Ultimele discutii din forum
    Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    ar fi foarte important pt viitoarele mamici sa impartasim din experienta noastra in maternitatea unde am nascut.

va astept sa spuneti unde ati nascut si care sunt conditiile.

cristina elena
    Guest
    Eu am nascut amandoi copilasii la Spitalul Judetean Bistrita. Despre conditii spun doar atat-se poate si mai bine
    Bine c-am avut nasteri usoare si sunt sanatosi copilasii mamii dragi. La ce e acolo Doamne fereste!
    Numai in spital de stat sa nu ajungi.

Floricica Novice coradyna's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.04.2008
    Postari in forum
    581
    Spitalul Dominic Stanca din Cluj-Napoca. Conditii..nu stiu ce sa zic, a fost primul meu contact cu vreun spital, cred ca e destul de bine fata de altele. Erau in renovare atunci, dar oricum destul de curat, saloane de 4 pers + 4 patuturi pt bebei..doar ca paturile noastre erau asa de inalte ca am avut nevoie de un scaunel ca sa ma urc in pat primele zile dupa cezariana.
    Din punct de vedere medical a fost super ok, personalul amabil si profesionist sau cel putin asa i-am nimerit eu, nu doar doctorita mea, ca pe ea o stiam..ci si anestezistul (suuper), asistentele, infirmierele, doctorita de la copii.. O singura asistenta nu mi-a placut, era artagoasa rau, dar am vazut-o doar o data..
    Cat priveste confortul psihologic..lasa tare tare mult de dorit!! Cred ca asa e aproape peste tot in Ro..uf! Tatal e considerat un intrus..nu are ce cauta pe acolo I-au aratat bebita dupa nastere si pt ca eu eram operata l-au mai lasat odata sau de 2 ori sa-i duca pampers si a mai zarit-o..Si la terapie intensiva s-a mai strecurat pe intrarea din spate ;)) din fericire ca nu cred ca rezistam fara sa-l vad atunci..Dupa ce m-au mutat in salon nu mai putea veni la mine, nu putea vedea copilul, eram ca la puscarie..Iar portarii si muncitorii se plimbau nestingheriti pe hol..mai aruncau cate-o privire in sala de nasteri..
    Sunt destul de multumita pt ca e bebe ok.. mi-as fi dorit totusi sa se gandeasca cineva si la sufletul nostru atunci..

Floricica Avansata mstefania's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.03.2007
    Postari in forum
    2.122
    eu am nascut la clinica particulara Sanovil din Bistrita, nu pot sa spun decat ca conditiile sunt excelente, baie in camera, apartinatorul poate sta langa tine, asistente dragute, mancare adusa de la firma de catering...am scris mai multe la un alt topic....atat spun , am fost f multumita de conditii de si medic.

Floricica Senior ralucaa's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.04.2007
    Postari in forum
    4.789
    Am nascut la maternitatea Bucur (bucuresti),am stat la rezerva cu dus si tv 150 ron dar exista si rezerva doar cu toaleta in camera costa 100 ron e buna si acesta mai ales dupa nastere sa nu traversezi tot etjul pt a ajunge la wc.Personalul e ok ,mai ales daca DR cu care nasti se implica.

Floricica Nou Venita alexia28's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.10.2007
    Postari in forum
    251
    la polizu, nu am stat la rezerva cu plata, ci la una normala de doua persoane, cu frigider, televiozor destul de curata-problema era cu baia pe hol, da te descurci si asa. a fost ok

Moderator Floricica Senior wondermom's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.04.2008
    Postari in forum
    3.355
    Am nascut la maternitatea Giulesti in Bucuresti... sunt multe de spus despre cum a fost acolo... voi incepe cu ce mi-a placut: majoritatea doctorilor sunt super profesionisti (inclusiv cei de la copii), foarte amabili - eu am nascut cu Dr. Ciprian Pop (nota 10), desi fusesem supravegheata in timpul sarcinii de Dr. Hodovanu (dar cand am nascut era in concediu), si asistentele de la sala de nasteri au fost foarte dragute...
    acum voi spune ce nu mi-a placut: voi incepe cu anestezista (nu mai retin numele) care vorbea cam urat... am avut un schimb de replici cu ea si pana la urma mi-a facut epidurala, dar in general nu prea facea anestezie (se rugau mamicile de ea cand o vedeau sa le faca injectie, dar ea refuza si disparea imediat), conditiile de spital lasa mult de dorit (o fi mai bine la rezervele cu plata)... am stat intr-un salon cu 8 paturi (copii erau in alta parte)... anul trecut in august cand am nascut erau niste calduri teribile si desi aveam aparat de aer conditionat in salon, asistenta sefa nu vroia sa ne dea telecomanda (dupa multe discutii, pana la urma ne-a dat-o)... aaa, tot in legatura cu aparatul de aer conditionat: era unul si in salonul bebelusilor si cand era deschis, aerul batea exact pe directia bebelusului meu... i-am spus asistentei de acolo sa il inchida, s-a strambat, l-a inchis, dar ce o fi facut dupa ce am plecat de acolo... Dumnezeu cu mila! bine ca nu mi-a imbolnavit copilul... sotul a vazut bebelusul cam 1 minut cat am stat in spital... i-a facut vreo 3 poze si gata... atat l-a lasat asistenta de la bb... cat am stat in maternitate, copilul nu a supt nici macar un gram de lapte de la mine, tot timpul cand ma duceam la alaptat, Matei dormea si nu puteam sa il trezesc... ii dadeau foarte multa glucoza si nu ii era foame sa pape si de la mine... dar cand am ajuns acasa, lucrurile au intrat pe fagasul normal...
    cam asa a fost... sper ca nu am speriat mamicile care vor sa nasca acolo... in concluzie: e bine sa nasti acolo pentru ca doctorii sunt super profesionisti, dar trebuie sa fii pregatita sa accepti niste conditii cam improprii...

Floricica Avansata angellique's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.05.2008
    Postari in forum
    2.035
    Wondermom, eu voi naste la Giulesti, tot cu domnul Pop.Voi sta in rezerva.Dar eu as fi vrut epidurala si n-as vrea sa patesc ce-ai patit tu.Nu credeam ca este o problema asta si ca ajungem sa ne rugam de anestezista sa ne faca....Iar despre sectia de neonatologie am auzit ca e renovata si foarte bine dotata...E adevarat? Despre asistente si mie mi-e teama, nepotica mea s-a nascut tot la Giulesti, si daca nu era mama mea, o uitau asistentele la tubul cu oxigen...

Floricica Veterana amelia_pitik's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.04.2007
    Postari in forum
    14.272
    Eu am nascut la Elias!
    Mi-a placut totul,cum s-a comp dr,moasa,anestezista..Asistentele de la bebelusi erau f dragute,knd am fst sa o vad pe bubu mi-a aratat cum sa ii dau sa suga,etc..si la al doilea bebe tot acolo ma voi duce.
    Era curat,am stat in camera cu 3 fete,dar am vzt k erau rezerve in care stateai 2 ,dar probabil treb sa platesti!

Floricica Avansata angellique's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.05.2008
    Postari in forum
    2.035
    amelia cu ce medic ai nascut?eu sunt intr-o confuzie totala, sunt in trimestrul 2 si nu am niciun medic stabil, si nu ma pot decide la ce spital sa nasc.Sunt omul indeciziei

Floricica Veterana amelia_pitik's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.04.2007
    Postari in forum
    14.272
    Cu Stroe Alexandra

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari