Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita andya's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.11.2009
    Postari in forum
    153

bebelus cu probleme la nastere

Buna
    am o rugaminte la voi. cumnata mea a nascut dupa 2 zile de travaliu cu cezariana ieri la ora 18. Copilul era ok dar azi la ora 15 a fost pus la incubator. Explicatia a fost ca a innghitit lichid amiotic. E grav?

Floricica Debutanta ema_mami_printese's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.09.2006
    Postari in forum
    810
    Draga mea,
    nu te necaji si nici nu te speria!Mai bine de 90 % din bebelasi sunt pusi la incubator, nu indica neaparat o problema, cat despre lichid amniotic, eu stiu ca atunci cand rinichii micutului incep sa functioneze, bebelusul inghite acest lichid care trece prin rinichi si este evacuat prin urina!Parerea mea este ca daca este intradevar o problema, nu este data de inghitirea lichidului amniotic, ci de o proasta aspiratie a bebelusului imediat dupa nastere- acest lucru nu vi-l spun pentru ca este din vina lor!
    Multa sanatate!

O zi frumoasa!

Floricica Debutanta ema_mami_printese's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.09.2006
    Postari in forum
    810
    Buna, revin cu urmatoarea completare, bebelusi nascuti prin cezariana, mai ales cei care se nasc fara a se declansa travaliul, nu sunt pregatiti sa "iasa", majoritatea sunt pusi la incubator deoarece au probleme de adaptare respiratorie...si fetita mea cea mica, nascuta cu cezariana, a fost pusa la incubator imediat dupa nastere!Noi am stat la incubator 2 zile pentru ca au fost si alte probleme, insa stiu f. multe mamici cu cezariana care imediat dupa nastere au avut bebei tinuti la incubator, din cauza acestei probleme de adaptare respiratorie de care nimeni nu iti zice dar se stie in spital de acest "efect advers" al cezarienei!

Floricica Cu Vechime isaelena's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.11.2007
    Postari in forum
    6.011
    Pai cum sa iti spuna cineva si sa iti explice in spital? Doamne Fereste....cand am inceput sa cer mai multe detalii unei doctorite neonatoloage, in spital, stiti ce mi-a zis? "O sa iti dau niste carti sa citesti"...de parca eu aveam atunci timp de citit! Acesta este spitalul romanesc!

Membru inregistrat la
    03.11.2009
    Postari in forum
    153
    si eu am nascut prin cezariana acum 6 luni. am aflat ceare bebele
    vomita tot ce papa
    si de asta il tin la incubator. cica de la lichidul amiotic
    bine dar am si eu o cumnata.....vai de capul meu

Floricica Cu Vechime adryaana's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.10.2009
    Postari in forum
    7.717
    Citat Postat de isaelena Vezi mesajul
    Pai cum sa iti spuna cineva si sa iti explice in spital? Doamne Fereste....cand am inceput sa cer mai multe detalii unei doctorite neonatoloage, in spital, stiti ce mi-a zis? "O sa iti dau niste carti sa citesti"...de parca eu aveam atunci timp de citit! Acesta este spitalul romanesc!
    normal.. bine ca ti-o zis macar atat,.. eu cand am inttrebat cum de e fata mea cu bolul de oxigen dimineatza ca seara nu il avea.. am zis:s-a intamplat ceva? la care neonatoloaga"da"... si si-a plecat din nou privirea in caierul asistentelor...... am amutit, nu am mai putut intreba nimic..am iesit ca ma bufnit plansul....am mersin camera si am plans juma de ora..... asa medfici avem.. fara pic de suflet.....

Membru inregistrat la
    27.10.2009
    Postari in forum
    7.717
    Citat Postat de andya Vezi mesajul
    si eu am nascut prin cezariana acum 6 luni. am aflat ceare bebele
    vomita tot ce papa
    si de asta il tin la incubator. cica de la lichidul amiotic
    bine dar am si eu o cumnata.....vai de capul meu
    si a mea a vomat tot ce papa cateva zile dar mie nu mi-au recunoscut nici o data ca e de la lichid...imi tot puneau pe tapet ca a fost mica la nastere ca a luat ceva infectie de la mine....nu avea ce.. analizele imi erau bune...dar apoi no.. ca e de la faptul ca imi fusese dezlipita placenta ca facusem tensiune...medicul care ma operat imi tot spunea ca a fost o luptatoare.. cand au scoso a respitat singura cu toate ca placenta era dezlipita....nu avut nevoie de resuscitare...

Membru inregistrat la
    27.10.2009
    Postari in forum
    7.717
    Citat Postat de ema peregi Vezi mesajul
    Buna, revin cu urmatoarea completare, bebelusi nascuti prin cezariana, mai ales cei care se nasc fara a se declansa travaliul, nu sunt pregatiti sa "iasa", majoritatea sunt pusi la incubator deoarece au probleme de adaptare respiratorie...si fetita mea cea mica, nascuta cu cezariana, a fost pusa la incubator imediat dupa nastere!Noi am stat la incubator 2 zile pentru ca au fost si alte probleme, insa stiu f. multe mamici cu cezariana care imediat dupa nastere au avut bebei tinuti la incubator, din cauza acestei probleme de adaptare respiratorie de care nimeni nu iti zice dar se stie in spital de acest "efect advers" al cezarienei!

da.. cum sa-ti spuna? a te lamureasca?.. mai bine te lasa sa iti faci cine stie ce ganduri ca e mai grav sau cine stie ce.. eu una mi-m facut tot felul de ganduri mai ales ca a stat vreo saptamana in incubator.. alti nascuti cam in aceasi perioada ieseau dupa o zi doua.. numai a mea nu....... a mir ca nu am incaruntit........

Membru inregistrat la
    03.11.2009
    Postari in forum
    153
    va spun cev dar sa nu radeti.... prea tare. asa cum vam mai spus am o cumnata.....a ramasa insarcinata si a schimbat 3 dr pana a ajuns la dr mea cu care am nascut si eu. O dr de nota 10 care m-a ajutat dar si eu ama ascultat-o orbeste. Cumnata mea pauza.... Cand a intrebat-o dr daca vrea sa o asiste la nastere ea a spus ca nu. termenul limita al sarcinii era data de 20 mai dar ea s-a internat pe 19 la ora 1 dimineata. A stat cu travaliul pana pe 20 la ora 12 cand au inceput sa o preg pt operatie. si brusc cumnata mea a simtit ca are nevoie de dr ei si m-a pus sa o sun. Femeia me-a spus ca va avea grija de ea dar de operat o va opera altcineva pt ca nu a fost anuntata si mai are o cezariana .... Si intr-adevar s-a dus la ea si m-a sunat sa ma linisteasca. A am uitat sa va spun ca cu o seara inainte de cezariana a pierdut tot lichidul dar nu apsus nimic. tot timpul a avut contractii la 5 min. i-au facut injectii de dilatare dar nu aputut naste normal desi ea otinea una si buna ca asa vrea. a facut cezariana ok . bebele de 3400 baietel. Am sunat-o a doua zi la ora 12 adica ieri si emotionata am intrebat-o daca l-a tinut in bratedaca l-a alaptat. Si stiti ce mi-a spus ca nu inca ca era obosita....sin ieri la ora 15 la incubator pt ca vomita tot ce papa si nici pana azi nu a iesit. Mai fetelor si eu am nascutprin cezariana. Euam avut probleme cu anestezia si mi s-a facut anestezie generala, m-am trezit dupa 2 ore dar prima data am vrut sa vad bebela. Dr mea a stat si m-a ajutat si m-a linistit. Nu se poate sa mai exite in lumea astfel de persoane. si ca sa va mai spun una. Dupa cum stiti la o nastere normala trebuie si banuti.... nu mai spu la o nastere cu cezariana... cumnata mea a plecat in spital fara nici macar 5 lei. nu glumesc... dar eu i-amspus ca daca nu are banul sufera ca asa e in romania si asa i-am invatat. si nici acasa nu avea ca mai bine s-a dus la gratere si s-a plimbat cu masina
    am slabit 1.5 kg zilele astea mai ales ca sunt in sesiune si belbelinei meie ii mai ies 2 dinti si o pazesc toata ziua ca se da de-a rostogolul...

Membru inregistrat la
    27.10.2009
    Postari in forum
    7.717
    Citat Postat de andya Vezi mesajul
    va spun cev dar sa nu radeti.... prea tare. asa cum vam mai spus am o cumnata.....a ramasa insarcinata si a schimbat 3 dr pana a ajuns la dr mea cu care am nascut si eu. O dr de nota 10 care m-a ajutat dar si eu ama ascultat-o orbeste. Cumnata mea pauza.... Cand a intrebat-o dr daca vrea sa o asiste la nastere ea a spus ca nu. termenul limita al sarcinii era data de 20 mai dar ea s-a internat pe 19 la ora 1 dimineata. A stat cu travaliul pana pe 20 la ora 12 cand au inceput sa o preg pt operatie. si brusc cumnata mea a simtit ca are nevoie de dr ei si m-a pus sa o sun. Femeia me-a spus ca va avea grija de ea dar de operat o va opera altcineva pt ca nu a fost anuntata si mai are o cezariana .... Si intr-adevar s-a dus la ea si m-a sunat sa ma linisteasca. A am uitat sa va spun ca cu o seara inainte de cezariana a pierdut tot lichidul dar nu apsus nimic. tot timpul a avut contractii la 5 min. i-au facut injectii de dilatare dar nu aputut naste normal desi ea otinea una si buna ca asa vrea. a facut cezariana ok . bebele de 3400 baietel. Am sunat-o a doua zi la ora 12 adica ieri si emotionata am intrebat-o daca l-a tinut in bratedaca l-a alaptat. Si stiti ce mi-a spus ca nu inca ca era obosita....sin ieri la ora 15 la incubator pt ca vomita tot ce papa si nici pana azi nu a iesit. Mai fetelor si eu am nascutprin cezariana. Euam avut probleme cu anestezia si mi s-a facut anestezie generala, m-am trezit dupa 2 ore dar prima data am vrut sa vad bebela. Dr mea a stat si m-a ajutat si m-a linistit. Nu se poate sa mai exite in lumea astfel de persoane. si ca sa va mai spun una. Dupa cum stiti la o nastere normala trebuie si banuti.... nu mai spu la o nastere cu cezariana... cumnata mea a plecat in spital fara nici macar 5 lei. nu glumesc... dar eu i-amspus ca daca nu are banul sufera ca asa e in romania si asa i-am invatat. si nici acasa nu avea ca mai bine s-a dus la gratere si s-a plimbat cu masina
    am slabit 1.5 kg zilele astea mai ales ca sunt in sesiune si belbelinei meie ii mai ies 2 dinti si o pazesc toata ziua ca se da de-a rostogolul...
    o Doamne.. si eu am rut sa nasc normal.. dar nu m-am dilatat si nu am avut contractii.... plus ca imi crestea tensiunea.. cand am auzit ca nu am alta sansa ecat cezariana mai tare mi-o crescut tensiunea....ma anezteziat total.. medicul a astat pana ce m-am trezit,. era seara.... am nascut in decembrie.. poate va aduce-ti aminte nebunia cu epidemia de gripa., era caantina asa ca sotul i-a dat o atentie genertoasa asisitentei de naopte si a stat tot timpul pe patul de langa mine sa imi dea apa.... a doua zi mai pe seara m-am risicat si in cealata zi am mers sa imi vad fata.. dar in ziua imediat dupa operatie am trimis pe al meu sa vada de ea.. si sa ii faca poza sa ma conving ca e cat de cat ok.........bine intleels ca in romania tre sa cotizezi....la fiecare apartea lui.. doctorului ce te pereaza.. anestesitei.. neonatologului...... asistentelor de pe fiecare tura.. infirmierei sa te ajute sa te deplasezi prima oara pana la bb.. si sa-ti schimbe patu.....

Membru inregistrat la
    27.10.2009
    Postari in forum
    7.717
    andya succes la examene.. mai ai multe? la ce esti studenta? bine ca am scapat de ele.. va admir pe cele care sunte-ti la faculta si aveti si bb...... eu nu m-as fi descurcat in studentie si cu bebe si cu sot......
    cat timp are bebelina ta de ii ies 2 dintisori?

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari