Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita florentina2006's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.02.2006
    Postari in forum
    97
    am auzit despre epidurala si bune si rele, dar ma intereseaza care sunt in cazul vostru dezavantajele epiduralei si cum le-ati fi putut depasi?

Floricica Cu Vechime cotuca's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.07.2006
    Postari in forum
    8.915
    asta vroiam sa scriu ieri despre cum a nascut nasa fetitzei mele(pe 7 oct 2006-sambata).
    i se rupsese apa...avea dureri cumplite.pana la urma i-au facut epidurala,dar mi-a zis ca tot a simtit durerile si ca au chinuit-o...
    depinde si de organismul fiecaruia.mie poate imi prieste, alteia nu.
    oricum,eu tot pt nastere normala...naturala,optez la al2lea bebe.
    pupici!

Floricica Debutanta cristinaradu's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.08.2006
    Postari in forum
    1.062
    Florentina, eu am nascut cu epidurala si pot sa iti zic cate ceva despre metoda asta. Initial am vrut sa nasc in apa, dar dupa 26 de ore de dureri...tot ce vroiam era sa nu mai simt nimic, nici nu m-a mai interesat apa. Epidurala a fost ultima optiune de pe lista mea. Numai gandul ca urma sa imi bage un ac in spate ma infiora. DAR sa stii ca nici nu am simtit!!! In vreo 20 de minute nu am mai simtit contractiile si nici unul dintre picioare. Ha ha...desi se intampla rar, se poate ca anestezia sa se produca doar intr-o parte. Dar s-a rezolvat repede, mi-au mai bagat ceva pe tuburi si mi-a amortit si cealalta parte. Pentru mine, din momentul ala, epidurala a fost raiul pe pamant. Nu am mai simtit nici o durere, am putut sa dorm linistita cateva ore pana am fost dilatata complet (am avut un travaliu de 32 de ore). Dezavantaje...cred ca este doar riscul sa iti amorteasca doar o parte (dar asta este rezolvabil) si sunt sanse sa ai dureri de cap dupa ce nasti...ceea ce eu nu am avut. Avantaje...in primul rand faptul ca te scapa de durere si esti treaza cand nasti. Fara ezitare, am sa cer epidurala la bb nr 2 daca va fi cazul!!! Bafta!

Floricica Nou Venita ann-louise's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.10.2006
    Postari in forum
    122
    am nascut prin cezariana cu epidurala.nu m-a durut nimic.nici injectia de anestezie.singura problema a fost ca nu am suportat sonda urinara si m-am dat jos din pat la 5 ore dupa operatie sa urinez.nu am avut dureri de cap doar cele de la cezariana deoarece am refuzat calmantele cu desavarsire.in prima noapte dupa ce am nascut am ascultat urletele celor care nasteau normal la sala de nasteri. crede-ma erau urlete animalice nu de om. in cazul meu nu am intalnit dezavantaje. dupa 5 ore mergeam singura , dupa o zi si jumatate eram acasa.

Floricica Avansata stef.irl's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.07.2006
    Postari in forum
    1.204
    Si eu am nascut cu epidurala si o recomand din suflet tuturor. Nasterea mi-a fost provocata pt ca depasisem termenul cu 10 zile si bebita nu dadea nici un semn ca ar vrea sa iese. Asa ca am plecat la spital dimineata la 9, fara nici o durere si mi s-a pus o perfuzie cu hormoni care sa provoace nasterea. mi s-a spus ca in orice moment mi se poate pune epidurala, asa ca atunci cand am inceput sa simt ceva dureri am cerut epidurala (nu vroiam sa astept pana aveam dureri mai mari, ca sa fiu sigura ca nu o sa misc in timp ce mi se dadea injectia in spate). nici nu am simtit cand mi s-a instalat epidurala pt ca m-au dat cu un sprey. dupa aceea nu am mai simtit nimic. Am avut un travaliu foarte scurt 4 ore, dar fara nici o durere. Ascultam radio (era o muzica super) si povesteam cu sotul si cu asistentele, ba am si atipit putin. Cand am fost dilatata complet mi s-a spus exact cat sa imping si dupa 15 min ns de cateva ori a iesit bebe. si nici nu am avut nevoie de nici o cusatura. Asa ca am savurat pe deplin ziua aceea impreuna cu sotul meu (el a taiat cordonul ombilical).Nu pot vorbi de nici un dezavantaj al epiduralei. Cred ca e foate importat ca anestezistul sa fie foarte bun si sa aiba multa experienta cu montarea epiduralei. Pt noi a fost o experienta minunata!!!Cu siguranta voi opta pt epidurala si la al doilea copil!!!!

Membru inregistrat la
    17.07.2006
    Postari in forum
    1.204
    Am uitat ceva. Cred ca e foarte important sa ai o conditie fizica foarte buna, ca atunci si nasterea va fi usoara. Eu am inotat foarte, foarte mult din a 4a luna de sarcina. din pacate nu cred ca voi putea face acelasi lucru cand voi fi insarcinata cu al doilea copil, din lipsa timpului, dar tot voi incerca sa fac multa miscare si inot cat mai mult.

Floricica Nou Venita ananastase's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.11.2006
    Postari in forum
    1
    Cred ca ai dreptate.Foarte mult conteaza anestezistul.Imi poti spune unde ai nascut, la ce spital, cu ce doctor si daca iti mai aduci aminte, numele anestezistului?
    Multumesc mult!

Floricica Avansata dienuka87's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.09.2006
    Postari in forum
    1.448
    Mie mi sa provocat nasterea,si incpusem sa am dureri mari.Atunci au venit cu epidurala,m-au lasat durerile numai ca bb nu vroia sa iasa,asa pana s-au pregatit doctorii sa ma taie deja efectul epiduralei incepea sa treaca si incepusera iar durerile.
    Desavantaje:am auzit ca daca iti misti tare capul,ramai cu dureri de cap pe viata.Eu nu mi-am miscat capul(nici nu m-au lasat)si nu am nimic.

Membru inregistrat la
    17.07.2006
    Postari in forum
    1.204
    pt ana nastase: eu am nascut in Irlanda, deci nu cred ca are vreo relevanta numele anestezistului, dar mai intereseaza-te in ce spitale se foloseste des epidurala pt ca stii vorba: "practica e mama invataturii", asa ca eu cred ca exerienta anestezistilor e ft importanta. In spitalul unde am nascut eu majoritatea mamicilor au nascut cu epidurala.

Floricica Veterana Vizitator's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    Si eu am nascut cu un fel de epidurala dar are doar jumatate din efectul epiduralei.Am intrebat doctorul care este diferenta dintre ele si mi-a spus ca cu epidurala exista riscul sa se ajunga la cezariana pentru ca nu poti simtii contractiile si unele mame nu pot simti cand sa impinga si atunci bebele nu poate iesi.Alte dezavantaje ar fi durerea de cap dar tot asa mi-au zis ca o pot rezolva cu o injectie. Asa ca eu am optat pentru intraticular si totul a decurs foarte bine.Daca vreti epidural sa nu asteptati pana in ultimul moment.Cel mai bine e sa se faca inainte de a va dilata 6 cm.De ce?Asta nu stiu.Oricum merita pentru ca nu te epuizeaza si nu se transmite bebelusului nici acel stres pe care il suferim in timpul durerilor.Fetita noastra s-a nascut cu 3 saptamani inainte de termen dar amandoua am fost bine foarte repede.S-a nascut joi la 21.55 si sambata la 17.00 am fost afara din spital.

Floricica Nou Venita bunicul's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.12.2006
    Postari in forum
    1
    în principiu e OK. cine a făcut odată și mai are încă o naștere o face iar. nu cunosc cazuri de eșec. doar că nu simți întodeauna cât să împingi când doza nu e bine administrată /kg. corp

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari