Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita micky33's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.01.2010
    Postari in forum
    1

Contraceptia hormonala nu duce la infertilitate

Topicul este raspuns la articolul Contraceptia hormonala nu duce la infertilitate

buna.din propie experienta,aceasta ipoteza cum ca nu mai poti ramane insarcinata dupa luarea a anticonceptionalelor prea mult timp este falsa,deoarece dupa 4 ani fara intrerupere am ramas insarcinata foarte repede.multumesc

iubytzik22
    Guest
    micki dupa 4 ani e mult sa ramai gravida ceea ce inseamna ca totusi anticonceptionalele afecteaza fertilitatea ....nu inseamna ca nu poti avea copii ci inseamna ca ramai mai greu...dar sunti si persoane care dupa o perioada fff mare nu reusesc sa aiba copii sau se chinuie ani intregi...pe langa asta au multe efecte secundare asupra organismului nu sunt chiar ff benefice.....pt ca trebuie spus si faptul ca are efecte negative nu doar pozitive....si cu toate acestea le folosim pt ca alte metode mai eficace nu sunt.....

Floricica Nou Venita flo_al's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.11.2009
    Postari in forum
    17
    V-as ruga sa-mi raspunde-ti si mie la o intrebare, cine stie cu adevarat.Nu prea ma pricep la anticonceptionale.Acum i-au prima data ,dupa nastere, si le i-au mereu, chiar si cand sunt la menstruatie, asa mi-a spus doctora mea sa le iau. Eu am auzit si la alte mamici, ca le iau pana in perioada aceea, atunci se opresc ,si dupa aceea continua.Multumesc .

Floricica Debutanta 2you4ever's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.08.2009
    Postari in forum
    1.145
    flo_al se iau in functie de cate sunt pe folie. Sunt folii cu 21 de pastile si folii cu 28 de pastile.
    La cele cu 21 se iau toate, iar apoi se face pauza 7 zile in care un iei nici una si apoi se continua cu o noua folie.
    Cele cu 28 de pastilute contin 7 pastile de alta culoare. Acele 7 pastilute de alta culoare se iau ultimile(dupa cele 21 albe in general) si cand se termina si acelea, fara sa faci nici o zi pauza continui cu o noua folie pentru urmatoarea luna!
    M-am facut inteleasa?

Floricica Nou Venita flo_al's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.11.2009
    Postari in forum
    17
    Multumesc frumos de raspuns.Eu le i-au pe cele cu 21 ,stiam lucrul acesta, de aceea sunt f derutata de ce mi-a spus doctora mea.Si nu inteleg de ce , fiind doctora , ea ar fi trebuit sa ma lamureasca si sa-mi de-a raspunsul corect,cred ca o sa-mi schimb doctora.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari