Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita neagoelacra's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.06.2008
    Postari in forum
    1
    Buna,

Vreau sa adopt un copil dar nu sunt decisa ce varsta ar fi bine sa aiba in momentul adoptiei.

Cum credeti ca e mai bine...sa fie bebelus sau sa fie un copil mai marisor (cam 6 anisori) si de ce?

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Draga Neagoelacra,

Bine ai venit in comunitatea de prieteni Copilul.ro

In primul rand vreau sa te felicit pentru decizia pe care ai luat-o de a adopta, de a oferi un camin unui copilas .
    Sincer eu nu sunt in masura sa iti spun ce sa alegi, bebelus sau un copil mai mare...stiu ca majoritatea familiilor care doresc sa adopte, vor sa adopte un bebelus, un copil mic.
    Ce pot sa iti recomand eu este un articol, Adoptia unui copil mai mare, care poate te va ajuta sa iei o decizie.
    Pe acesta cale invit si care au trect sau trec inca prin "furcile" procesului de adoptie, sa se alature discutiei noastre .

Floricica Nou Venita banamaria's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.06.2008
    Postari in forum
    13
    Daca vrei sa iei un copil mic eu zic ca e mai greu din punctul de vedere al momentului cand trebuie sa-i prezinti realitatea si anume ca mai are alti parinti.. dar e mult mai usor din alte puncte de vedere cum ar fi educatia si integrarea.Insa cand vrei sa infiezi un copil mai mare sa zic asa, e mai usor pentru ca e constient de situatia in care este dar sunt si dezavantaje, eu una cateva luni pana m-am obisnuit cu noii parinti nu dormeam noaptea faceam crize si eram atat de deschisa incat ma lipeam de cine apucam si nu prea intelegeam ce vrea lumea de la mine de ce ma iau acasa. La un moment dat ai mei au vrut sa renunte dar uite-ma,aici sunt..suntem bine si fericiti mai sunt si probleme dar care nu tin de acest subiect ci sunt ca in orice alta familie.
    Cand iei un copil mai mare eu zic ca-l iei ca prieten de viata cel putin asa te vede el(parerea mea) dar depinde de la copil la copil in ce mediu a crescut pana la acea varsta si incearca sa-i observi comportamentul ca nu sti niciodata ce se ascunde in mintea lui (ca sa vezi ce probleme are si sa-ti dai seama daca se pot rezolva).

Floricica Nou Venita kattybeb's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.06.2008
    Postari in forum
    247
    Si noi am vrea sa adoptam un copil,dar deocamdata ne ocupam de al nostru.Cand va fi mai mare (15-20 ani),probabil vom lua in ingrijire unul,fiindca iubim foarte mult copiii,si ne dorim cat mai multi,chiar daca nu au sangele nostru!Parerea mea este ca e mai bine sa-l iei cand este inca bebelus,ii este mult mai usor,te va considera deja mama lui.Daca este mai mare,de 6 anisori,cum spui tu,ii va fi f. greu sa se acomodeze,si cum spune si ana maria,depinde de mediul in care a crescut pana la momentul acela.O s afie un zid intre voi,care nu stiti cand se va darama,niciodata nu vei stii ce gandeste,ce-si doreste,care sunt visele si temerile sale,daca nu poti,nu stii sau pur si simplu copilul respectiv nu potae/vrea sa se apropie de tine.E mult mai greu,daca il iei marisor!Dar e greu si daca il iei bebelus...Sa-l cresti,pana invata sa mearga pe picioare,pana invata sa zica "mama" sau "tata",si tot asa...Practic,daca ar fi mare,l-ai lua "de-a gata"!Dar satisfactiile sunt mai mari,si sentimentele traite cu o mai multa intensitate,atunci cand il iei de bebelus!

Daca voi adopta vreodata un copil,eu il voi lua de pana in 3 luni,chiar daca va trebui sa-l cresc si pe el,din nou,cu nopti nedormite,plansete,mofturi,si toate cele...Si...nu-i voi spune niciodata ca a fost infiat.De ce?Pur si simplu,nu vreau sa-l ranesc.Cum se spune,rau cu rau,dar mai rau fara!

Pupici dulci,si mult succes!Chiar daca noi ne exprimam opinia aici,pe forum,tu trebuie sa alegi,cum crezi ca este mai bine pt tine si familia ta,dar in primul rand,pentru copilasul pe care il vei adopta!

Floricica Nou Venita ia2007's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.05.2007
    Postari in forum
    173
    Si eu ma gandesc sa adoptam un copil, dar asta mai tarziu, dupa 30 de ani (acu am 27) daca nu o sa pot face eu copii. Deocamdata incercam de un an 1/2.
    Inca nu ne-am gandit daca vrem un copil mare sau mic, dar cred ca vreau unul mic, sa il pot lua de la zero, sa il invat eu ce e bine si ce nu. Ma gandesc ca daca e deja mare imi va fi greu sa ii explic si lui sa se obisnuiasca cu pretentiile mele.
    Dar cine stie, poate ni se lipeste inima de vreun copil mai mare si il luam...Om vedea.

Floricica Nou Venita matei22's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.08.2008
    Postari in forum
    7
    sora mea a nascut pe data de 22 un baietel a trebuit sa il declaram si eu iam spus (Matei - Valeriu - Matei reprezinta dar de la Dumnezeu si Valeriu dorinta de a invinge, invingator)..... in urma unei rel pasagere... ea a aflat ca este insarcinata cand era in 6 luni si nu a mai putut sa il dea afara ... noi familia am aflat in ziua cand a nascut si parintii nu ii permit sa tina copilul ea fiind studenta si singura... este o minune de copil o doare sufletul sa renunte la el dar stie ca alaturi de ea nu va fi fericit ........este un copil perfect sanatos si foarte foarte frumos speram sa fie o minune pentru cineva care isi doreste f mult daca stiti pe cineva interesat astept un rasp pe bybyka_ks@yahoo.com . Multumesc anticipat

Floricica Nou Venita matei22's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.08.2008
    Postari in forum
    7
    sora mea a nascut pe data de 22 un baietel a trebuit sa il declaram si eu iam spus (Matei - Valeriu - Matei reprezinta dar de la Dumnezeu si Valeriu dorinta de a invinge, invingator)..... in urma unei rel pasagere... ea a aflat ca este insarcinata cand era in 6 luni si nu a mai putut sa il dea afara ... noi familia am aflat in ziua cand a nascut si parintii nu ii permit sa tina copilul ea fiind studenta si singura... este o minune de copil o doare sufletul sa renunte la el dar stie ca alaturi de ea nu va fi fericit ........este un copil perfect sanatos si foarte foarte frumos speram sa fie o minune pentru cineva care isi doreste f mult daca sunteti interesata astept un rasp pe bybyka_ks@yahoo.com

Floricica Senior robynely's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.06.2008
    Postari in forum
    4.526
    acum 15 ani sora si cumnatul meu au adoptat un baietelcare avea 1 an.a foct un copilas cuminte si inteligent,iar acum ca adolscent(16 ani)in clasa a 10 a foarte respectuos si la fel de cuminte.sora mea ii va spune adevarul doar cand va considera ca este indeajuns de matur sa poata intelege corect situatia.trebuie sa ai mult curaj sa faci acest pas si cred ca e mai bine sa+l FAci atunci cand copilul este mai mititel.mult curaj tuturor celor care vor sa ajute un copil.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari