Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita PaulPMA's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.12.2012
    Postari in forum
    1

Poate fi vorba de sarcina daca am luat anticonceptionale?

Buna ziua. Am si eu o intrebare cu referire la menstruatie.
    Avem un bebelus de 3 luni prin cezariana, si dupa nastere medicul i-a prescris sotiei un anticonceptional pentru a impiedica o noua sarcina imediata. De cand a inceput sa i-a pastilele a avut o singura perioada de ciclu si i-a venit cand a presupus ea ca trebuie sa ii vina. Acum suntem in luna Decembrie si trebuia sa ii vina pe 22 si azi suntem in 28 dar pare sa intarzie. Incepem sa ne facem griji deoarece nu poate ramane insarcinata acum din cauza operatiei si as vrea sa stiu daca sunt sanse sa ramana? Cate zile ar putea intarzia menstruatia? Medicul ne-a garantat ca putem face sex neprotejat fara nici o problema, daca respectam indicatiile si orarul pastilelor, si nu am facut abatere de la regulament. Ar trebui sa ne facem griji? Sau cand ar trebui sa incepem sa ne facem griji? Metionez ca este si stresata din aceasta cauza, si am inteles ca si stresul poate fi un motiv de intarziere. Am avut contact sexual neprotejat pe 26 si a doua zi dimineata mi-a zis ca i-a venit si ca are simtome precum ca i-a venit, dar a avut o mica scurgere si atat. Si asta ma ingrijoreaza pentru ca nu s-a mai intamplat ca la menstruatie sa aiba o mica scurgere si apoi pauza 2 zile. As dori sa ma ajutati cu informatii daca a-ti trecut prin aceeasi situatie. Va multumesc!

mada_lyna
    Guest
    pai ,mergi la farmacie si cumpara un test de sarcina. si acela va va spune dak este sau nu insarcinata. poti ramane gravida dak nu iei anticonceptionalele asa cum trebuie. in plus, e posibil sa fie doar o dereglare in urma nasterii, sau chiar o raceala sau .... in fine,cel mai simplu,ieftin si concludent ar fi un test de sarcina. aveti rezultatul in cateva minute.

Floricica Novice erendis's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.12.2010
    Postari in forum
    479
    din cate stiu dupa nastere ciclul poate sa nu fie regulat din prima, pentru ca sunt o multime de schimbari hormonale in corpul femeii, dar cel mai simplu e cum a zis mada_lyna, mergi la farmacie si ia un test si stati linistiti. nu cred sa fie sarcina,e doar o dereglare zic eu, dar nu-s medic...

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari