Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita Danuka29's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.07.2010
    Postari in forum
    28

Cum ii comunicam copilului ca este adoptat?

Cum ii comunicam copilului ca este adoptat?

Floricica Nou Venita taydy's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.03.2011
    Postari in forum
    101
    Eu zic ca e bine sa stie de la inceput. Cu cat trece timpul va fi tot mai greu. Ii spui pur si simplu ca nu l-ai nascut tu ,dar ca il iubesti doar pe el si ca parinti sunt cei care cresc copii nu cei care ii fac.

Floricica Nou Venita Villi's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.12.2010
    Postari in forum
    237
    Oricum e greu. Nu greu, foarte greu. Pentru ca nu poti anticipa intotdeauna ce se va petrece in mintea copilului. Din ce am observat, cred ca nu trebuie sa-i spunem brusc, intr-o zi cu soare-afara. Ar trebui pregatit sufleteste. Adica, scopul ar fi acela ca el sa pretuiasca ce are, sa multumeasca pentru parintii pe care Dumnezeu i i-a trimis in cale. Indiferent ca familia e ocrotitoare cu el, ca-i va oferi sprijinul, trebuie sa fie pregatiti pentru ca puiul va ramane cu un gol un suflet mereu. Pe care timpul il poate acoperi. Va povesteam intr-un alt topic de copilasul acela care a aflat ca e adoptat de la niste ,,binevoitori". Sufera zilnic dar mascheaza prin bravada ( pentru ca zilnic il vad si stiu ca problemele din familie se cronicizeaza si se adancesc; el nu mai poate fi controlat, desconsidera familia adoptiva...). E foarte trist...

Floricica Nou Venita nina-iris's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.03.2007
    Postari in forum
    9
    vilii..spunene si noua pe ce topic ai povestit de acel copilas??? vream s a citim si noi

Constanta_Online
    Guest
    Un topic foarte util si bun!
    Multumesc!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari