Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita maya81's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.07.2009
    Postari in forum
    4
    Buna mamici!

Sunt si eu o mamica de 9 saptamani, as vrea sa aud pareri si opinii despre aceste tipuri de nastere, intru-cat sunt "terorizata" de nastere...

Floricica Nou Venita zandra's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.07.2009
    Postari in forum
    18
    Nastere naturala cu peridurala. Clar. :) Trebuie sa soliciti in mod expres sa-ti faca anestezie peridurala.

icc
    icc este offline.
    Floricica Nou Venita icc's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.07.2009
    Postari in forum
    15
    Si eu eram terorizata de nasterea normala si am optat pentru cezariana, nu am regretat deloc si m-am refacut bine. Dupa cateva zile o tineam pe Geo in brate fara probleme. AM nascut vineri iar luni am plecat acasa cu firele deja scoase.

Floricica Debutanta jul81's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.10.2006
    Postari in forum
    995
    De inca 10 ori cezariana, m-am simtit f bine (nu a fost alegerea totala a mea, copilul era in suferinta fetala la 42 de sapt) dar nu regret nimik.La ora 03.15 a scos copilul, la 04.15 eram la reanimare si la ora 07.30 dim eram in salon asta s-a intamplat intr-o marti noaptea miercuri dim si samb mi-a dat drumul acasa, luni mi-a scos atele.Depinde de organismul fiecareia, intr-adevar ramai cu o cicatrice pe burta dar eu nu regret nimik, daca se putea cred ca nasteam normal dar cum vrea bebe si Dzeu cred!

Floricica Nou Venita nicoteodor's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.01.2009
    Postari in forum
    33
    eu mi-as dori (cand voi ramane insarcinata,in curand sper) nastere normala, pt ca timpul de refacere e mai scurt, sper sa nu fie vreo problema, sa pot opta pt aceasta,.:)

Floricica Debutanta jul81's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.10.2006
    Postari in forum
    995
    De ce zici ca timpul de refacere e mai scurt?Nu-i neaparat!Depinde de organism!

oanachampion
    Guest
    Si eu cred ca timpul de refacere este, totusi, mai scurt... Eu am nascut gemeni normal la 4:40 si 4:51 intr-o sambata dimineata... La ora 6:00, in aceeasi dimineata, m-am dus la wc fara ajutor (pe care l-am refuzat ca mi se parea penibil, eu ma simteam destul de ok sa merg)... La 8:00 deja ma duceam sa-l vad pe unul dintre bb-i (pt. ca avea o perfuzie si nu-l puteau aduce la mine in salon). A doua zi dupa-amiaza am plecat acasa... Si toate astea dupa 18 ore de travaliu indus, o epidurala ratata (am simtit tot) si o nastere destul de grea (si am si pierdut mult sange). Plus ca eu nu sunt genul de femeie sportiva, ca sa zic ca m-ar fi ajutat chestia asta... dimpotriva. Eu sunt de parere ca e de preferat o nastere naturala, atunci cand situatia nu impune neaparat o cezariana...

Guest
    operatia, ramane tot operatie...eu am nascut ambii copii natural,fara epidurala,fara nimic si dupa cateva ore eram pe picioare!

si eu sunt de parere ca e mult mai ok sa nasti natural...in spitalul unde-am nascut eu, nu faceau cezariana decat daca era neaparat necesar, exclus ceza la cerere!

oanachampion
    Guest
    Pt. cine are ochi sa vada si urechi sa auda...

oanachampion
    Guest
    Traducerea filmuletului:
    Urmatoarele sunt povesti ale unor femei care au trecut atat printr-o nastere naturala, cat si prin cezariana.
    "Doctorul intra, era 2 dupa-amiaza intr-o vineri, si mi-a spus "doamne, esti la dilatatie 2 si faci asta de la 7 dimineata, am nevoie sa vad ceva progres"... A fost mai mult vb despre programul lui, pt. ca era weekend-ul cu Memorial Day (o sarbatoare americana), iar eu nu mi-am pus problema asa."
    In 1965, rata cezarienelor in SUA era de 4,5%. Organizatia Mondiala a Sanatatii recomanda ca rata cezarienelor sa fie intre 5-15%. In prezent, in SUA, una din trei femei da nastere prin cezariana. Iar rata asta creste. De ce este asta o problema? Operatia cezariana prezinta riscuri crescute pt. mama si bb, atat acum, cat si in viitor.
    "Sa intri in sala de operatie e ca si cum te-au rapit extraterestrii. Totul e argintiu, sunt lumini puternice pe peste tot, toti au fetele acoperite, asa ca nu le vezi decat ochii si nu poti recunoaste pe nimeni dintre cei cu care ai mai vorbit, e foarte frig... Asa ca esti pe jumatate goala, inghetata, de una singura, fara sotul tau, ingrijorata pt. tine si copil si e inspaimantator. Cu siguranta, in comparatie cu nasterile naturale prin care am trecut, e mult mai inspaimantator."
    Riscurile crescute pt. mama includ: infectii, cheaguri de sange, atac cerebral, hemoragie, histerectomie, raniri datorita operatiei, embolism pulmonar, accidente datorita anesteziei.
    "Cu siguranta as prefera sa trec prin durerea unei nasteri naturale, decat sa trec prin durerea recuperarii dupa o operatie abdominala majora."
    "Lucrul care m-a socat cel mai tare a fost ca... atunci cand iti taie muschii abdominali, nu mai poti merge."
    Riscurile pt. bb includ: laceratii, dificultate in respiratie, prematuritate, dificultate in a suge, riscul sa faca astm mai tarziu in viata.
    "A fost f trist pt. mine, ca voiam sa il strang pe bb in brate, dar trebuia sa ma feresc de atingerea lui."
    "Inca ma doare... e un punct, acolo, va fi intotdeauna acolo si corpul meu nu va mai fi niciodata la fel."
    Riscuri crescute pt. viitoarele sarcini includ: infertilitate, ruptura uterina, ocluzie intestinala, probleme cu placenta, sarcina extrauterina.
    "A fost oribil, mi-era cald, eram transpirata, ma manca pielea, aveam chestiile astea la glezne si un bb care avea nevoie sa fie hranit, ma simteam mizerabil."
    "I-a luat cam un minut sa inceapa sa respire, arata tare fragil si ca si cum nu era pregatit sa se nasca."
    Riscurile crescute pt. viitorii bb-i includ: prematuritate, greutate scazuta la nastere, malformatii, moarte.
    "Cezariana isi are locul si timpul ei, cand e intr-adevar un dar pt. ca ajuta niste bb-i sa vina pe lume, care n-ar fi fost in siguranta nascandu-se altfel, dar daca alegem doctori care au cu adevarat incredere in procesul natural al nasterii, atunci ei vor face o cezariana numai in cazul in care e necesara pt. mama sau pt. copil.
    Cum pot preveni o cezariana care nu e necesara?
    Alege o moasa sau un doctor care are o rata mica a cezarienelor.
    Opteaza pt. o doula care sa te sprijine in timpul nasterii.
    Alege un spital la care nu se fac asa multe cezariene.
    Asteapta ca travaliul sa inceapa in mod natural.
    Evita anestezia epidurala. Alege alte metode de a face fata durerii.
    Fa miscare in timpul travaliului.
    Da nastere in picioare, lucreaza cu gravitatia.
    Mentine o stare de sanatate buna inainte si in timpul sarcinii.
    "Nu esti singura. Asta e metoda prin care mama ta, bunica ta, strabunica ta si toate femeile au dat nastere de cand suntem pe planeta asta si e un proces natural sa ai incredere in corpul tau."
    "Din amandoua nasterile naturale o sa-mi aduc aminte intotdeauna cat de puternica m-am simtit si simt ca experientele alea m-au schimbat ca persoana si voi fi intotdeauna recunoscatoare pt. asta."

oanachampion
    Guest
    Uitandu-ma in urma si comparand durerile nasterii cu durerea de dupa operatia de apendicita (mult mai simpla si mica decat o cezariana), as mai naste natural de 100 de ori. Chiar daca nasterea mea a fost una grea (pe cine intereseaza, poate citi la topicul "Povestea nasterii" la pagina 2) si dupa am jurat ca daca mai nasc vreodata, o sa fie prin ceza (m-am razgandit, intre timp, pt. ca am vazut cat de repede m-am vindecat, iar acum sunt recunoscatoare pt. faptul ca nu m-a ascultat nimeni cand urlam ca fraiera sa mi se faca ceza). Cand am iesit din spital a trebuit sa urc pana la etajul 3 in blocul in care locuiam. Am facut chestia asta fara probleme. Dupa 3 saptamani de la nastere mi-am reluat viata sexuala... Chestie imposibila pt. muuulte femei operate... Si, cum am zis... nu sunt wonder woman. Sufar de tahicardie, miopie si probleme cu coloana. Am avut o sarcina gemelara (unele dintre voi ar putea gandi ca e mai usor cand bb-ii cantaresc mai putin... nu-i asa, pt. ca, de fapt, conteaza cel mai tare circumferinta capului, iar bb-ii mei s-au incadrat in limitele normalului), iar bb 2 nu s-a intors. Iar acum sunt 100%, nu exista nici o diferenta intre cum eram inainte de a naste si cum sunt acum (pt. ca muschii vaginului sunt facuti sa reziste la dilatatia respectiva si la trecerea bb-lui prin canalul nasterii... chiar daca se rup, se refac... muschii burtii, insa, nu sunt facuti pt. a fi taiati). Mama mea, de ex, are un corp superb, la 60 de ani are 53 kg pe 1,67 m, iar in tinerete era si mai slaba... si tot ma uitam cu groaza la ea cat de oribil se vede cicatricea si cat de ciudat ii stau muschii... Nu-i de joaca, nu alegeti asta doar din frica! Sa alegi cezariana de frica durerii e ca si cum ai alege sa nu alaptezi pt. ca ti se lasa sanii... E un motiv nesemnificativ pt. o alegere super importanta! In final, nu uitati ca, in cele mai multe cazuri, daca alegeti cezariana acum, bb2 va fi nascut tot prin cezariana...

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari