Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita 1979m's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.05.2007
    Postari in forum
    2

Epiziotomia

Topicul este raspuns la articolul Epiziotomia

salut fetelor!
    am suferit si eu o epiziotomie, si nici macar nu am fost intrebata, 3 luni mai tarziu mi s-a vindecat, zona respectiva nu o simt deloc, 6 luni ma gandeam cu groaza la sex, si s-a vindecat f. urat.
    va recomand sa vorbiti despre asta cu medicul vostru, eu nu am facut-o, pt. ca nu am stiut ca trebuie.
    sa aflu pe urma ca nici nu ar fii trebuit neaparat sa mi se faca.
    va pup

Floricica Nou Venita maditzu's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.06.2008
    Postari in forum
    3
    Epiziotomia e din ce in ce mai nepopulara la nivel mondial, medicii din tarile civilizate nu recurg la ea decat in cazuri absolut necesare, cu toate astea in Romania se practica ..."preventiv". Adica asa cum se facea in SUA prin anii 50! Drept urmare, epiziotomia e in Romania ceva cvasi-OBLIGATORIU la nasterile naturale (nu prin cezariana) desi in cele mai multe din cazuri este de prisos. Bietele femei romance, dac-ar sti ca sunt taiate inutil!

Medicii romani par sa nu aiba habar ca in tarile civilizate epiziotomia e aspru criticata. Asta cu toate ca pana si OMS-ul (Organizatia Mondiala a Snatatii) recomanda evitarea epiziotomiei de rutina.
    Epiziotomia de rutina (asa cum se practica pe scara la larga in Romania)nu face decat sa provoace o reactie de rupere in lant, sa prelungeasca perioada de recuperare a mamei sau sa-i provoace infectii. Pe site-ul OMS scrie (http://www.who.int/rhl/pregnancy_childbirth/childbirth/2nd_stage/jlcom/en/index.html): "Limiting the use of episiotomy to strict indications has a number of benefits: less posterior perineal trauma, less need for suturing and fewer complications. Episiotomy does not lead to reduction in most pain measures and severe vaginal or perineal trauma, although it may increase the risk of anterior perineal trauma."

Cunoscatorii de engleza poti citi o intreaga literatura pe internet despre acest subiect: "Epiziotomia de rutina nu ofera nici un beneficiu sau alinare femeilor": http://findarticles.com/p/articles/mi_m0CYD/is_11_40/ai_n16689904".
    Sau articol ca acesta : "Nici o dovada care sa justifice epiziotomia de rutina" (http://www.medpagetoday.com/tbindex.cfm?tbid=986)
    Cititi si aici un studiu riguros: http://www.cwhr.unc.edu/pdf/Hartmann-Episiotomy-2005.pdf

Floricica Veterana Vizitator's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    e mai bine sa se faca epiziotomie decat sa te rupi. ruptura poate fi foarte urata si se poate vindeca mai greu decat o episiotomie facuta corect.eu la prima nastere am avut episiotomie pt ca bebe nu putea iesi iar la adoua m-am rupt.teroare la a doua pt ca si acum mi se pare ca nu e vindecata.

cristina elena
    Guest
    Asa e Adela, mai bine epiziotomie decat ruptura
    Si apoi medicii nu te prea intreaba, vrei sa te tai? O fac fara consimtamantul mamei.
    Din pacate la noi in tara prea putin se fac cursuri prenatale si cursurile alea Lamaze. Vorbesc de spitalele/maternitatile de stat unde nastem majoritatea din noi. Le e mai usor la medici sa faca epiziotomie decat sa te pregateasca pe perioada sarcinii ca sa nu fie nevoie de asa ceva.
    Daca s-ar ocupa de acest aspect, de pregatirea muschilor perineali, de cursuri si instruire inaintea nasterii n-ar mai fi nevoie de atatea taieturi.
    Dar le pasa?
    Trebuie sa fii norocoasa, sa dispui de bani si sa te lasi pe mana "particularilor", la clinicile private altfel se pune problema, se ocupa de tine.

Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    aici te intreaba cristina si it faci planul cu dr cum vrei sa nasti.
    eu i-am zis ca nu vreau sa vad nici o ustensila si sa le duca de langa mine asa ca nici nu am stiut ca m-a taiat. dar el a considerat ca dupa 2 ore si ceva de imi[ins in car enu putea iesi capul e cazul , si a fost bine c alatfel cine site cat statea Tia pe canal

Floricica Senior ralucaa's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.04.2007
    Postari in forum
    4.789
    da e ok in cazul in care organizmul nu te ajuta,adica nu ai o dilatare completa mai bine i-ti face dr epiziotomie dacit sa pateasca bb ceva si tu sa re rupi .Mie mi-a facut la ambele nasteri,si in 10 zile a fost ok total cam in 6 saptamini.

Floricica Debutanta irra's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2007
    Postari in forum
    810
    Se practica epiziotomia prea des si aici, in State. Eu n-am avut-o, am avut o ruptura de gradul 2 si s-a vindecat relativ repede si a fost fara complicatii. Mi se pare ca articolul ofera informatii foarte bune si actualizate. Sunt total de acord ca epiziotomia nu e necesara in marea majoritate a cazurilor iar o ruptura se vindeca mult mai repede si usor. Sunt exercitiile Kegel, care pot fi facute pentru intarirea elasticitatii perineului, in incercarea de a evita chiar si rupturile. Unele femei reusesc fara, altele nu... insa epiziotomia nu e necesara de obicei.

Floricica Nou Venita hani's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.04.2008
    Postari in forum
    248
    Eu am practicat singura exercitii de antrenare a zonei si cu toate astea am fost taiata de doua ori. A doua oara, medicul mi-a spus: A! nu era nevoie totusi am taiat! In conditiile unor bebei de 2,700 si 2,500 grame nascuti usor si repede.
    A doua taietura a fost cusuta cu fir resorbabil. Dupa doua zile (am fost externata) s-a desfacut firul. Eu aveam dureri ingrozitoare, dar am zis ca vor trece si stiam de la prima nastere ca dureaza mai mult de 4-5 zile sa treaca. Nu aveam in casa o oglinda mica sa vad bine zona. Apoi cand am vazut zona, am intepenit. Mai aveam putin si faceam viermi: infectie, rosu-vanat, descusuta partial. M-am spalat cu musetel si am dat cu Lidocaina pana mi-a trecut. Cand ma stergeam mai apareau bucatele de fir. Nu mai retin exact, cred si ca ceva de vindecare a zonei. Dar am ramas cu o cicatrice urata, cu deschiderea vaginului anormala, toate se pot repara, cu o operatie estetica! Dar ....

Floricica Senior dorissa's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.04.2007
    Postari in forum
    4.038
    Si mie mi s-a facut epizio si nu a fost chiar asa rau cum credeam. Ce e drept, dr si-a dat silinta la cusatura, a durat mai mult cusatura decat nasterea propriu-zisa :))
    S-a vindecat repede. Cam o luna dupa nastere aveam senzatia ca atunci cand merg la pipi nu-mi pot controla muschii perineului si scapam cateva picaturi. Am vb cu dr despre asta, mi-a explicat ca trebuie sa fac anumite exercitii de contractie a muschilor respectivi, iar dupa o saptamana nu am mai avut nimic.

Floricica Nou Venita maditzu's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.06.2008
    Postari in forum
    3
    Fetelor, din pacate epiziotomia este o taiere inecesara, care poate provoca multe probleme dupa nastere si care in realitate nu ajuta decat in cazuri foarte stricte (care sunt putine, sub 10% din nasterile vaginale, conform unor studii).
    Nasterea poate decurge natural 100%, cu un pic de rabdare si vointa! Daca am fi lasate sa nastem fara interventii chirurgicale inutile, ne-am putea recupera instantaneu si in mod natural dupa nastere.

E suficient sa dati o cautare pe google in limba engleza dupa cuvantul "EPISIOTOMY" si veti vedea cat de criticata e aceasta practica in lumea civilizata. Parerea ca epiziotomia, adica o taiere controlata, te-ar ajuta sa nu te “rupi” mai rau e depasita. Majoritatea “ruperilor” pe care pretinde ca le evita epiziotomia sunt interne, departe de taietura superficiala a perineului. Numai in anumite cazuri, epiziotomia are cu adevarat un rol benefic.

aici- Recomandarile Colegiului American de Obstetrica si Ginecologie (ACOG).

Si alte referinte:

- Uzul epiziotomiei de rutina in nasterile necomplicate nu aduce nici un beneficiu femeii (Routine Use of Episiotomy in Uncomplicated Births Offers No Benefits to Women)

- Despre miturile obstetricii si realitatile descoperite prin cercetare (Obstetric Myths Versus Research Realities Chapter 14: Episiotomy)

- Studii sistematice nu gasesc nici un beneficiu al epiziotomiei de rutina (Systematic Review Finds No Benefit to Routine Episiotomy – Institutul Lamaze)

- Epiziotomia nu aduce de obicei nici un beneficiu (Episiotomy usually provides no benefits - Journal of the American Medical Association)

Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    si mie mi-au facut episiotomie. am nascut la roma, acolo e rutina, nu te intreaba nimeni daca vrei sau nu. dar asta stiam de cand am ales spitalul. in italia exista si clinici sau spitale catolice, cu maicute care fac voluntariat acolo, la toate sectiile, si in cazurile astea nu se face nici cezariana, nici episiotomie. la mine a fost foarte bine recuperarea. la 2 luni de la nastere eram vindecata complet. am avut un pic de dificultati in raporturile sexuale la inceput, dar apoi a fost totul oki! eu nu as zice ca nu aduce nici un beneficiu. in general e un lucru bun, ajuta copilul sa iasa mai usor si mai ales, intr-adevar, mai bine taietura dreapta decat rupere aiurea! nici nu am simtit-o, si chiar ca nu e un capat de tara, cum cred unele mamici care nu au nascut. si eu ma speriam la inceput, dar acum nu m-as teme sa mai nasc o data cu taietura!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari