinare (la varsta de 13 ani),tot in campanii scolare.Dar initial se face testarea la tuberculina(IDR la PPD). Imi cer scuze pentru scapare,am verificat din nou lista si alta omisiune nu mai este.
    3.-antihepatita A
    -antivaricela
    -antipneumococic
    -antimeningococic
    -antirotavirus

Floricica Nou Venita adriana_eftm's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.05.2010
    Postari in forum
    159
    Buna ziua ,
    Imi puteti spune va rog ce inseamna aceste rezultate la analiza, majoritatea sunt sub valorile normale ( fetita are 1 an si 2 luni ), multumesc

Biochimie
    1. tgp - rezultat 36 valoare normala 33

hemograma cu forma leucocitara, hb , ht, indici si reticulocite
    1. neutrofil - rezultat 1.46 mii/ul - valori normale 1,5-8,5
    2. limfocit - rezultat 3.63 mii/ul - valori normale 4-10,5
    3.monocit - rezultat 13.3% - valori normale 10
    4.reticulocite - rezultat 22 mii/ul - valori normale 30-120

Urina biochimie
    1. densitate -rezultat 1005 - valori normale 1015-1025

Calciu seric 10.6mg/dl - valori normale 8.4-10.4

Membru inregistrat la
    27.06.2011
    Postari in forum
    30
    Citat Postat de adriana_eftm Vezi mesajul
    Buna ziua ,
    Imi puteti spune va rog ce inseamna aceste rezultate la analiza, majoritatea sunt sub valorile normale ( fetita are 1 an si 2 luni ), multumesc

Biochimie
    1. tgp - rezultat 36 valoare normala 33

hemograma cu forma leucocitara, hb , ht, indici si reticulocite
    1. neutrofil - rezultat 1.46 mii/ul - valori normale 1,5-8,5
    2. limfocit - rezultat 3.63 mii/ul - valori normale 4-10,5
    3.monocit - rezultat 13.3% - valori normale 10
    4.reticulocite - rezultat 22 mii/ul - valori normale 30-120

Urina biochimie
    1. densitate -rezultat 1005 - valori normale 1015-1025

Calciu seric 10.6mg/dl - valori normale 8.4-10.4
    Buna seara,
    TGP reprezinta una din enzimele hepatice,alaturi de TGO, si este un indicator al functionarii acestui organ. Pentru a avea o semnificatie patologica valoarea trebuie sa fie de cel putin 1,5-2 ori mai mare decat normalul. Asa ca diferenta este mult prea mica pentru a o considera patologica.
    Leucocitele au rol de aparare in organism. Numarul total de leucocite ne orienteaza asupra prezentei unei inflamatii.
    Neutrofilele,limfocitele,eozinofilele,monocitele si bazofilele reprezinta cele 5 subtipuri ale leucocitelor si ne ghideaza spre o etiologie a inflamatiei (virala,bacteriana,parazitara etc).Dvs nu precizati numarul total de leucocite si valoarea celorlalte 2 subtipuri.
    Reticulocitele sunt un marker al capacitatii de regenerare a hematiilor(globulele rosii) de catre maduva. Valoarea lor are semnificatie doar in contextul unei anemii (hemoglobina scazuta),dar dvs nu precizati valoarea Hg si nici a markerilor eritrocitari (VEM,HEM,CHEM sau MCV,MCH,MCHC).
    O valoare mai mica a densitatii urinare reprezinta o concentrare mai scazuta a urinii.Trebuie interpretata impreuna cu celelalte elemente ale examenului de urina.
    Valoarea calcemiei poate fi considerata normala (diferenta este mult prea mica).
    Nu precizati contextul in care ati recoltat aceste analize (de rutina sau in cadrul unei afectiuni).
    Mi-ati oferit date incomplete pentru interpretare. Daca reveniti cu analizele complete va voi oferi mai multe amanunte.

Membru inregistrat la
    02.05.2011
    Postari in forum
    556
    Multumesc mult pentru raspunsuri. Sa aveti o saptamana frumoasa!

Buna seara,
    1.Da,acum intra in aceasta lista a ministerului sanatatii.La fiecare vaccin nou aparut au existat discutii si controverse si , in acelasi timp, toate vaccinurile au avantaje si dezavantaje (reactii adverse). Da,aveti dreptul sa refuzati orice vaccinare,dar trebuie sa fiti in cunostinta de cauza.
    2.Ramane aceasta vaccinare (la varsta de 13 ani),tot in campanii scolare.Dar initial se face testarea la tuberculina(IDR la PPD). Imi cer scuze pentru scapare,am verificat din nou lista si alta omisiune nu mai este.
    3.-antihepatita A
    -antivaricela
    -antipneumococic
    -antimeningococic
    -antirotavirus

Floricica Cu Vechime redroserou's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.08.2007
    Postari in forum
    7.114
    Buna ziua,

Am o fetita de 3 ani 3 luni. Am facut schema de vaccinare cu vacinuri optionale, ma refer ca am mai facut suplimenar si Varilix si havrix, pneumococic...
    Stiu ca era un vaccin la varsta de 2 ani jumatate si acum s-a mutat la varsta de 4 ani.
    Despre ce vaccin e vorba, cum se numeste si ce vaccine mai sunt de facut pana la 7 ani?

Multumesc!

Membru inregistrat la
    27.06.2011
    Postari in forum
    30
    Citat Postat de redroserou Vezi mesajul
    Buna ziua,

Am o fetita de 3 ani 3 luni. Am facut schema de vaccinare cu vacinuri optionale, ma refer ca am mai facut suplimenar si Varilix si havrix, pneumococic...
    Stiu ca era un vaccin la varsta de 2 ani jumatate si acum s-a mutat la varsta de 4 ani.
    Despre ce vaccin e vorba, cum se numeste si ce vaccine mai sunt de facut pana la 7 ani?

Multumesc!
    Buna ziua,
    La 4 ani-DTP(diftero-tetano-pertussis)
    La 7 ani-ROR(rujeola-oreion-rubeola)-rappel-in campanii scolare

Floricica Cu Vechime redroserou's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.08.2007
    Postari in forum
    7.114
    Buna ziua,
    La 4 ani-DTP(diftero-tetano-pertussis)
    La 7 ani-ROR(rujeola-oreion-rubeola)-rappel-in campanii scolare
    Va multumesc mult.......................

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari